נ' (השם המלא שמור במערכת), פנסיונר מהוד השרון, גילה הפתעה לא כל כך נעימה כשפתח את תיבת הדואר לפני כחודש. במכתב שנשלח לו מרשות האכיפה והגבייה, עלה כי הוא נתן צ'ק ללא כיסוי, בחנות בניין בפתח תקוה. לבו של נ', הסובל ממילא מהיסטוריה של לחץ דם גבוה ובעיות לב, צנח.

לאחר שהתעשת הלך למשטרת ישראל, שם נאמר לו כי אין לו מה לדאוג מאחר שלא מדובר בתעודת הזהות שלו, אלא של אדם הנושא את אותו השם, והפנו אותו למשרדי ההוצאה לפועל. לאחר בירור קצר, הרשמת במשרדי ההוצאה לפועל, ביטלה את הצו ושלחה אותו לדרכו מרוצה ורגוע.

אלא שלא כך נגמר הדבר. לאחר כחודש הגיע שוב צו לביתו של נ'. שוב צו עיקול, ושוב עקב צ'ק שחזר. לאחר שניגש למשרדי ההוצאה לפועל בשנית, התחוור לו שקיים עוד צו עיקול על צ'ק נוסף על שמו, שכן הכפיל הנושא את שמו, ממשיך לתת צ'קים חוזרים.        

הצווים רק ממשיכים להגיע. מתוך המסמכים | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

"הוציאו נגדי צו עיקול של ההוצאה לפועל שמטרתו לעקל לי רכוש", סיפר ל-"מיינט" נ'. "הלכתי למשטרה והם אמרו שזה לא עניינם ושאין לי מה לדאוג. אבל אמרתי להם 'המוציאים לפועל יבואו לפה, זה על הכתובת שלי'. הם הפנו אותי להוצאה לפועל".

איך כל הסיפור הזה התחיל?

"כנראה שעורכי הדין שלהם ניסו את שיטת מצליח, ראו את השם שלי על הצ'קים, והחליטו לשלוח דווקא לי את המכתבים, למרות שאין לי קשר למקרים.

"פעם אחת הייתי בהוצאה לפועל, ואמרו לי לכתוב לרשמת מכתב ושהיא תבטל את הצו, והיא אכן ביטלה. אבל עכשיו הגיע עוד צו אחד, וממה שאני מבין יש עוד צו בדרך. זו שערוריה".

אתה יודע איפה הוא רכש את הדברים?

"כן, פעם בזאפ גרופ ופעם בחנות לחומרי בניין. מן הסתם  אין לי קשר למקומות האלה. את זו של החומרי בניין ביטלו לי, בזאפ גרופ עדיין לא ביטלו. ממה שהבנתי הוא תושב פרדסיה או יבנה".

אתה מכיר אותו?

"לא, מה פתאום, אם הייתי יודע מיהו הייתי אומר לך. אני חושב שההוצאה לפועל עשתה לעצמה פה חיים קלים, לא בודקים, וכתוצאה מזה נפגעים מזה אנשים תמימים. בטח כשמדובר בפנסיונרים עם מחלות לב, הדברים האלה יכול לפגוע גם בריאותית".

מרשות האכיפה והגבייה נמסר:

"מבדיקת הפנייה עלה כי כתובתו של הפונה הופיעה ככתובתו של החייב (נ') בתיק. לאחר שהגיש הפונה בקשה בתיק, הרשמת הורתה למזכירות ביום 5.11.2018  לעדכן את כתובת החייב בתיק לכתובת החייב במשרד הפנים, ועל ביטול הקלדת מסירת  אזהרה מלאה בתיק ( 15.8.2018). כמו כן, הורתה לזוכה לאתר את כתובת החייב ולבצע מסירת אזהרה חוזרת בתיק.

"בהתאם להחלטת הרשמת  ההחלטה יושמה, וכתובת החייב עודכנה. אולם, בא כוחו של הזוכה (התובע) התעלם מהחלטת הרשמת ופעל מנהלית: הוא עדכן את כתובת החייב בחזרה לכתובת הפונה ( בוצע ביום 27.11.2018), ואף עדכן את מסירת האזהרה בתיק שוב ליום 15.8.18 ובכתובתו של הפונה, ולמעשה הגיש את אותה אזהרה ואותו תצהיר מוסר.

"לפיכך, בוצע עדכון בתיק בדבר התנהלותו של ב"כ הזוכה. הפונה הגיש בשבוע האחרון בקשה נוספת בלשכת ההוצאה לפועל בכפר סבא, ותינתן החלטה בעניין".