"פוקסטרוט". צילום: מסך

ביום א' הקרוב, ה 10 בספטמבר 2017, ייפתח שלב ההצבעה הסופית של חברי האקדמיה הישראלית לקולנוע, ותוצאותיה תקבענה את רשימת הזוכים בשלל פרסי "אופיר" שייחשפו בטקס החגיגי שיתקיים במשכן לאמנויות הבמה באשדוד ביום ג' ה 19 בספטמבר 2017.

כמובן, שהפרס החשוב ביותר והמסקרן ביותר יינתן ל "סרט הארוך הטוב ביותר" שייצג אותנו כמועמד לפרס הסרט הזר הטוב ביותר, ב "טקס האוסקר ה-90" שיתקיים בהוליווד בחודש פברואר 2018. 

על הפרס החשוב הזה מתמודדים חמישה סרטים ישראליים נהדרים במיוחד שבכולם צפה ד"ר אמיר גבע, מחזיק תיק התרבות במועצת העיר, כפר סבא, שעוסק – כחובב קולנוע מושבע – גם בהפקת סרטי קולנוע – ומשמש מאז שנת 2008  כחבר בעל זכות הצבעה, באקדמיה הישראלית לקולנוע.   

"השנה – אין לי מעורבות אישית באף אחד מהסרטים המועמדים לפרס החשוב הזה" – אומר ד"ר גבע – "ולפיכך, אני חש כי מותר לי להציג את חמשת הסרטים המובחרים שמהם ייבחר הנציג לאוסקר , ואף להמר על התוצאה!". 

ד"ר אמיר גבע

והסרטים המועמדים לפרס "אופיר" בקטגוריית הסרט הארוך הטוב ביותר לשנת 2017 הם:

"געגוע" - דרמה קומית עצובה על האבסורד והנואשות שבהורות. סרטו החדש של היוצר שבי גביזון לאחר 10 שנות היעדרות ממסכי הקולנוע  (בעבר, יוצרם של: "שורו", "חולה אהבה משיכון ג'" ו- "האסונות      של נינה" – כולם סרטים נהדרים, אך קצת הזויים). בסרט מככב בכישרון רב: שי אביבי. הסרט מועמד ל-13 פרסי "אופיר".  אגב, הסרט עולה הערב להקרנות סדירות בבתי הקולנוע (ובהם – "סינמה סיטי" - כפר סבא").

"פוקסטרוט" – דרמה נוקבת על תעתועי הגורל שמרחפים על פני טרגדיה משפחתית שבמרכזה אב ובנו, חייל צה"ל, על רקע          המצב הביטחוני הבעייתי של ישראל. סרטו השני של שמוליק מעוז (שזכה בפרס "אריה הזהב" בפסטיבל ונציה, על סרטו "לבנון", שלמען הגילוי הנאות – אציין, כי בסרט המצוין הזה – הייתי "מפיק שותף"). בסרט מככב, בין היתר, ליאור אשכנזי המצוין, וכבר שמענו על הדיאלוג הקולני בינו לבין שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שחרצה את         דעתה על הסרט, בטרם צפתה בו.  גם הסרט הזה מועמד ל 13 פרסי "אופיר".

"לא פה, לא שם" – דרמה קומית פורצת גבולות על נשים פלסטיניות שמנתבות בין חיי "העיר ללא הפסקה" בחזית היומיומית שלהן וחיי      המסורת השמרנית שאינה מרפה מהן, בעורף של הכפרים בהן גדלו. זהו סרטה הראשון של במאית ערביה – ישראלית בשם מייסלון חמוד, שהופק על ידי שלומי אלקבץ (אחיה של רונית ז"ל) והוא מועמד ל 12 פרסי "אופיר".

"מוטלים בספק" - דרמה חברתית נוקבת וחזקה במיוחד שמציגה באופן ריאליסטי קשרים לא פשוטים בין מורה לתלמיד ממשפחה קשת יום.    זהו סרט ביקורים של במאי צעיר בשם: אלירן אליה, ומככב בו רן דנקר, בתפקיד בלתי נשכח. הסרט מועמד ל 9 פרסי "אופיר".  

"פיגומים" - דרמה חברתית נוקבת נוספת שמציגה קשרים לא פשוטים בכלל בין אב, איש קשה (משחק משובח של  השחקן והסטנד-אפיסט יעקב כהן) ובין בנו, צעיר קשה למידה שבהשראת מורה רגיש במיוחד (משחק נהדר של עמי סמולרצ'יק) מנסה ללמוד ובתוך כך, מצליח לפענח ולקבל תובנות על מהות חייו.  הסרט נוצר על ידי במאי צעיר בשם מתן יאיר ומועמד ל 8 פרסי "אופיר".       

"התחרות השנה היא קשה להפליא ואין ספק כי כל חמשת הסרטים שמתמודדים על פרס הסרט הטוב ביותר הם חזקים וטובים מאוד",       אומר ד"ר אמיר גבע, "אך אם מוטל עלי להמר – אהמר על סרטו של שמוליק מעוז. פוקסטרוט הוא סרט שנון שמצטיין בתסריט חכם, צילום מדהים באיכותו ומשחק מצוין ומן הסתם, יש לו גם סיכוי טוב יותר להצליח בעולם בכלל ובאוסקר בפרט". 

מי הם השחקן והשחקנית הטובים ביותר השנה??

"אני מהמר על רן דנקר שבאמת עושה בסרט 'מוטלים בספק' את תפקיד חייו, כשחקן הטוב ביותר ועל ג'ואי ריגר, שמככבת בסרטו האחרון של אבי נשר (במאי ה- "להקה" , ו-"דיזנגוף 99") "חטאים" – שאינו מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר הפעם -  כשחקנית הטובה ביותר בסרטי 2017.  גם כאן התחרות קשה מאוד". 

וגבע מסכם: "הקולנוע הישראלי הולך ומשתבח משנה לשנה ומאוד חשוב שהקהל יפקוד את בתי בקולנוע, ייהנה מהסרטים ויסייע להתפתחותו".