צילום מתוך התערוכה

במסגרת שיתוף פעולה חובק עולם בין עיריית הוד השרון, עיריית כפר סבא ומשרד המשפטים של מחוז הסן שבגרמניה תוצג החל מיום חמישי הקרוב בעיר הוד השרון התערוכה המיוחדת "ההתמודדות המשפטית עם פשעי הנאצים במדינת מחוז הסן שבגרמניה". 

התערוכה שהוצגה בשנים האחרונות ברחבי גרמניה ועשתה את  דרכה לבית המשפט העליון בירושלים נפתחת עתה בהוד השרון. התערוכה נוצרה לרגל יובל החמישים למשפט אושוויץ הראשון בפרנקפורט ובמסגרתה הקים הארכיון של מדינת הסן ב-2013 את התערוכה הייחודית על הנושא.

בהתבססות על מסמכים מקוריים, צילומים וטקסטים, מתארת התערוכה ההיסטורית את הטיפול וההתמודדות המשפטיים עם פשעי הנאצים בתקופה שאחרי המלחמה במדינת הסן שבגרמניה. התמודדותה של הסן מאפשרת הצצה לאופן התנהלותה של רפובליקה פדרלית גרמנית בשנים של 1945-1970 והתמודדותה כמדינה וכחברה באחזור שלטון ליברלי-דמוקרטי של גרמניה, עם חקירתם והבאתם של פושעים נאצים למשפט בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה. כמו-כן עוסקת התערוכה בהתפתחות שלבי ההסתה וההוצאה לפועל של מכונת ההשמדה הנאצית, החל מפיתוח שיטת הגטואיזם ועבור להקמת מחנות הריכוז וההשמדה – אושוויץ וסוביבור.

 

שם התערוכה הינו ציטוט מדבריו של התובע הראשי של מדינת הסן, עורך הדין היהודי ששרד את השואה, פריץ באואר: "לתאר את האמת ההיסטורית ולרכוש ידע שלה" שהוביל מנטליות של התמודדות אמתית עם תקופה נוראה באמצעות פיצויים ועשיית צדק בעזרת החוק הפלילי, זאת לאחר שנים ארוכות של הסתרה והתעלמות מפשעי הנאצים.

התערוכה תהה פתוחה לקהל הרחב ללא עלות החל מיום חמישי הקרוב, 19.10 ועד ליום 27.10 ותוצג בגלריית יד לבנים בהוד השרון.