רואים את שתי הציפורים? הצילום שהחל את המסע | צילום: משה אלון

ביום חמישי האחרון נפתחה בבית האמנים בתל אביב תערוכת צילומים מעט שונה של הצלם ואיש ההייטק הרענני, משה אלון. התערוכה כולה מוקדשת לצילומי לכלוכים על הקירות שעוטפים את כביש 531. הצילומים צולמו בארבע השנים האחרונות במהלכן יצא אלון אחת לשבוע למתחם העבודות על הכביש כדי לחפש מוזה. בין היתר תוכלו למצוא בתערוכה צילום של לכלוך בוץ הנראה כמו שתי ציפורים, לכלוך שנראה כנחש ועוד צילומים אבסטרקטים מרהיבים. במקביל לתערוכה, ישיק אלון ספר הנקרא 531 ובו מקבץ רחב יותר של עבודותיו מארבעת השנים האחרונות.

אלון (64), יזם הייטק, החל ללמוד צילום במדרשה לאמנות של בית ברל, לאחר שמכר את חברת הסטארט אפ שהקים לפני שש שנים. "תמיד חלמתי לצלם", הוא מספר למיינט רעננה. "רציתי לעשות משהו לנשמה, אז התחלתי ללמוד באופן מקצועי. כשסיימתי את לימודיי בשנת 2014 התחילו לסלול את כביש 531 וחשבתי שזה יהיה מעניין לתעד את זה. אחת לשבוע, בימי שבת בבוקר, ירדתי לשטח לתעד בתמונות את ההתקדמות, אבל תוך כדי העבודה ראיתי שבתמונות לא רואים התקדמות אדירה משבוע לשבוע והתחלתי לחפש דברים אחרים לצלם".

"לצלם בשביל הנשמה". משה אלון | צילום: פרטי

בחיפושו אחר דברים מעניינים יותר החל אלון לצלם את חייהם של הפועלים הזרים שעבדו על סלילת הכביש, וכן בטונדות שהפכו בעדשת מצלמתו לפסלים, אך דבר אחד ממש תפס את עיניו ברגע אחד: ה"ציורים" שנוצרו על הבטון של הגדרות מסביב לכביש, כתוצאה מהלכלוך שניתז עליהם. "פתאום ראיתי על הבטון כל מיני יצורים, צורות וציורים, מעין עולם שלם וחדש והחלטתי להתמקד בו. הייתי מגיע עם הזריחה ומתחיל לסרוק את הקירות כדי למצוא דברים ייחודיים".

שניים מהצילומים בתערוכה | צילום: משה אלון

המנחה של אלון בקורס, רונית שני, נפעמה מיד מהתוצאות והחלה ללוות אותו בתהליך שלקח שלוש שנים. הוא היה יורד לשטח בחושך עם חצובה ומתחיל לצלם עם הזריחה. "כל הצילומים הם של עולם אחר. חלקם נלקחו ממרחק של מטר מהקיר וחלקם ממרחק של חמישה סנטימטר, כאשר המטרה היא שהמתבונן לא יידע באמת מאיזה מרחק התמונה צולמה", הוא מסביר. "העולם הזה שגיליתי במקרה על הקירות פשוט תפס אותי, היו בו חיות, אנשים ופרצופים".

המורה המלווה, רונית שני, ניגשה עם התמונות לפני מספר חודשים לאוצר התערוכות בבית האמנים בתל אביב והאחרון הציע לעשות תערוכה של עשרים צילומים. בעקבות ההצעה, אלון אזר אומן והחליט גם להוציא ספר בנושא.

נחש על הכביש | צילום: משה אלון

אתה זוכר מה התמונה הראשונה שצילמת בפרויקט?

"בטח. היו על הקיר שתי ציפורים עשויות מלכלוך בוץ. צריכים אמנם לדמיון כדי לראות דברים כאלה על הקיר, אבל פה נדמה לי שזה ברור. ככל שחקרתי את הקירות והתקרבתי עם המצלמה והחצובה ראיתי יותר. הפריים של הציפורים היה פריים מדהים, הוא נתנה לי את החשק להמשיך ולחפש. זה היה באזור תחנת הרכבת שנבנית ליד כביש ירושלים. אני זוכר שאמרתי לעצמי 'בואנה, אני לא יודע אם אחד הפועלים צייר את זה או לא, אבל זה יפה'".

אז מה יהיה הפרויקט הבא? צילומי עבודות של תמ"א 38 בעיר?

"לא יודע. אני איש של צילום ויכול להיות שזה יהיה משהו שונה בתכלית. מה שכן, העבודות שמוצגות בתערוכה הן רק חלק מהצילומים שעשיתי בשלוש השנים האחרונות בכביש הזה. יש לי עשרים אלף תמונות משם ומספיק תמונות לייצר עוד שלוש תערוכות שונות לפחות".