אחרי בעיית התקצוב של בית הספר האנתרופוסופי, והפגיעה בילדי החינוך המיוחד שנאלצים 'לבלות' כ-3 שעות בדרכים מדי יום, אתגר חדש מונח לפתחה של עיריית הוד השרון בתחום החינוך.

הפעם מדובר בפרויקט תמ"א 38/2 הצפוי להתחיל כבר בינואר ברחוב משאבים 14-12. הבעיה? בצמוד לבניין שוכן מעון 'לב' של נעמ"ת. כמו כן, במרחק קטן ממנו נמצאים שני גני עירייה נוספים, ארז ושיטה. ובסך הכל כ-135 ילדים עד גיל 3 נמצאים ברדיוס של עד 30 מטר מהבניין המיועד להתחדשות.

צמודים לתמ"א. המעון והבניין | צילום: באדיבות ההורים

הורים לילדים במעון נעמ"ת שמובילים את המאבק דורשים שיימצא עבורם מעון חילופי, אך נכון לעכשיו, העירייה צפויה רק להגביר את נהלי הבטיחות בפרויקט. כנ"ל לגבי גני העירייה הסמוכים.

בין השאר מצוין בעלון הבטיחות בפרויקט שהועבר לידי ההורים הודעה לפיה: "הקבלן יבנה גגון קשיח מעל חצר גן הילדים – חזית מזרחית - גגון קשיח או פיגום סגור אשר ימנע מציוד ,פסולת או כול אביזר אחר ליפול לכיוון חצר גני הילדים".

עם זאת, ההורים אינם מעודדים מנהלי הבטיחות המדוברים והעבירו הודעה לעיתונות לפיה:

"אנו ההורים, סבורים שהעתקת גני ילדים הסמוכים למגרש הינה הכרחית ומחוייבת מכורח הנסיבות (הדגשות במקור, א.י.). מדובר בסכנה ממשית לחיי אדם: מנופים שיחוגו מעליהם וסכנת הינתקות חומרי בנייה, רעש ללא הפסקה, כלי תחבורה כבדים, אבק ופסולת בניין. סכנת האסטמה, אלרגיות, פגיעה בעור התוף, כאבי ראש.

"תינוקות ופעוטות אינם יודעים לעבד ולהתמודד עם רעש מחריש אזניים - יש המפחדים מרעש של מקדחה בבית או ממשאית חולפת, והם אינם יכולים עדיין להביע את פחדם שלא באמצעות בכי היסטרי - כך שגם נזק נפשי חוסה תחת הסכנה המדוברת. הנזק אינו פחות משמעותי בקרב ילדים בוגרים יותר, ילדי גן העירייה".

המעון מאחור, והבניינים המיועדים לתמ"א. "סכנת נפשות" | צילום: באדיבות ההורים

כמו כן, מציינים ההורים במכתב: " ועדת חקירה שתקום אולי אחרי מעשה א-ו-ל-י תמצא אשמים שסביר להניח יקבלו עבודות שירות. אבל אובדן ונזק ישארו לנצח בקרב המשפחות. שערוריה". בנוסף טוענים ההורים שמאחר שההודעה על הפרויקט המתקרב הגיעה אליהם באיחור, הם התקשו למצוא מעון חילופי ו"נתקעו" עם המעון הנוכחי.

עידית רייס, אחת האמהות המובילות את המאבק להעתקת הגן מהמקום אמרה ל-"מיינט":

"במהלך ינואר הדיירים הסמוכים אמורים להתפנות, ואז צפויה להתחיל העבודה במקום. אין לנו מה לעשות, זה או להשאיר את הילד שלנו שייסבול או להוציא אותו לגן פרטי. עכשיו מלכתחילה מדובר באוכלוסייה של נעמ"ת שהיא אוכלוסייה מוחלשת. זו פגיעה בבטן הרכה שלנו".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: " פרויקטים של התחדשות עירונית מתרחשים בתוך מרחב עירוני בנוי ולא אחת גובלים עם גני ילדים ומעונות. בשל כך, גיבש מנהל ההנדסה בעיריית הוד השרון נוהל פנימי במיוחד למקרים כאלו, בשיתוף גורמי המקצוע בתחום ובמסגרתו ישנן דרישות מחמירות לנהלי בטיחות אתרי הבנייה הסמוכים.

"במקרה הנידון, פועלת העירייה ישירות מול נעמ"ת, תוך יישום אמצעי בטיחות מוגברים בזמן ההריסה והבנייה, תוך בקרה של יועץ בטיחות ובשיתוף פעולה מלא".