המוזיקאי תושב הוד השרון ומקים להקת "טררם", דורון רפאלי, עבד על אלבום חדש בשם "בית אבא", ונמצא בעיצומו של קמפיין הדסטארט על מנת להוציא אותו. הוא מסביר מה הדרך שהיה צריך לעבור כדי לחזור לשורשים, ועל האתגרים שביצירת אלבום מוזיקלי.

ניתן להגדיר את הקריירה המוזיקלית של רפאלי כחובקת עולם, הוא למד מוזיקה בניו יורק, ובמשך שנים חקר סגנונות מוזיקליים עולמיים: "במקביל להתעסקותי שלי עם סגנונות מוזיקה מכל העולם,  הרבה שנים רעיתי בשדות זרים: רוק ואז ג'אז, ואז למדתי גם מוזיקה אפריקאית, ונכנסתי עמוק למוזיקה הלטינית" הוא מספר לנו, "עשיתי הרבה מאוד דברים מתרבויות אחרות כי זה מאוד סקרן אותי". 

רפאלי מתאר כיצד סקרנותו כלפי העולם, משכה את תשומת לבו דווקא מהמקום הקרוב אליו ביותר: "אף פעם לא הסתכלתי קרוב לבית, למשפחה, לכל התרבויות הקרובות אליי", הוא מתאר, קיבלתי את ה'כאפה' לפני שלוש שנים ביום כיפור. הייתי בבית כנסת בשכונת נחלאות (בירושלים, בה נולד) ופתאום כל אחד מהשירים של התפילות עשה לי צמרמורת". דורון רפאלי

"זו המוזיקה שגדלתי בה כל הילדות כשבאתי לסבא וסבתא וגם של ההורים שלי" הוא אומר, "אין פה כלים מיוחדים ואין שום דבר שנשמע לי אקזוטי ומוזר אבל אלו שירים אדירים והבנתי שבא לי לעשות עם זה משהו. הקלטתי את השירים בבית הכנסת, הבאתי את זה לאולפן והתחלתי לשחק עם זה. בהתחלה עשיתי רמיקסים ואז התחלתי להשלים את זה עם עוד חלקים", משחזר רפאלי את התהליך שהביא למעשה ליצירת האלבום החדש "בית אבא".

כשנשאל על השיוך האתני של המוזיקה באלבום החדש אומר רפאלי: "אני קורא לזה מוזיקה ירושלמית. ההשפעות הן מצד אחד המוזיקה הכורדית, מהצד של סבא שלי מצד אמא. הוא היה יהודי מסורתי שורשי, כורדי שדיבר ארמית. הוא גם ה'אבא' באלבום" הוא מספר, "הוא עלה בגיל צעיר יחסית והושפע מאוד מהמוזיקה שהייתה פה: מאוד כורדי, טורקי והרבה סלסולים בבית הכנסת". עם זאת, האלבום הושפע גם מצד אביו של דורון, הצד הבוכרי: "גיליתי שכל הלהקות המצליחות בבוכרה הן להקות של מוזיקאים יהודים. סבתא של אבא שלי הייתה מתופפת, היא עלתה לארץ עם תוף", מספר דורון, מתופף בעצמו.

רפאלי עירב בתהליך יצירת האלבום את המוזיקאי רן לוי: "ניגנו ביחד בשלישיית ג'אז שניגנה בעיקר פיוז'ן, ניגנו המון ביחד והוא מוזיקאי מדהים" מספר רפאלי, "את רוב העבודה והסאונד של הפרויקט אני חייב לו, הוא הביא הרבה הברקות ועיבודים ולקח את זה לזווית שלו. עשינו סקיצות ונכנסנו לאולפן למשך שנה וחצי", הוא מוסיף.

כעת מגייס רפאלי את הכספים הדרושים להוצאת האלבום החדש באתר מימון ההמונים "הדסטארט": "אני לא ממש יודע אם אצליח לעמוד ביעד, זה מאתגר בטירוף", משתף אותנו רפאלי, "המון אנשים מפרגנים ועושים לייקים אבל מעט נכנסים וקונים את המוזיקה מראש, המצב רגע די טוב אבל זה לא קל, זו אמנות. הם צריכים להשתכנע", הוא חולק מחוויותיו מהקמפיין באתר, שנמצא כרגע בשליש האחרון לסיומו. "זה פרויקט הדסטארט של אדם ביישן, אבל התגובות מדהימות, אני מקווה שבישורת האחרונה, אנשים יתרמו", הוא מוסיף.

"תמיד תהליך של יצירה מהול בהרבה מאוד אושר וכיף ומצד שני תמיד בכאב" מסכם דורון על תהליך יצירת האלבום, "עד שיוצא משהו ששלמים איתו, זה תהליך. אלבום זה הרבה צירים וכאבים, אלה שנים של עבודה. אנשים לא סתם עובדים ומתחבטים על המוזיקה שלהם שנים. זו רק אמנות, זה לא משהו שיחזיר את עצמו אבל מצד שני, על אמנות לא מתפשרים".

רפאלי יופיע בקרוב ב"פסטיבל עם שפם" בבית מזרח מערב ביפו ב-14.4, ובפסטיבל "יערות מנשה" ב-19.5.

לינק לעמוד של דורון רפאלי בהדסטארט:
https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=21379