לאורך החודש האחרון נאבקו הורי כיתה ח'7 מול גורמים בעירייה ובמשרד החינוך כנגד ההחלטה לצמצם את כמות הכיתות בשכבה, אגב כך צמצום הכיתה ופיזורה.

לאחר מספר שיחות, בין היתר מול מנהלת אגף החינוך בעיר, וכן גיוס של שמונה תלמידים חדשים לכיתה בה היו חסרים תשעה ילדים, ההחלטה נותרה בעינה, ונכון להיום הכיתה תיסגר כמתוכנן. מול ההחלטה הנוכחית ההורים מצהירים: "נשבית את פתיחת שנת הלימודים".

חוסר גמישות של גורם ממשרד החינוך? ההורים | צילום: אסף פרידמן

כך למשל, לדברי אחד ההורים של נערה מהכיתה:

"המצב הוא מצב הזוי ובדיוני. השכבה הגיעה למצב שכדי למנוע את סגירת הכיתה חסר ילד אחד בלבד. ועל ילד אחד בלבד לא מוכנים להשאיר את הכיתה. השבוע הגיעה ילדה נוספת להרשם, אבל כיוון שהגיעה מאוחר מידי, לא קיבלו אותה וההחלטה נשארה.

"צריך לזכור שהמצב הנוכחי פוגע לא רק בכיתה אחת אלא בכל השכבה, בכך שבכל כיתה יהיו כ-40 תלמידים. נכון להיום התקבלה בכיתה החלטה, שההורים הולכים לכיוון של השבתה. לא נפתח את שנת הלימודים ולא נשלח את הילדים לבית הספר".

אם נוספת הוסיפה:

"מדובר בכיתה שפרקו אותה בגלל חוסר של תלמיד אחד. בהתחלה היו חסרים תשעה ילדים, צמצמנו את הפער לילד אחד וביקשנו מהעירייה וממשרד החינוך אפשרות להחרגה, כדי למנוע את סגירת הכיתה, ולא נענו לבקשתנו. מדובר בילדים שרק לפני שנה עברו לחטיבה לכיתה חדשה ובית ספר חדש, הצליחו להתגבש והכירו חברים חדשים, ועכשיו נאלצים לעבור הכל מחדש".

בניגוד לזעם ההורים, במכתב שיצא השבוע להורי השכבה מטעמו של אשר קלוו, יו"ר הנהגת הורי חטיבת "הראשונים", נקראו ההורים לחדול מרעיון ההשבתה:

"כפי שמרביתכם כבר מכיר, בחודשים האחרונים, נעשו אינספור מאמצים בכדי לנסות ולמנוע סגירת כיתה ופיזורה בין הכיתות השונות, וזאת עקב העובדה כי כמות התלמידים ירדה אל מתחת לתקן הנדרש (פחות מ 241)".

העירייה לא יכולה למנוע את סגירת הכיתה. חטיבת הראשונים | צילום: פרטי

"לא היה יום בחודש האחרון, שנושא זה לא עלה בשיחה שקיימתי עם כל גורם שהוא", מסביר קלוו ומדגיש כי קיים פגישות רבות עם אנשי משרד החינוך, העירייה וההורים. "אך למרבה הצער, מדובר כאן על חוקי מדינה ופסיקת בג"צ, אשר איש במערכת החינוך לא יכול "לכופף" אותה, ולכן חרף כל המאמצים, הנהלת ביה"ס החליטה משיקוליה, לסגור את כיתה ח7' ולפזרה בין יתר הכיתות, תוך התחשבות ברצון התלמידים לשיבוץ חברים".

לגבי קריאות ההשבתה מבהיר קלוו: "אנו כהנהגת הורים, חושבים שקריאות כאלו ואחרות להשבתה, לא יועילו במאומה במקרה הספציפי הזה. נהפוך הוא. הם רק יגרמו לביה"ס להתחיל את השנה 'ברגל שמאל', ובדגש על הטלטלה שביה"ס עבר לאחרונה, עם עזיבתה של נגה מנהלת ביה"ס, זה הדבר האחרון שביה"ס צריך, ומי שיפגעו הם לבסוף, הם אך ורק ילדנו".

ממחוז מרכז של משרד החינוך נמסר:

"עקב שינוים במספרי התלמידים, צומצמה כיתה בשכבת כיתות ח'. המהלך התבצע בשיתוף פעולה מלא בין הנהלת בית הספר, הנהגת ההורים הבית ספרית והיישובית, גורמי אגף החינוך ברשות המקומית וגורמי הפיקוח. לתלמידים ינתנו מענים לימודיים, רגשיים וחברתיים". 

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה:

"בהתאם לתקני משרד החינוך ובהתאם להוראות משרד החינוך, עם צמצום מספר התלמידים בחטיבת הראשונים נדרשת הנהלת בית הספר על ידי משרד החינוך לצמצם את מספר הכיתות בשכבת ח'. כזכור עוד בשנת 2013 הגישה עיריית הוד השרון בג"צ נגד משרד החינוך במטרה שזה יאפשר לעירייה לממן פתיחת כיתות נוספות, בהתאם לצורך.

"לצערנו בג"צ קבע כי לעירייה אין רשות או סמכות לעשות זאת. הנהגת ההורים היישובית והבית ספרית אינן תומכות בהשבתה אלא במערכת השעות הייחודית שנבנתה לשכבת ח' בבית הספר לפיה יפוצלו התלמידים ברוב שעות הלימוד לקבוצות של 20 תלמידים בלבד, וזאת במטרה שלא לפגוע באיכות הלמידה כאשר העירייה מממנת את שעות ההוראה הנוספות במגוון מקצועות דוגמת: מתמטיקה, אנגלית, מדעים, חינוך גופני ועוד".