בשבועיים האחרונים החלו במאבק הורי חטיבת ראשונים בעקבות ההחלטה לסגור את אחת מכיתות שכבת ח', ולפזר את התלמידים בין הכיתות האחרות - מהלך שיגרום לעומס רב.

חוסר גמישות של גורם ממשרד החינוך? ההורים | צילום: אסף פרידמן

מטעם הורי הכיתה ובתיאום עם הנהגת ההורים הבית ספרית, נשלח מכתב למנהלת אגף החינוך המתאר את עמדת ההורים בנושא, שזכה להתייחסות ומענה בשתי פגישות, אשר לדברי נציגות ההורים הסתיימו בנימה חיובית.

"מנהלת האגף הראתה נכונות לעזור ושיתפה כי העירייה מוכנה לממן את עלות הכיתה", אומרת מיכל שאוליאן כהן, תושבת העיר ואם לאחד הילדים בכיתה. "לדבריה היא פעלה נגד סגירת הכיתה מול המפקחת והמחוז, וכן טענה כי מי שלא מאשר כרגע את השארת הכיתה הוא משרד החינוך".

בנוסף, לדברי נציגי ההורים, ציינה מנהלת האגף כי במקרה של סגירת הכיתה יתווספו שעות לימוד בכיתות קטנות ‏במספר מקצועות מעבר למה שכתבה מנהלת החטיבה.

"הבנו בפגישה שהשעות והכספים שיושקעו בשכבה הם כמעט הכספים הנדרשים ‏להחזיק כיתה ‏נוספת", מוסיף הורה נוסף. "אם נוסיף את כל הטיפול הנלווה בילדים בעקבות הפירוק, זה יעלה יותר. ‏הבעיה היא הנראות של כמות ‏הכיתות מבחינת משרד החינוך".

"אנחנו מרגישים שהבעיה היא לא כספית", ממשיך אותו הורה מודאג. "מאגף החינוך בעיר נאמר לנו שהם מוכנים לסייע כספית למנוע את סגירת הכיתה.‏ נראה כי גורם במשרד החינוך לא מוכן להבין את הסיטואציה המיוחדת הזו, לא מגלה שום גמישות וממשיך לפעול בהתעקשות, מבלי ‏להבין את הנזק שהמקרה המורכב הזה גורם לילדים". לאחרונה אף נפתחה עצומה בה חתמו עשרות הורים המודאגים מההחלטה.

ההורים מתכננים להיאבק | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

"אנו מצרים על כך שברגע האחרון נשארנו בלי כיתה, בלי מנהלת, ובלי הכנה", אומרים הורים נוספים, "חלק ממנה הם ילדים שעברו פירוק גם ביסודי. לא ייתכן שיתייחסו לתלמידים כמו אל מספרים שמזיזים על הלוח ומעבירים מכיתה אחת לשניה, ללא התחשבות בהשלכות".

בנוגע להשלכות מוסיפה כהן כי "הדבר יגדיל את מספר התלמידים בצורה משמעותית ויוביל לכיתות של 40 תלמידים, מורות מתוסכלות שנאלצות להתמודד עם התמהיל החדש בנוסף למספר הילדים הגדול.

"בנוסף, במקביל להחלטה, מנהלת בית הספר עוזבת את תפקידה ובית הספר נמצא בתהליך קבלת מנהל או מנהלת חדשים. מה שמוסיף התמודדות למנהל החדש שיצטרך לקבל שכבה שלמה בקשיי הסתגלות כאשר היא אינה מכירה כלל את התלמידים".

"אנחנו מקווים שמנהלת אגף החינוך ומנהלת המחוז מטעם משרד החינוך יתעשתו ויחזרו בהם מההחלטה שגויה זו", מוסיפים ההורים, "אנחנו מבטיחים להיאבק ולעשות הכל כדי לשנות את ההחלטה". ‏

ממחוז מרכז במשרד החינוך נמסר: "בשל מעבר תלמידים מבית הספר צומצם מספר התלמידים בשכבה. לא ניתן לאשר כיתה שאינה עומדת בתקן".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "בהתאם לתקני משרד החינוך ובהתאם להוראות משרד החינוך, עם צמצום מספר התלמידים בחטיבת הראשונים נדרשת הנהלת בית הספר על ידי משרד החינוך לצמצם את מספר הכיתות בשכבת ח'.

"כזכור עוד בשנת 2013 הגישה עיריית הוד השרון בג"צ נגד משרד החינוך במטרה שזה יאפשר לעירייה לממן פתיחת כיתות נוספות, בהתאם לצורך, אך לצערנו בג"צ קבע כי לעירייה אין רשות או סמכות לעשות זאת.

"על מנת שלא לפגוע באיכות הלמידה בחטיבת הראשונים לאור החלטת משרד החינוך, הוחלט כי העירייה תממן שעות הוראה אשר יאפשרו לתלמידי השכבה ללמוד בקבוצות קטנות במגוון מקצועות דוגמת: מתמטיקה, אנגלית, מדעים, חינוך גופני ועוד".