אירועי ליל המדענים, בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה והאיחוד האירופי, הוא לילה של פעילויות מדע לקהל הרחב במוסדות המחקר ובמוזיאוני המדע ברחבי הארץ. הערב (19.9), החל מהשעה 17:00, יפתחו מוסדות המחקר ומוזיאוני המדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ויציעו מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, הופעות, ניסויים, סדנאות חווייתיות ופעילויות מדע לילדים. הפעילויות מותאמות למגוון גילאים והכניסה ללא תשלום.

אילוסטרציה. צילום: freepik

המרכז הבינתחומי הרצליה

המרצים והחוקרים בבינתחומי הרצליה יציגו תרחישים אפשריים במגוון תחומים. מצד אחד, יועברו הרצאות העוסקות באוטופיות שמבשרות עתיד של שלום ושגשוג למין האנושי תוך פתרון מרבית הבעיות הקיימות כיום ומן הצד השני, יתוארו דיסטופיות המתארות עידן של אסונות טבע, זיהום אוויר, מלחמות ופשיעה גלובלית. בין ההרצאות: שוק העבודה העתידני; זומבים או נינג'ות?, בעידן בו רובוטים וטכנולוגיה יקיפו אותנו, האם תתרחש מהפכה בתודעה ובמוח ונהפוך יצורים מוארים או תתרחש התנוונות מוחית?; מהתיאטרון אל האינטרנט, ספורט וטרור בפתח המאה ה-21; כדור הארץ ב-2050,  תרחישים אפשריים לאקלים כדור-הארץ והתנאים שישררו בו; רובוקופ ואגף החקירות, מה הקולנוע מספר לנו על אכיפת החוק והמשפט בעתיד; איך לשחק שחמט מבלי להפסיד אפילו פעם אחת.

ליל המדענים במרכז הבינתחומי הרצליה. צילום: עופר עמרם

לקהל הצעיר מחכים שפע של פעילויות:  קפה קלפים ו- Data Science, מגדת העתידות שתספר לכם איך מדענים מנחשים את העתיד; סדנת מיינדפולנס, היכרות עם תרגולי מוח לטיפוח יכולות מנטליות מחזית המחקר המדעי; "זה רק אני והטלפון שלי"; הפעלה ודיון על גלישה בטוחה ברשת האינטרנטי;  אשליות חזותיות זה משחק ילדים, נרכיב אשליות ונלמד עד כמה מראה עיניים מתעתעת בנו; חידוד המוח זה משחק ילדים, דרך משחקי מחשבה "נחדד" יכולות קוגניטיביות לאורך החיים; סדנת יצירה של מעבורות חלל בגזירה והדבקה, בניית דגמי מעבורות חלל, מפות כוכבים סובבות ומיני-טלסקופ לצפייה בקבוצות כוכבים.

האוניברסיטה הפתוחה רעננה

במתחם האוניברסיטה יתקיימו פעילויות חווייתיות במגוון תחומים, החל מניסויים מדעיים באמצעות מוצרים ביתיים, סדנה להכנת גלידה, סדנת משחקי מדע, יציאה להרפתקה במציאות מדומה באמצעות משקפי VR, סדנה העוסקת בהמצאות ששינו את העולם, מתחם עם משחקים חברתיים של פעם  וגם קיר חלומות שמאפשר לנסות ולחזות את העתיד. במקביל לפעילויות יתקיימו הרצאות העוסקות בעתיד האנושות על ידי מיטב המרצים של האוניברסיטה.

אוניברסיטת בר אילן

פעילויות מדע חווייתיות לכל המשפחה, הכוללת ניסויים ומפגשים עם מדענים מובילים במגוון מתחמים, ביניהם: עיר חכמה, מתחם רובוטיקה, תערוכת רכבים חשמליים, סדנת ייצור שבבים אלקטרוניים, מופעי מדע, פינות יצירה וכמובן הרצאות לקהל הרחב.

אוניברסיטת תל אביב

ביריד העיר העתידית בקמפוס אוניברסיטת תל אביב מחכים מתחמים בהשראת מוסדות העיר עם שלל חוויות מרתקות לכל המשפחה! ניסויים, הדגמות, מופעים והפעלות בדוכנים ובאולמות ברחבי הקמפוס: מתחם "הפארק העירוני" המוקדש לחקלאות העתידית עם חקלאי רובוטי, צמחים מרחפים ועוד; מתחם "אמפי תל אביב" עם במת מופעי מדע לכל המשפחה; "שביל מדעני העתיד של אוניברסיטת תל אביב לנוער" בו תוכלו ללמוד מהי בינה מלאכותית ומה הטכנולוגיות המובילות בתחום הרובוטיקה, לבנות דגם תלת ממדי של המוח ולנסות להפוך את המטבח שלכם למעבדה ביתית. "בית הספר העירוני": מחקרים מדליקים על חינוך בעתיד; מתחם "כיבוי אש והצלה" שיציג את האתגרים שמולם ייאלצו כוחות הכיבוי וההצלה להתמודד בשנת 2050, עם הדגמות חיות והרבה אקשן, מתחם"סיטי סנטר" : סדנאות יצירת מבנים ותכנון העיר העתידית, משחקים וירטואליים ועוד; "הבניין הירוק" סיורים מודרכים בבניין הכי ירוק במזרח התיכון, מתחם "הפקולטה" עם הרצאות של חוקרים במגוון נושאים בעקבות 2050; מתחם "רוח על הבר": הרצאות קצרות בבר האוניברסיטה, ועוד מגוון פעילויות לכל הגילאים.

פרטים מלאים אודות כל אירועי "ליל המדענים 2017" ברחבי הארץ, ניתן למצוא ב: http://rn.most.gov.il.