הוד השרון מצטרפת באופן רשמי לעשרות רשויות ברחבי הארץ שבהן מתחוללת בחודשים האחרונים סערה בעקבות "חוק הקייטנות" הממשלתי, שמגביל את מחיר הצהרונים וקייטנות הגנים שאפשר לגבות מההורים.

"הורים רבים נכנסו לבעיה". מתכוננים לקיץ, צילום המחשה: שאטרסטוק

בהוד השרון מחיר הקייטנה לחודש יולי יעמוד על 1,850 שקלים במסלול של יום מלא, בעוד שבשנה שעברה שילמו ההורים סכום של 1,180 שקלים. בחברה לקידום החינוך והתרבות הסבירו כי ההורים דווקא חסכו כסף.

ביום חמישי האחרון נפתחה ההרשמה לקייטנות העירוניות של גני הילדים בשני מחזורים. המחזור הראשון יתקיים החל מהאחד ביולי ועד ה-19, והוא יעלה 1,133 שקלים ליום ארוך ו-754 שקלים ליום קצר. המחזור השני יתחיל ב-23.7 ויסתיים ב-31.7 במחיר של 717 שקלים ליום ארוך, ו-477 שקלים ליום קצר.

רשויות רבות ברחבי הארץ עוד לא פתחו את הרישום לקייטנות, ופנו לשר הפנים אריה דרעי בטענה שהמחיר המפוקח (עד 1,150 שקלים לשלושה שבועות) יכניס את תקציבי העיריות לגירעון.

מוסף ממון של ידיעות אחרונות בדק ומצא בידיעה שפורסמה בימים האחרונים כי הוד השרון היא האחת מהערים שבהן אפשר למצוא קייטנות במחיר שפוי. אז מדוע ההורים כועסים?

"אם מסתכלים על הרמה השנתית, ההורים חסכו 1,600 שקלים לעומת שנה שעברה", הסבירה מעיין צדוק מהנהגת הורי הגנים העירונית. "הבעיה היא שעל פי החוזה שחתמנו ל-11 חודשים, המחיר עמד על 1,180 שקלים וההורים ציפו, למרות הרפורמה, שזה יהיה המחיר גם לחודש יולי.

"המחיר שנקבע, 1,850 שקלים, הפתיע הורים שלהם יותר מילד אחד בגנים. הם נמצאים עכשיו בבעיה".

"העירייה והחברה לקידום החינוך והתרבות היו צריכות לדברר להורים ולהסביר שחודש יולי הוא חודש נפרד משאר חודשי השנה, להוציא נספח לחוזה שנחתם ולהסביר שהמחיר ליולי לא כלול ברפורמה", המשיכה צדוק.

"בנוסף, המחיר שנקבע עדיין גבוה ואני מאמינה שהעירייה והחברה מסוגלות לבוא לקראת ההורים. יש עוד הרבה מה לעשות כדי להקל ולהיטיב עמם. הסערה בעיר היא בעקבות גורם ההפתעה. אף אחד לא ציפה למחיר שכזה. הרבה הורים נכנסו לבעיה וצריך לתת על זה את הדעת".

חבר המועצה משה חנוכה, יו"ר החברה לקידום החינוך והתרבות, הסביר בתגובה כי "לפני שנכנס החוק לתוקף ההורים התחייבו לשלם 1,180 שקלים ל-11 חודשים, אך מאז שנכנס החוק גבינו 935 שקלים ל-10 חודשים".

נחתם חוזה חדש מול ההורים?

"חוק ממשלתי גובר על חוזה, ולכן לא נחתם חוזה חדש מול ההורים. הוצאנו הודעה להורים והסברנו שעל פי החוק החדש הם ישלמו 935 שקלים לעשרה חודשים (צהרונים). ההורים ציפו כנראה שהמחיר הזה כולל קייטנה, אבל המציאות לא מאפשרת דבר כזה.

פאק בהסברה. חנוכה, צילום: אסף פרידמן

"בכל הרשויות בארץ מתמחרים את הקייטנות בנפרד כי העלויות גבוהות הרבה יותר. בחישוב פשוט מחיר הצהרונים המפוקחים ל-10 חודשים, פלוס המחיר שתמחרנו עבור הקייטנה, יוצא זול יותר מהמחיר של שנה שעברה. ההסכם המקורי פחות טוב להורים".

ההורים לא ציפו למחיר של 1,850 שקלים במכה אחת.

"הודענו להורים על האפשרות לשלם בתשלומים וכעת המהומה נרגעה. יש משבר בעניין הקייטנות בכל הארץ, אבל הוד השרון היא אחת הערים היחידות שנתנה כבר את הפתרון. ההרשמה לקייטנות נפתחה.

"אנחנו נותנים שירות טוב יותר ממה שמגדיר החוק. הקייטנות שלנו יעבדו החל מהשעה 7:30 ועד השעה 16:30, זו שעה נוספת בכל יום. אנחנו מציעים 12 חוגים (במקום 9) וגם המחירים הם בסך הכול על פי חוק ובפיקוח. יכול להיות שהיה פאק בהסברה. כעת בשיחותיי עם הורים רבים בעיר יש הבנה".

צדוק הבהירה בתגובה כי הבקשה לפריסת התשלומים הגיעה מההורים עצמם, והיא אינה יוזמה של חנוכה או החברה לקידום החינוך והתרבות. כך או כך, לדבריה העניין עדיין אינו אפשרי לביצוע דרך אתר החברה שדרכו נרשמים לקייטנות.