עשרות הורים דתיים ומסורתיים, כחמישים במספר, נתקעו ללא מסגרת מתאימה לילדיהם לשנת הלימודים הקרובה, לאחר שהעירייה הודיעה השבוע על ביטול ההסעות לבית ספר "עץ חיים" ("עטרת חיים" לשעבר) בכפר סבא. ההורים, שטוענים כי לא קיים זרם חרדי בעיר אליו הם יכולים לשלוח את ילדיהם, לא יודעים מה הם יעשו עם ילדיהם. 

תלמידי עטרת חיים. למצולמים אין קשר לכתבה

במכתב עליו חתמו לחברי המועצה כתבו ההורים: "אנו תושבי הוד השרון פונים לבקשת התערבות מיידית בנושא שהוא חשוב לנו ביותר - חינוך ילדינו.

"חלקנו נולדנו פה וחלקנו בחרנו לבוא לגור בהוד השרון. העיר ידעה כל השנים לכבד את כלל תושביה ואת הצרכים שלהם. אנו שבחרנו להשאר בעיר מרגישים שהעיר לא מכבדת את הצורך החשוב ביותר שלנו - מסגרת חינוך מתאימה לילדים שלנו על פי השקפתנו.

צילום: יואב פרידמן

נכון לעכשיו למעלה מ-50 ילדים וילדות מגיל גן עד גיל חטיבה לא תהיה להם מסגרת כיוון שאגף החינוך בהוד השרון מסרב להעניק לילדים שלנו הסעות למסגרת המתאימה ביותר עבורנו בכפר סבא.

עקשנות שיוצרת אפליה ברורה ביננו לבין קבוצות אחרות שמקבלות הסעות. זכותינו כתושבים בעיר לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לנו ואנו מצפים שיתקנו את העוול הנורא הזה. ראש אגף החינוך אפילו לא הסכימה להפגש איתנו בנושא ואנו רואים בזה ערלות לב והתעלמות תמוהה של עובדי ציבור מצרכים כה בסיסיים. לצערנו, אם לא תהיה אנו ניאבק על זכותינו לקבל חינוך ראוי כמו כל תושב בעיר הזו ואנו מבקשים שיימנע מאיתנו ומהעיר אי הנעימות הזו". 

בית ספר עטרת חיים

ממחזיק תיק החינוך הדתי בהוד השרון, אופיר טואיל, נמסר בתגובה: "ביה"ס 'עץ החיים' שהזרם החינוכי בו היינו ציונות דתית עם דגש על תלמוד תורה אשר היה עד סוף השנה הנוכחית ברעננה עובר למבנה  של 'עטרת חיים' בכ"ס בצורה פשוטה 'העתק הדבק'. כידוע להנהלה ולהורי מוסדות 'עטרת חיים', אני דואג ומלווה אותם בשנים האחרונות בצורה רציפה וכן דאגתי שההסעות ימשיכו גם כאשר היו בעיות ולראייה הכל נמשך כסדרו על סוף השנה הנוכחית. 

"חיזקתי את מערך ההסעות לביה"ס עטרת חיים' וזאת על מנת שלא תהיה איפה ואיפה ולילדים תהיה האפשרות ללמוד במסגרת דתית המתאימה להם שאינה קיימת בהוד השרון. ע"פ המיפוי בכפר סבא: בביה"ס יצהר ובביה"ס 'עטרת חיים'. 

 לפני מספר ימים פנו אליי הורי התלמידים מ'עטרת חיים' והסבירו לי את הסיטואציה הלא נעימה והבעייתית בה הם נמצאים. הסברתי להם את שנכתב לעיל וכחלק מפיתוח החינוך הדתי אשר אני מוביל כמחזיק תיק החינוך הדתי בתמיכתו של ראש העיר והנהלת העירייה ועל מנת לתת פתרון איכותי ומתאים בעיר וכן לחזק את הקהילה, זימנתי את ההורים לפגישה על מנת להסביר להם את תוכנית הלימודים שתתאים להם בהוד השרון וזאת על מנת שיקבלו את החינוך התואם למה שהיה בבי"ס 'עטרת חיים' וכן להעצים את החיבור הטבעי של ילדי הוד השרון למוסדות החינוך בעיר.

אופיר טואיל

כמו כן, לאחר שהסברתי את התוכנית הם לא שללו אך ציינו שזה לא יהיה פשוט וישמחו לשמוע אותה בפגישה מסודרת שבה ישאלו שאלות ותשובות ינתנו בע"ה לשביעות רצונם. אין ספק שאני כמחזיק תיק החינוך הדתי בעיר שדואג לפיתוח בצורה אינטנסיבית ,מקצועית ובהתמדה בשנים האחרונות  עם אגף החינוך והמחלקה לחינוך דתי בעיריית הוד השרון ומנהליה". 

"וחשוב לי לציין את הנהלת אגף החינוך סמנכ"ל אבי קמינסקי ,מנהלת האגף יפה עזרא, מנהל המחלקה לחינוך דתי אילן שרעבי ומנהלת מחלקת גני הילדים הגב' גלילה שמש שמקדמים בלי איפה ואיפה בצורה אמיתית ומקצועית את החינוך לאוכלוסיה הדתית. לא ניתן שאף ילד ייפגע בגלל סיטואציה שנוצרה ואף מקדמים את השילוב של הילדים החרדים בעיר בצורה מסודרת ומקצועית. בעניין הגנים כחלק מהמהפכה החינוכית בעיר פתחנו גנים בעיר לילדים שלא יצטרכו לנסוע מחוץ לעיר וזאת לשביעות רצון ההורים. יחד עם זאת זו הזדמנות שעלינו למנף ומשקיעים ומחזקים את ילדינו בעירנו ב"הוד" וחשוב לנו שילמדו בעיר וכך להחזיר 'עטרה ליושנה' בהוד השרון בצורה אמיתית, מקצועית ובאמונה שלמה". 

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "עיריית הוד השרון מימנה בשנים קודמות את הסעות תלמידי העיר החרדיים לבית הספר עטרת חיים בכפר סבא. לאחרונה התקבלה הודעה רשמית ממשרד החינוך כי בית ספר עטרת חיים נסגר ולפיכך לא יכולה העירייה למממן הסעות לבית ספר שאיננו פעיל יותר. הורי העיר המבקשים להעניק לילדיהם חינוך הזרם החרדי מוזמנים לרשום אותם ללימודים בבית הספר רמות בהוד השרון המשתייך לזרם זה או לבית ספר שילה בעיר בו תפעל תכנית מותאמת".   חיים שאבי

סגן ראש העירייה, והאיש שלמעשה אחראי בפועל על הציבור הדתי בעיר, על כל גווניו, חיים שאבי, מסר בתגובה: "למיטב ידעתי והבנתי במידה ואין מענה בעיר לזרם מעיין החינוך התורני העיריה מחוייבת לתת מענה לעיר הקרובה יותר ואני אעשה הכול שהחינוך החרדי יקבל את מה שמגיע לו".