כשמחלה קשה פוקדת בן משפחה, בצד ההתמודדות עם המחלה ועם תהליך הריפוי ניצבת התמודדות קשה לא פחות — ההתמודדות עם שגרת החיים עצמם. הניקיונות, הבישולים והדאגה לילדים הם מעמסה כבדה, בשעה שמרב הכוחות מופנים לפרוצדורות הרפואיות. קרן גרינבלט, מהוד השרון, עומדת בראש יוזמה יוצאת דופן: "נולדת לנצח", שמרחיבה את המסגרת המשפחתית של האדם החולה, ומרחיבה את הלב.

קרוב לשלוש שנים מנהלת קרן את פרויקט "סירי לידה" בעיר. במסגרת הפרויקט, מספקים תושבי העיר סיוע בצורת סירי בישולים המגיעים לבתי יולדות טריות. במהלך הפעילות, קיבלה קרן פנייה ממשפחה שבה האם המתמודדת עם מחלת הסרטן, והן התחילו לבשל לה. לדאבון הלב, בשנה שעברה נפטרה האם, ששמה שרון משטה גברא. מכאן, נולד המיזם לזכרה.

מיטב וקרן. חושבים על הפרטים הקטנים | צילום: אסף פרידמן

הקונספט זהה לזה שב"סירי לידה": יותר מ-40 אנשים תושבי הוד השרון משתתפים בסיוע, ומתנדבים לתרום מכיסם ומזמנם הפרטי לטובת הכנת אוכל למשפחות הזקוקות לסיוע. צי המתנדבות מנסה לשמח ככל שניתן, ומעמיד לרשות המשפחה שלל מטעמים ופינוקים.

קרן, שעומדת גם בראש הפרויקט הזה, אומרת: "זה נורא מרגש, שבאמצעות אוכל כל כך פשוט וטעים את גורמת אושר ככל שניתן".

לקרן תוכניות גדולות לעתיד: "אני רואה את הפרויקט מתקיים ברמה הארצית. אני מקבלת פניות של אנשים מחוץ לעיר, שרוצים לקחת את זה לעוד מקומות. בכל עיר המשפחות שלה, שמתמודדות עם מחלה קשה".

קרן מזמינה כל אדם שרוצה ליזום פרויקט דומה בעירו, לפנות אליה ולקבל הדרכה. "המקרים לא נעימים ולא פשוטים, אבל מרגשים נורא", היא מספרת. "לפעמים, כשאין דרך לשנע את האוכל, אני מביאה אותו בעצמי, וזוכה ליחס מדהים. אחת האימהות בכתה מאוד, וסיפרה כמה זה עוזר לה".

מיטב ברק היא אחת מהאימהות שמשפחתה זוכה לתמיכת הפרויקט. "לפני כמה חודשים אובחנתי במחלת הסרטן. קרן פנתה אליי ואמרה שהן רוצות לבשל לי, לפנק אותי ולהקל עליי. הייתי מוחמאת מאוד, אבל הופתעתי מהנכונות שלהן לעזור אף על פי שהן לא מכירות אותי. קרן שלחה לי שיבוצים עד סוף אוגוסט, ואמרה לי כמה הן לא עוזבות אותי והן אתי כל הזמן".

בשבועות האחרונים עוברת מיטב טיפולים מורכבים, בסבבים של שמונה ימי אשפוז. "חזרתי מבית החולים, והדבר שהכי הכי התחשק לי זה פירות. מפה לשם, אחת האימהות שהתנדבה הביאה אליי הביתה מגש ענק של פירות שבעלה חתך. הם שואלים מה אני רוצה, איך אפשר לפנק. היא שלחה לי סושי ממסעדה בעיר, ושובר זוגי למסעדה, לימים שארגיש טוב.

"מה שהכי משמח אותי, זה שהצלחתי לחבר בינן לבין משפחה שבה הילד חולה בלוקמיה, והאם ילדה לפני כמה חודשים. אני שמחה שהצלחנו לעזור למי שאפשר. ברגע שיש לך ילד חולה, זה מבחינתי הדבר שהכי מצריך עזרה".

איך הפרויקט מסייע לך בשגרה?

"זה חוסך לי את כל הצורך של להכין אוכל. הן מתחשבות עד רמה של מה הילד שלי אוהב. הן שולחות לו הפתעות, כדורים ובועות סבון. חושבות על כל פרט קטן. על כל משלוח שאנחנו מקבלים ועל כל טלפון אנחנו רק אומרים תודה, ותוהים ובמה זכינו".

בפרויקט משתתפות גם מסעדות מרחבי העיר, שבתרומה בסתר מסייעות לשלוח את מיטב מטעמיהן לבתי המשפחות.