בבית הדיור המוגן 'עד 120' בהוד השרון, נפתחה השבוע בהתרגשות גדולה תערוכת 'חפצים מדברים נוסטלגיה'.

שאולי דור מנכ"ל בית הדיוקר המוגן וחברי הצוות. צילום: בתיק קסמן

בתערוכה מוצגים עשרות רבות של חפצים נוסטלגיים אישיים אשר נאספו במהלך החודשים האחרונים ע"י דיירי 'עד 120' בהוד השרון. למהלך ההכנות ואיסוף החפצים היו שותפים דיירי הבית ובני משפחותיהם כמו גם הנהלת 'עד 120', אשר עשו מאמץ משותף באיתור חפצים ומסמכים שהם כולם בעלי ערך נוסטלגי ורגשי עמוק, חלקם אף מהווים פיסות היסטוריה משמעותיות בעולמות התרבות והיצירה, מאז הקמתה של המדינה. מאחורי כל חפץ סיפור מרתק ומשמעותי.

 בבוקר פתיחת התערוכה התמלא טרקלין הבית בדיירים, בני משפחה ועובדים אשר התקשו להסתיר את התרגשותם מהחפצים והסיפורים שמאחוריהם. "ארץ ישראל השורשית, היפה והטובה חזרה אלינו", אמר אחד מדיירי הבית.

 מתקן לצחצוח נעליים. צילום: בתיק קסמן

בין החפצים הרבים המוצגים בתערוכה:

פמוטים מצופים כסף שהיו שייכים ללוין קיפניס

ניצה נריה, בתם של דבורה ולוין קיפניס ז"ל ודיירת 'עד 120', מספרת "הפמוטים האלה מאז ומתמיד שימשו בביתנו לנוי ולקישוט. מעולם לא הדלקנו בהם נרות"

 

פומפייה לריסוק תפוחים

אילנה הופטמן המתגוררת ב'עד 120' מספרת: "זו פומפיית זכוכית בת למעלה משבעים שנה ששימשה את משפחתי לריסוק תפוחי עץ עבור תינוקות. היא מיועדת אך ורק לריסוק תפוחי עץ. אימא הייתה מרסקת בה תפוחים, מעבירה את הרסק לכוס ומוסיפה מעט סוכר. מיועדת לתינוקות בלבד, ובמיוחד לכאלה ששיניהם טרם בקעו."

 

פנקס תלושי אוכל, שנות ה־50

שושנה איזיק, דיירת 'עד 120' בחרה להציג בתערוכה: "פנקס תלושים לקבלת אוכל מימי הצנע. היה שייך להוריי וכשנפטרו עבר אליי."

 פנקס תלושי אוכל. צילום: בתיק קסמן

תערוכת 'חפצים מדברים נוסטלגיה' תוצג במהלך חודש נובמבר בבית הדיור המוגן 'עד 120' בהוד השרון, והיא פתוחה לקהל הרחב בתיאום מראש בטלפון 6120*, בימי א-ה בין השעות 10:00-18:00. התערוכה תלווה את כל אירועי חודש הנוסטלגיה ברשת 'עד 120'.

 חיה ומשה לב בתערוכה. צילום: בתיק קסמן

חודש הנוסטלגיה הוא חלק מקונספט התרבות והתוכן הנהוג ברשת, במסגרתו מספר פעמים בשנה מתקיימים  בכל בתי הרשת חודשי תוכן המתמקדים בנושא אחד.  לאחרונה התקיימו ברשת חודש השירה, חודש אהבה, חודש קולינריה ועוד. חודש הנוסטלגיה, לכבודו הופקה תוכנית עשירה ומגוונת, נותן מקום של כבוד  לערך 'נוסטלגיה' על היבטיו הרבים.   אירוע השקת התערוכה היה אירוע הפתיחה של כל אירועי החודש.