מזה כמה שנים שהפחים החומים האישיים הפכו להיות הבשורה של עיריית הוד השרון לעתיד ירוק יותר. הפחים שבהם היה ניתן לזרוק פסולת אורגנית הפכו להיות להיט בבתים מסוימים, ופילים לבנים חומים קטנים בבתים אחרים. כך או כך מודיעה הבוקר (ג') עיריית הוד השרון חד משמעית שהפחים הפסיקו להיות שמישים, וכולם צפויים להיאסף בקרוב, ולהיות מוחלפים על ידי פחים כתומים (פרטים למטה).

הנושא הגיע לידיעת מיינט בזכות ענת קדם, תושבת רחוב הבנים שהמחזור בוער בעצמותיה. על פי קדם, המחזור באיזור הפסיק מבלי ליצור שיתוף ציבור סביר.

הפחים החומים - לא להשתמש! | צילום: ענת קדם

"אני כל כך כועסת ומאוכזבת", אמרה קדם. "הם כן חילקו את הפחים, אז כנראה כן היה הייתה נכונות למחזר. זה מאוד חשוב לי למחזר. אני אפילו פניתי לדיירי הבניין שלי בנושא".

מתי שמת לב להפסקת השימוש בפחים החומים?

"פתאום לפני שנה שמתי לב שזורקים ביחד את הפחים. פניתי למוקד ומה אמרו לי? 'החליפו לקבלן אשפה חדש והוא לא מעודכן, ואנחנו נעדכן אותו וזה לא יקרה יותר'. עקבתי אחרי זה. התקשרתי עוד 3 פעמים וראיתי שיפור אבל אז הם שוב הפסיקו לפנות בנפרד".

את יודעת למה הם הפסיקו?

"חשבתי שאולי זה בגלל שהתושבים לא משתפים פעולה. אני לא יכולה לדעת. הרבה אנשים אמרו לי שהעירייה מפנה ביחד, אבל סירבתי להאמין שאני "המטומטמת" היחידה שמפרידה את הזבל. אותנו לא עידכנו, לחלק מהבניינים הם לקחו את הפחים. אבל למי שלא לקחו לו את הפח הוא ימשיך לחשוב שהוא ממחזר לנצח.

"אפשר היה לעדכן ב-אס.אם.אסים. יש להם את הפרטים שלי. המינימום שהם היו יכולים לעשות, אם פרויקט המחזור כשל, זה להגיד 'עשינו את המקסימום שלנו' – לא לגרום לנו להרגיש מטומטמים".

ענת קדם. המחזור בוער בעצמותיה | צילום: פרטי

פחים חומים –OUT , פחים כתומים - IN

מעיריית הוד השרון נמסר: "כפי שפורסם באמצעי התקשורת, באמצעות הודעות לתושבים ובאתר העירוני, עיריית הוד השרון נערכת לשדרוג הליך מחזור הפסולת העירונית באמצעות החלפת הפחים החומים (הפרדה במקור) לפחים כתומים (מחזור פסולת אריזות).

"במסגרת השדרוג מבצעת העירייה איסוף הפחים החומים ע"י צוות קבלן בשירות העירייה ובהמשך תבוצע פריסת פחים כתומים ברחבי העיר. הוד השרון מצטרפת למהלך זה כחלק ממדיניות ארצית ברשויות המקומיות של מעבר להפרדת אריזות לפחים הכתומים.

"לפחים הכתומים ניתן יהיה לזרוק פסולת אריזות מכל הסוגים, מלבד זכוכית וקרטון, ריקות משאריות מזון. כל הפסולת בפחים הכתומים תיאסף במשאית נפרדת ותובל למרכז מיון והפרדה, שם יופרדו כל החומרים ויועברו למפעלים בארץ ובחו"ל לשם הפיכתם למוצרים חדשים. לאחר איסוף הפחים החומים ובמהלך תקופת הצבת הפחים הכתומים, יתבצעו ברחבי העיר מהלכי הסברה מגוונים לכל שכבות הגיל לרבות סדנאות בית ספריות בהן יוסבר לתלמידים על הפרויקט ועל חשיבותו הרבה של המחזור. אנו מודים לתושבי העיר על חלקם החשוב בצמצום היקפי הפסולת, קידום מחזור ושימוש חוזר".