ביום ראשון השבוע התקיים דיון בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, בעתירה שהגישה הקהילה הרפורמית 'קהילת יונתן' נגד עיריית הוד השרון והעומד בראשה, חי אדיב.

קהילת יונתן | צילום: באדיבות קהילת יונתן

 זה 15 שנה שחברי הקהילה מבקשים לקבל היתר בנייה להקמת משכן קבע בעיר, ולמרות הבטחות חוזרות מצד ראש העירייה ואף אישור הנושא במועצת העיר, העירייה מתנערת מכל אלה. לטענת הקהילה היא מופלה על רקע היותה רפורמית.

קהילת יונתן הוקמה בשנת 2002 על ידי הרב מיכאל בוידן, על שם בנו, הצנחן יונתן בוידן ז"ל, שנפל בקרב בלבנון.

מאז שהוקמה הקהילה היא מקיימת את פעילותה באולם שנמצא בכפר הנוער מוסינזון בעיר. לטענת חברי הקהילה, האולם אינו משכן ראוי לקיום אירועי תרבות או חגיגות בר-מצווה/בת-מצווה. כמו כן, בכל שבוע מארגנים ראשי הקהילה את האולם מחדש כך שישמש כבית כנסת. כבר בשנת 2003 הגישו חברי הקהילה את בקשתם הראשונה להקצאת קרקע ציבורית לבניית משכן קבע, ומאז הגישו ארבע בקשות נוספות.

"העירייה ייצרה סחבת"

בשנת 2010 המליצה ועדת ההקצאות העירונית על הקצאת הקרקע לקהילה ברחוב הפעמונית, אולם אדיב דחה את המלצת הוועדה, ודרש להתחיל הליך הקצאה חדש.  בשנת 2013 נחתם הסכם להקצאת קרקע חלופית ברחוב השקמים, ולתקופת פיתוח בת שלוש שנים. בקהילה טוענים, כי בעקבות דחיית המלצת הוועדה, נוצר קושי בגיוס משאבים בגלל אובדן אמון של תורמים פוטנציאליים. העירייה נתנה לעמותה ארכה לצורך הגשת תוכניות וגיוס משאבים, אך תקופת הפיתוח לא הוארכה. סירובה של העירייה להאריך את תקופת הפיתוח, כך נטען בעתירה, העמיד את קהילת יונתן בפני שוקת שבורה.

צילום: קהילת יונתן

לטענת העמותה, קהילת יונתן הגישה תוכניות בנייה פעמיים, אך בעלי הקרקע, דהיינו העירייה, סירבו לחתום עליהן, והעירייה אף הצהירה באחרונה כי היא שוקלת להתחיל הליך הקצאה חדש במקום אחר. הקהילה דורשת כעת מבית המשפט שיורה לעיריית הוד השרון להאריך את תקופת פיתוח הקרקע ברחוב השקמים, ולתת לקהילה היתר בנייה לאלתר, כדי שתוכל להתחיל בבניית בית הכנסת. "מצד העירייה היתה סחבת רבה במהלך השנים הללו", מסביר הרב בוידן. "הגיע הזמן שנקבל סוף סוף היתר בנייה". 

מעיריית הוד השרון נמסר: "עיריית הוד השרון היא זאת שהביאה לאישור מועצת העיר את הארכת הסכם הקצאת הקרקע לקהילת יונתן, לאחר שהקהילה לא הספיקה להשלים את הבנייה בהתאם לתנאי ההסכם המקורי, שאושר עוד בשנת 2013. ההסכם הוארך לבקשת הקהילה כבר בשנת 2015 בשל העובדה כי הקהילה התעכבה בגיוס הכסף הנדרש למימון הקמת המבנה, וכן בהגשת הבקשה להיתר.

"בהמשך, כאשר הוגשה הבקשה להיתר, היא לא תאמה את תנאי ההסכם, ולכן נדרשו נציגי הקהילה לתקנה ולהגישה מחדש. מועצת העיר החליטה בשלב זה להקפיא את הדיון בדבר הארכת נוספת של ההסכם, עד לאחר הבחירות".