עם 1,200 בני נוער בכל הגילים הנפרסים על פני 25 קבוצות שונות בכל הליגות הבכירות בישראל, קשה לפספס את העומק והאיכותיות של מחלקת הנוער בהוד השרון. העיר התאהבה בכדור הכתום, וביחד עם ההצלחה של הקבוצה הבוגרת העונה, התחושה היא שבכל הנוגע לכדורסל החץ הוא לכיוון למעלה.

ספי צוק

כשאר חברי ועד העמותה המנוהלת בהתנדבות, גם צוק (51, 20 שנה בהוד השרון) 'סובל' מתוקף 'השריטה' לענף כהגדרתו. כשחקן לשעבר שאף שפט כדורסל במשך עשרות שנים ("כל החיים שלי בכדורסל"), אין ספק ששריר השליחות עושה שעות נוספות כשמדובר בו ובחבריו. עם פתיחתה של נבחרת הכדורסל השבוע של נבחרת תיכון הדרים, ברור כבר עכשיו שהתהליך שהתניעו חברי העמותה בקרב הנוער נושא פירות כשעל הנס מועלים כמובן הערכים החינוכיים לא פחות מיסודות הכידרור ("האליפות מבחינתי היא לא הפקטור. הדרך, החינוך, היסודות שהם לומדים חשובים בהרבה").

ספי צוק ואורי אשכנזי יו"ר המועדון. צילום: עמי עוואד, הוד השרון

ספי, מתי נראה שחקן של הוד השרון בנבחרת ישראל הבוגרת?

"יש לנו כבר שחקן בשם אלירן חדד שהוא משחק בנבחרת הנוער, גם שחקן הבוגרים אלון ששון היה בנבחרת הנוער וגם בנבחרת העתודה. יש לנו גם שני שחקני נבחרת בקדטים, כך שהיום אנחנו כן מתחילים לייצר. הבאנו את חי דוידי שהוא פה כבר שנה שלישית כמנהל מקצועי ואנחנו רואים פה היום שיפור מהותי".

ורנון טיל. "פגענו בזרים". צילום: עמי עוואד, הוד השרון

בתחום הנוער יש בעיה רוחבית בכדורסל הישראלי. ברגע שקופצים מהנוער לבוגרים יש איזה מחסום שמוריד אותך אחורה. אלון ששון לדוגמא, במשחקים של הוד השרון, לא בלט בצורה יוצאת דופן.

"תראה, יש לנו בעיה בכלל עם הנוער בהוד השרון, שהיא בעיה טובה למעשה. עד היום לא הצלחנו להביא שחקנים לבוגרים כי כשהם מגיעים לי"ב – הם כולם מתגייסים ליחידות קרביות. טייסים, צנחנים, שלדגים, מה שאתה רוצה. הם פשוט תולים את הנעליים.

אלון ששון. "עתיד הקבוצה". צילום: עמי עוואד, הוד השרוןיש לנו למשל את קבוצת 'בנץ' מליגה א' שהם בעצם הבוגרים של מחלקות הנוער שלנו שהחליטו לשחק בשביל ההנאה. לגבי הבעיה הרוחבית הזו של המעבר מנוער לבוגרים, זה מעבר מאוד מאוד קשה. צריך הרבה כוח מנטלי. שי בסיס, לדוגמא, שהיה בנוער ושיחק השנה שנה ראשונה בבוגרים ניצח לנו כמה משחקים השנה. אבל עוד פעם זה תלוי בחבר'ה הצעירים, כמה הם יכולים לתת. אין לנו עדיין עודד קטש כזה שמגיל 17 אפשר כבר לומר שהוא הולך לשחק. זו עבודה קשה, סיזיפית, וזה תלוי בהם". 

שי בסיס. "ניצח משחקים לבוגרים". צילום: עמי עוואד, הוד השרון

מה נראה מבחינת הקבוצה הבוגרת בשנה הבאה?

"בבוגרים, כמו בכל שנה, יש לנו בעיה של המשכיות, בעיה של תקציב. אתמול (ג') חזרתי מפגישה עם ראש העיר, פגישה מאוד מעודדת מבחינתי. הוא, איציק בן דור וחיים שאבי מראים רצון גדול להשקיע בכדורסל ולהצעיד אותו קצת יותר קדימה. להגיע ליותר הישגים. קח שחקן כמו כרמל בוכמן לדוגמא. לפני שנתיים לקחנו אותו לשנה וחצי. חצי עונה שעברה גמגם, השנה נתן עונה גדולה. עכשיו רוצים אותו בליגת העל". 

ספי צוק ועודד שעשוע. צילום: עמי עוואד, הוד השרון

מבחינת הבוגרת יש בעיה של עומק, כמו גם בכפר סבא. במשחק נתון הייתם יכולים לנצח כל קבוצה. אבל בסדרה הספסל של נס ציונה ניצח בשבילם את הסדרה.

"קח בחשבון שהשחקן חמישייה שלנו גל טסלר נפצע. הוא היה שחקן חמישייה ולא הבאנו אף אחד במקומו. אם היה לנו את טסלר ואת ורנון טיל בריא אז היה לנו סיכוי לעבור את נס ציונה. אנחנו עם התקציב הכי נמוך בליגה לדעתי ובכל זאת הצלחנו השנה. אם פגענו בזרים והצלחנו ללכד את הקבוצה, מה טוב. מבחינתנו העיקר ליצור המשכיות, אנחנו ממשיכים עם חנן (הירשוביץ' המאמן, א.י.) כדי לבנות קבוצה שתהיה טובה גם בעונה הבאה".