אלון ברוידא | צילום: פרטי

כ-1,200 חניכי תנועות נוער מכל רחבי הארץ חתמו על עצומה שהופצה אמש (ב') וקוראת לשר התחבורה, ישראל כץ, לאפשר נסיעה בחינם בתחבורה ציבורית בימי שלישי - בהם מתקיימים רוב הפעילויות של התנועות השונות.

המכתב אותו פרסם יוצר העצומה, אלון ברוידא (18.5) מרעננה, מופנה לשר התחבורה ישראל כץ ולשר החינוך נפתלי בנט. במכתב טוען ברוידא כי אם תינתן האפשרות לחניכי תנועות הנוער לנוע בחופשיות ובחינם בתחבורה ציבורית לפעילויות, יתכן כי מספר הילדים שיבחרו לקחת חלק בתנועות נוער יגדל.

ברוידא, המשמש בימים אלו כרכז שבט "גלים" של הצופים כחלק משנת השירות שלו ובעבר היה חניך שבט "הדר", מסביר כי המהלך יועיל גם לפיתוח העצמאות של החניכים ועידוד השימוש בתחבורה ציבורית גם ביתר ימות השבוע.

"הנסיעה בחינם תביא לפיתוח ההרגשה אצל החניכים שפעילויות ערכיות הן מטרה עליונה, שגורמים רבים מוכנים לפעול למענה (כגון משרד התחבורה)", נכתב במכתב. "זה יביא לכך שיהיה חיזוק לאמירה של המדינה, שהיא מאמינה בתנועות הנוער כרעיון ומוכנה לעזור למפעל ללא קשר וללא עדיפות לתנועת נוער זו או אחרת". במכתב מציע ברוידא גם דרכים שונות להוצאת התוכנית לפועל: כתנאי ללבוש של בגדי התנועה בימי שלישי או הנפקת תעודת חניך.

צילום: מיכאל קרמר

"כל מטרת העצומה והמכתב הוא לעודד יותר בני נוער וילדים להגיע לפעילויות של תנועות הנוער השונות", מסביר ברוידא למיינט רעננה. הצעיר הרענני, טרם קיבל תגובה ממשרד התחבורה או משרד החינוך, אך טוען שקצב ההחתמות מעודד אותו. "ברעיון הסופי אני רוצה שכל חניך בכל תנועת נוער יוכל לנסוע בתחבורה ציבורית בחינם ביומיים שבהם יש פעילות של התנועה. לקחתי את ימי שלישי כדוגמה, כי זה היום שמוגדר כ'יום תנועות הנוער' במדינה".

למה להתרכז רק בתנועות נוער? אולי יש מגזרים נוספים שיוכלו ליהנות מזה?

"המטרה היא לעודד את ההגעה לתנועות הנוער. זה לא יום תחבורה ציבורית חופשית, אלא יום תנועות הנוער ולכן הרעיון מכוון אליהם בלבד. יום שלישי הוא היום שרוחבית יש הכי הרבה פעילות של תנועות נוער".

אתה באמת מאמין שזה יקרה?

"כן. זה לא דורש הרבה כסף מהמדינה, הרי זו נסיעה חופשית למספר מצומצם של אנשים לאורך מספר שעות בשבוע. אני מאמין שימצאו לזה תקציבים במשרד התחבורה והחינוך. יש גם אפשרות שכל תנועת נוער תיתן לזה תקציב, כלומר שכל ילד ייתן סכום סמלי וביחד זה יהיה הרבה. לא מדובר פה במהפיכה בתחבורה הציבורית, אלא בעזרה לילדים שאנחנו רוצים שיגיעו לפעילויות של התנועה".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "הצעתו של מר ברוידא טרם התקבלה בלשכת השר.

יצוין כי בני נוער זכאים כיום להנחה של 50% בתחבורה הציבורית בכל קווי האוטובוסים".