כ-1000 חתולי רחוב דרים ברחובות הוד השרון. הם נמצאים בסכנות שונות כמגיפות, מאבק יומיומי על מזון, כבישים הומים, התעללות וקרבות טריטוריה ביניהם. לא בדיוק החיים האידיאליים עבור אף בעל חיים. ובקרוב החיים שלהם צפויים להיות קצת יותר קשים.

הסיבה?

משרד החקלאות קיצץ בתקציב הסירוס והעיקור שהוא מעביר להוד השרון ועתה תצטרך הרשות המקומית למצוא דרך למנוע את התרבות חתולי הרחוב בעיר, שכן חתולת רחוב יכולה להעמיד מספר דו ספרתי של צאצאים תוך מספר שנים ספורות. במילים אחרות, אנחנו עלולים למצוא עצמנו מוקפים בים של הולכי על ארבע משופמים שלא בדיוק מרוצים מהחיים שלהם. מה שבטוח, גם העכברים לא מי יודע מה שמחים מהבשורה.

בקרוב בפינות הרחוב הקרובות לביתכם | צילום: שאטרסטוק

בין השנים 2017-2013 הוענקה תמיכה שנתית של 100,000 שקלים ממשרד החקלאות למטרות סירוס ועיקור חתולים, תמיכה שעתה כאמור תיפסק. עם העזרה הזו הצליחה המחלקה הווטרינרית העירונית לייצר צמצום משמעותי של אוכלוסיית חתולי הרחוב, והחשש הוא שעכשיו הבעיות הנלוות לריבוי החתולים ישובו.

יש לציין שהקיצוץ לא חל רק על הוד השרון, אלא גם על רעננה וכפר סבא השכנות, כך שהאוכלוסייה החתולית צפויה להרקיע שחקים בכל איזור השרון.

חתולת רחוב הוד השרון טיפוסית. ניכר שאינה שמחה מן ההחלטה | צילום: כתב מיינט הוד השרון

ממשרד החקלאות נמסר: "משרד החקלאות מעולם לא הפסיק לתמוך בסירוס חתולי הרחוב, אך האחריות לטיפול בבעלי חיים משוטטים ובמניעת התרבות חתולי הרחוב נמצאת בידי הרשויות המקומיות.

"לאור החשיבות הרבה שמשרד החקלאות רואה במניעת התרבות חתולי הרחוב, מוקצים בכל שנה 4.5 מיליון שקלים לטובת פעולות אלה, תמיכה זאת נועדה לתמוך ברשות המקומית בפעולות ולא להחליף את הפעילות העירונית. המשרד מממן את העיקור של כמחצית מהחתולים שהרשות מתחייבת לעקר בכל שנה, ומעודד את הרשויות להקים פינות האכלה לטובת חתולי הרחוב".

מעיריית הוד השרון נמסר: "השנה הוגשו למשרד החקלאות 88 בקשות מרשויות מקומיות לקבלת התקציב אך לצערנו התקציב ניתן ל-18 רשויות בלבד מתוכן ולא לעירנו הוד השרון. יחד עם זאת, תמשיך המחלקה ווטרינרית בעירייה בביצוע הפעולות החשובות לרווחתם של תושבי העיר ולרווחת בעלי החיים, וזאת באמצעות התקציב העומד לרשות המחלקה".