צילום: עיריית הוד השרון

המרכזים הקהילתיים בהוד השרון עוברים בימים האחרונים מהפכה - ממתנ"סים ישנים ומוזנחים בחלקם, הם יהפכו למה שמכנים בעירייה "חממות", על פי תחומי פעילות.

מנהל המתנ"ס המוביל בארץ - רן יול מאופקים
תושבים זועמים: במקום מתנ"ס בית ספר של ש"סנכון להיום, מדובר בפרויקט שיכלול שישה מבנים עירוניים, כל אחד תחת ניהול נפרד, שכל אחד מהם מתמחה בתחום אחר. תושבים מגיל ארבע עד 80 יוכלו למצוא בכל אחד מהם את העיסוק האמנותי או הלימודי המתאים להם ולקבל תמיכה מקצועית מתאימה.

בקיצור, חסל סדר חוגים - קבלו את הפרויקט הכי גרנדיוזי בחינוך הבלתי פורמלי שהוד השרון המציאה בעשורים האחרונים: חממת סטארט-אפים, חממת יוצרים, חממה להורות, חממה למוזיקה ולאמניות הבמה, חממה לספורט ועוד.

שיקום שכונות
מי שמקדם את הנושא בעירייה הוא, מחזיק תיק התרבות ויו"ר החברה לקידום החינוך והתרבות, עו"ד משה חנוכה. לדבריו, בשנתיים האחרונות ניסו בכירים בעירייה ואנשי מקצוע, בהוראת ראש העירייה, חי אדיב, להגיע למודל המיטבי עבור המתנ"סים ורעיון החממות היה המלהיב ביותר.

"המודל הייחודי הזה נותן ערך מוסף ברמה גבוהה לילדים, לנוער ולמבוגרים", הוא מסביר. "המטרה היא, שכל ילדה וילד בהוד השרון יוכלו להגשים את החלום שלהם, והחממות יאפשרו לחלומות שלהם להתגשם. אותו יזם סטארט-אפ ואותה רקדנית פלמנקו ימצאו דרך להביא את עצמם לידי ביטוי באופן שווה. העירייה תקצבה את הפרויקט השנה ב-400 אלף שקל, ואני מאמין שעם השנים התקציב יגדל ונקים חממות נוספות. חשוב לציין, שהרווחים מפעילות החממות יופנו אך ורק לפעילויות נוספות".

בסיור בשטח ניתן לראות, כי החממות כבר בשלבי שיפוץ מתקדמים. במסגרת התוכנית נלקחו שישה מבנים הממוקמים בשכונות הוותיקות והוקמו בזמנו במסגרת פרויקט "שיקום שכונות", והם מוסבים ממרכזים קהילתיים לחממות. כך למשל, המבנה ששימש עד לאחרונה כלשכת ראש העירייה בדרך רמתיים מאז שנות ה-60, עובר בימים אלה שיפוץ נרחב וישמש כ-Hub - מרחב עבודה פתוח ליזמי סטארט-אפ. המקימים בטוחים שהאופי "הבוטיקי" של המרכז ימשוך אליו היפסטרים היי-טקיסטים גם מתל אביב.

החממה היחידה שכבר מתפקדת בפועל היא חממת היוצרים בשכונת גני צבי, שאותה מנהל הכוריאוגרף גיא הררי. שם, זה כשנה, צעירים מעל גיל 25 מגשימים חלומות ישנים בתחומי המחול, התיאטרון והפלמנקו.
ביום שלישי השבוע נפגשנו עם מנהלי חלק מהחממות ועם סמדר דרומלר-גורדון, אחראית תחום החממות של רשת המרכזים הקהילתיים בהוד השרון. הפגישה מתקיימת במה שהיה פעם משרדו של אדיב. החלל משופץ, הקירות מקולפים והחלונות משקיפים אל הציר הכי עמוס בעיר. מנהלי המקום, אורן גולדשטיין (27) ויובל אינצה (26), קוראים לחלל החדש "hubstair".

"המקום נועד להוות בית חם ליזמים צעירים ולא צעירים, ולתת להם מעטפת מלאה", מסביר גולדשטיין. "מדובר בבית בו יהיה להם סט כלים לכל שלב בדרך לאקזיט המיוחל - מהבאת הרעיון, דרך שיח עם משקיעים, שיווק ומרקטינג, ועד בניית תוכניות עסקיות. מקומות פרטיים דומים קמים בכל מיני מקומות, אבל העובדה שהעירייה נותנת לכך חסות, מאפשרת לתושבי המקום לעשות את זה במחיר נגיש לכיס ועם שירות מלא".

"מה שמרגש אותי הוא, שיושבים כאן חבר'ה מקומיים שגדלו בעיר, ובמקום לעזוב לתל אביב תהיה להם כעת אפשרות לעבוד ליד הבית בתחום שלהם", אומר חנוכה. "הם יחזרו לעיר שנולדו בה ויצרו בה קהילה שתשנה את המציאות. בהתחלה כשעלה הרעיון, כל אנשי המקצוע חשבו שנפלתי על הראש. אמרו לי: 'השתגעת? תעשו מזה משרדים עירוניים', והנה, אנחנו פה מגשימים חלום שנוצר מחוץ לקופסה וזה לא מובן מאליו".

"אנחנו רוצים לבנות פה מקום שבו המעצב והיזם יפרו אחד את השני", אומר גולדשטיין. "החלום שלי הוא, שבעוד שנה-שנתיים מהיום נשב עם אדם שהתחיל אצלנו רק עם רעיון ושאוכל לומר שהייתי חלק מההצלחה שלו ושתמכנו בו מכל הבחינות האפשריות".

להמציא מחדש
הרעיון להקמת החממות ושדרוג המתנ"סים הישנים לא נולד יש מאין. "אין כיום בהוד השרון מתנ"סים בפועל", אומר גורם בעיר. "יש טענות שהפעילות אינה מספיקה ואינה עונה לצרכים של העיר המתחדשת, ושהמרכזים אינם מתוחזקים מספיק. המרכזים שקיימים היום פשוט מבישים, ובמקום שהתושבים יוכלו לקבל שירות מסובסד, הם נאלצים לשלם על חוגים פרטיים".והחממות יפתרו את הבעיה?
"הרעיון נשמע נהדר והשם מפוצץ, אבל זה עדיין לא מתנ"ס שכונתי שיש בו פעילות שוקקת. לדעתי, גם רבים מהתושבים לא יגיעו מהצד המזרחי של העיר אל חלקה המערבי כדי להשתתף בפעילויות. לא כך נראה מרכז קהילתי".

"אם בעירייה היו מרוצים מהמצב הנוכחי, הדברים היו נשארים כפי שהם", משיב על כך חנוכה. "ברגע שהבנו שצריך לשפר את המצב, הגינו את הקונספט החדשני הזה.