נכה, כיסא גלגלים | צילום אילוסטרציה: Pixabay

שנה לאחר שתבע את עיריית הרצליה משום שסירבה להעניק לו הנחה בארנונה, ניצח אותה תושב העיר בבית המשפט.

אביגדור אליוב, נכה בשיעור של 89.06 אחוז, התגורר בהוד השרון עד לפני שנה וחצי וקיבל ממנה הנחה בארנונה המגיעה לבעלי נכות מ-90 אחוז ומעלה, בהסתמך על תקנות הביטוח לאומי המחייבות לעגל כלפי מעלה במצבים כאלה.

אולם, בשנת 2017 עבר להרצליה, ולמרות פנייתו, סירבה העירייה להעניק לו את ההנחה המגיעה לו. משלא הועילו הסבריו, תבע אליוב את העירייה ההרצליינית, שהתעקשה כי הרף הנדרש הוא 90 אחוז ולא פחות. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע השבוע, כי לא רק שהעירייה תיתן לתושב את ההנחה המבוקשת, אלא גם תפצה אותו ב-15 אלף שקל.

לפני 19 שנה עמד אליוב מול ועדה רפואית של ביטוח לאומי, ועל-פי החלטת המוסד נקבעו לו 89.06 אחוזי נכות לצמיתות. כשביקש מעיריית הוד השרון הנחה בארנונה בעקבות נכות זו — קיבל אותה. על פי התביעה, כשעבר להתגורר בהרצליה, הופתע שבקשתו נדחתה על ידי העירייה.

עיריית הרצליה טענה, כי היא אינה מוסמכת לקבוע שלעותר יש נכות בשיעור של 90 אחוז, מאחר שסמכות זו נמצאת בידי המוסד לביטוח לאומי, ואף הוסיפה וטענה, כי יש לפרש באופן דווקני ומצמצם כל הוראה הקובעת הנחה בארנונה, והיא אינה מוסמכת ליתן הנחה שלא בגדר סמכותה.

שופט בית המשפט המחוזי, חגי ברנר, קבע בפסק דין כי יש לקבל את העתירה. לדבריו, תקנות הביטוח הלאומי אכן מחייבות לעגל למעלה את אחוזי הנכות, כל עוד יש שבר אחרי השלם. לתושב כאמור נקבעו 89.06 אחוזי נכות והתקנה מאפשרת לעגל את המספר כלפי מעלה, ולראותו כמי שסובל מ-90 אחוזי נכות.

השופט אף ציין בהחלטתו, כי העירייה לא נתבקשה לתקן לתושב את אחוזי הנכות, אלא לראותו כמי שסובל מנכות בשיעור של 90 אחוזים, כדי לתת לו הנחה בארנונה, וכי סמכות זו כן מוענקת לעירייה מכוח צו הארנונה שאושר על ידי מועצת העיר.

"החלטתה של העירייה למנוע ממנו את ההנחה בארנונה היא בלתי-סבירה בעליל, ויש להתערב בה ולשנותה", קבע השופט בפסק דינו, והמשיך וביקר את העירייה: "העירייה מקבלת ייעוץ משפטי שוטף, ודיני המדינה ידועים לה היטב. על כן, בנסיבות שבהן ברור מעל כל ספק כי יש לראות את העותר כמי שסובל מנכות בשיעור של 90 אחוז, אף שהאישור הפורמלי שברשותו מציין נכות בשיעור של 89.06 אחוז בלבד, יש לתמוה על התעקשותה ועל סרבנותה של העירייה לזכות את העותר בהנחה המבוקשת".

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה מכבדת את החלטת בית המשפט".