כפי שפורסם ב-"ידיעות השרון" לפני כשלושה שבועות, מצוקת התלמידים ההוד השרונים  של בית הספר המיוחד בכפר יעבץ הפכה לבלתי נסבלת השנה. ששת התלמידים הלומדים במקום נאלצים לנסוע ביחד עם סייעת אחת בלבד לכפר יעבץ, תהליך שלאחר איסוף כל התלמידים מגיע לשעה וחצי בכל פעם לכל כיוון, ובסך הכל מגיע עד ל-3 שעות נסיעה ביום. 

כרוז ההפגנה. מבקשים מכולם לבוא

כתוצאה התלמידים, הסובלים בין כה וכה ממורכבויות התפתחותיות שונות, מוצאים עצמם עוזבים את ביתם בשעות הבוקר המוקדמות ושבים אליו בשעות הערב המוקדמות. מהלך שפוגע מהותית בהתפתחות הילדים ויוצר תסכול רב עבורם ועבור הוריהם.

יש לציין, בשנה שעברה נסעו שלושה מהתלמידים ביחד עם מלווה במונית לבית הספר, נסיעה שאף היא אינה קצרה במיוחד (כ-40 דקות לכל כיוון). אלא שלאור תוספת של שלושה תלמידים להסעות לבית הספר השנה הוחלט להסיע את כל השישה במיניבוס, מהלך שכאמור לאחר העלאה והורדה של כל התלמידים, מכפיל את זמן הנסיעה.

הורי הילדים המיוחדים יפגינו היום (ד') בין השעות 11:00-8:00 ברחבת מסעדת אנג'לינה ברחוב הבנים 14. ההורים קוראים לכל מי שיכול לבוא ולהזדהות עם מטרתם.

יוספברג ובנה מיכאל. "הנסיעה קשה מנשוא" | צילום: אסף פרידמן

יעל יוספסברג, יו"ר הוועד המנהל באלו"ט (האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים) ואם למיכאל הנמצא אף הוא בהסעה אומרת לאור המחאה:

"ההפגנה מתייחסת לבעיה נקודתית שהיא מאוד לא נקודתית. יש בעיה כללית עם כל נושא ההסעות לאוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים בארץ. אנחנו מדברים כרגע על שישה ילדים, בני ביניהם, שהם ילדים מורכבים, ילדים על הספקטרום, ילדים עם חרדות, בעלי ויסות בחושים, הפרעות אכילה ובעיות נוספות.

"אנחנו כהורים של הילדים האלה מנסים לקדם אותם בעזרת טיפולים אחר הצהריים שאנחנו ממנים", מציינת יוספסברג ומדגישה את הפגיעה שהארכת הנסיעות יצרה, "ילד לא יכול לצאת מהבית ב-6:45 בבוקר ולחזור הביתה ב-18:00 ולקבל טיפול שאמור לקדם אותו. זה משהו שילד בן 13 נורמטיבי לא יכול לעמוד בו".

"אנחנו פנינו אל העירייה ודיברנו עם גורמים בה עד כה ללא הצלחה לשנות את המצב. אני אדם מאופק מאוד, אבל הרגשתי שאני יוצאת מדעתי והתחלתי לבכות. אתה רואה שאתה מדבר עם אדם שלא מבין מה הילד שלי עובר".

הסעת תלמידים. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

עיריית הוד השרון מסרה לאחר פרסום הכתבה הראשונה בנושא לפני כשלושה שבועות:

"ילדי העיר שיש להם צרכים מיוחדים משובצים למוסדות חינוך בעיר, ולמוסדות חינוך מחוץ לעיר, בהתאם לצרכים הפרטניים של כל תלמידה ותלמיד, ועל פי הוראות והנחיות משרד החינוך. בהתאם, משובצים השנה שישה מילדי העיר הוד השרון לבית הספר 'שירת הלב' בכפר יעבץ.

"הסעות תלמידים מבוצעות גם הן בהתאם להוראות משרד החינוך. זמן הנסיעה הממוצע בין העיר לבית הספר הוא כ-45 דקות, ומשתנה בהתאם לעומסי התנועה בכבישים. בהמשך לבקשתה של התושבת, תבוצע מדידה נוספת של משך הנסיעה, ואם יימצא כי יש חריגה, היא תטופל".

המועמד נוה גור המלווה את המאבק, אמר:

״בכל יום, אני מוצא עצמי נדהם ומאוכזב, שכך מתנהגת עיריית הוד השרון שמצליחה לפגוע בחלשים, בקטנים, באלה שנראה שלא יקימו קול צעקה. תמיד מלווים את זה שם בהסתתרות מאחורי ״בירוקרטיה ונהלים״.אני קורא לעירייה להפסיק את מדיניות ההתאכזרות ולגלות אחריות. אחריות מול ילדי החינוך המיוחד שצריכים לקבל מענה שפוי וראוי. יש תקציב לעירייה ויש תקציב להסעות, כל שנותר הוא לעשות שימוש נכון ולתת לילדים הסעה ראויה ומלווה כפי שנדרש".