הפתעה לא נעימה ציפתה לתושבי הטווס בשעה שיצאו מביתם בשבוע שעבר. שני עצים ענקיים, בריאים לפי טענותיהם, פחות בריאים לפי העירייה, היו מונחים על המדרכה לאחר שנוסרו.

המקרה שאירע עקב בקשת העירייה ליצור כיכר חדשה בצומת הרחובות פשוש והטווס חרה מאוד לתושבי הרחוב, מעצם העובדה שלטענתם הם לא היו מודעים לעניין, ומאחר שהאמינו שהעצים צפויים להיות מועתקים ולא להכרת.

אחד העצים שנכרתו | צילום: גיורא פנחסי

גיורא פנחסי שגר ברחוב הטווס, ופרסם לראשונה בפורום אביב על הכריתה, סיפר ל-"מיינט" על המקרה: "בונים שני מגדלים לידינו, באיזשהו שלב הם החליטו לעשות כיכר כדי לחבר את הבניינים החדשים דרך החנייה שלנו. לא הייתי מעורב בעניין הזה, ובזמן האחרון הם התחילו לעבוד בקצב מאוד מהיר.

"ירדתי למטה עם המצלמה וראיתי שניים-שלושה שכנים מתעסקים עם כל מיני היבטים שמפריעים להם בעבודות", מספר פנחסי ומוסיף, "אני דיברתי עם הקבלן והוא הסביר לי שהוא עובד באופן מסודר. הסתובבתי עם המצלמה ופתאום אני רואה בעדשה שמישהו מתחיל לנסר עצים. עצים גדולים, מפוארים, יפהפיים. פתאום התחילו לכרות אחד.

הבניינים החדשים בסוף רחוב הטווס | צילום: אריאל ימיני

"שאלתי חבר ועד בית שהיה שם ושאלתי אותו 'מאיפה הכריתה הזאת באה?' והוא ענה לי שאין לו מושג, 'לנו אומרים שהם מעתיקים את העצים'", מגולל פנחסי את המאורע שהטריד רבים מהתושבים.

"ראיתי את המסור עובד והייתי בהלם, אפילו לא שמתי לב שמדובר בשני עצים. בתוך שעה טרקטורים הורידו את השורשים, כאילו רק בשביל להראות עובדות בשטח 'שלא יגידו לנו כלום', טראח העצים אינם".

שאלת את העובדים במקום על אישורים?

"הקבלן אמר לי בחצי פה 'התמהמהתי עם העבודות כי חיכיתי לרישיונות על העצים', לא נכנסתי איתו לפרטים כי לא האמנת שהעצים הענקיים האלה הולכים להעלם לי מול העיניים. זה פשוט הרתיח אותי".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "מדובר בעצי אלביציה ששורשיהם גרמו לנזקים ולסיכון בטיחותי לנוסעים בכביש. בשל כך ולאור העובדה כי במקום הוחלט על הקמת מעגל תנועה לבטיחותם של הולכי הרגל והנוסעים ברחוב, אושרה כריתתם על ידי פקיד היערות וזאת לאחר שנבחנה האפשרות להשאירם אך התברר כי קיימת סכנה לקריסתם".

נוה גור. הגיע למקום לאחר קריאת התושבים | צילום: מטהו של נוה גור

מהמועמד לראשות העירייה נוה גור, שהגיע שעה קלה לאחר כריתת העצים בעקבות פניות תושבים, נמסר: 

"כבר לפני שנה הגשנו הצעה לסדר, שתחייב את עיריית הוד השרון לפרסם על גבי עצים, בבתים הסמוכים ובאתר העירייה כל כוונה לכרות עצים, על מנת לתת הזדמנות לתושבים למתן תגובה מצידם, ולמנוע מהלכים בלתי הפכים הפוגעים באיכות התושב, בדיוק כמו במקרה הזה".