יגאל שמעון. צילום: איקי מימון

התגובה לא איחרה לבוא: לאחר שהמועמד לראשות עיריית כפר סבא רפי סער הציע לספח את הוד השרון לכפר סבא, הודיע סגן ראש עיריית הוד השרון יגאל שמעון כי הוא מציע לספח את כפר סבא לעיר טירה השכנה. "באופן טבעי, הגדול מצרף את הקטן. אני מציע לו לספח את השכנה מצפון העיר, טירה".

רפי סער, המתמודד על ראשות עיריית כפר סבא, פירסם ביום חמישי שעבר פוסט בפייסבוק, שבו הוא קורא לאיחוד כפר סבא והוד השרון. בו גם הצהיר, שיפעל לקידום הנושא, אם ייבחר לתפקיד ראש העירייה בבחירות הקרובות.

"הסיפוח יכול להעצים את כפר סבא ולפתור בעיות חריפות ביותר שעומדות על הפרק", מנסה סער לנמק את תוכניתו, שהסעירה במהלך סוף השבוע את תושבי שתי הערים, וגררה אחריה לא מעט תגובות.

רפי סער. צילום: באדיבות סער

"מהלך הסיפוח יהפוך את כפר סבא לעיר חזקה ואיתנה בהרבה, יספק יכולות שירות עצומות לתושב, והתנהלות יעילה. בעיית התחבורה למשל — הבעיה החריפה ביותר — צריכה להיפתר בצורה אזורית. ברגע שהוד השרון תסתפח אלינו, הנושא יכול להיפתר בצורה מהירה, מאחר שכפר סבא תנהל את כל מתחם השרון.

"הוויכוח בנושא יער אוסישקין למשל, יעבור לניהול אחיד. גם בנושא חינוך, איחוד התקציבים יעניק יכולת לשדרג סביבת למידה. בנוסף, הסיפוח ישפיע מבחינת קרקע לדיור בר-השגה לצעירים. גם בספורט, יהיו קבוצת כדורסל וכדורגל אחת; יהיה איחוד בין אגודות הספורט, שיפעלו למינוף התחום. התועלת תחזור לתושב בכל התחומים.

"המהלך יכלול איחוד ראשי ערים ורשויות, וצמצום משרות סגנים ומנכ"לים. כך ננהל מערכות שיחסכו הרבה מאוד כסף. זה ייצור התייעלות כלכלית, ועשוי להשפיע לטובה בצורה ניכרת בכל ההיבטים. מהלך כזה לאורך שנים יוביל להתייעלות כלכלית עוצמתית כל כך, שלא תצריך מהעיריות להעלות מיסים או ארנונה במהלך השנים. תהיה התייעלות גדולה בתחום השירות, ולטווח הארוך, ב-20 שנים הבאות, נוכל לחשוב איך מנתבים את העיר קדימה".

לדברי סער, "המהלך גובש עם גורמי מקצוע ויועצים מכל התחומים. מדובר במהלך ריאלי שהוכיח את עצמו. למשל, המקרה של מכבים‑רעות שסופחה למודיעין תרם לצמיחה כלכלית גדולה שחוזרת לתושב".

איך המהלך ישפיע על חיי הקהילה בערים?

"כפר סבא תישאר כפר סבא, והוד השרון תישאר הוד השרון. מנגנון הניהול יהיה משותף, אבל השכונות יישארו כפי שהן, ולא תהיה כל השפעה על חיי הקהילה. המהלך רק ישפר וייעל את מתן השירותים לתושבי הערים".

"רעיון מגלומני הזוי ולא בר-ביצוע", כתב בתגובה לתוכנית אחד מתושבי הוד השרון. "תוכנית לא מציאותית, שטויות של בחירות", כתב אחר, ושלישית הוסיפה: "כפר סבא רוצה עוד כוח. הוד השרון תעלה את כוחה מבחינת כסף לעירייה, רמת האוכלוסייה וכמובן הנדל"ן. מציעה לו להתרכז בכפר סבא ולא לדחוף את האף להוד השרון".

גם בכפר סבא התגובות התלהטו: "עוד לא שמעתי דבר מגוחך כמו ניסיון סיפוח של הוד השרון, כדי להשביח את כפר סבא", כתב אחד מהם בדף הפייסבוק של סער. "אולי הגיע הזמן לרעיונות מבוססים ומקצועיים יותר מצדך". "ולא לשכוח את רעננה גם, ואפשר גם את טירה", כתבה אחרת, ושלישי הוסיף: "ספח גם את תל אביב על הדרך".

סער זכה גם לתגובות אוהדות לא מעטות מתושבי שתי הערים. עם זאת, לדברי ממלא מקום וסגן ראש עיריית הוד השרון, יגאל שמעון: "סער כיהן כמנכ"ל עיריית הוד השרון במשך חמש שנים. אין ספק שהוא התאהב בעיר, ראה והבין את עוצמתה מבחינה כלכלית ואזורית, והבין שמהלך שכזה ישדרג באופן ניכר את כפר סבא. הוד השרון גדולה פי שניים מכפר סבא, ולכן באופן טבעי, הגדול מצרף את הקטן. בכל אופן, אני מציע לו לספח את השכנה מצפון העיר, טירה".

מעיריית הוד השרון נמסר: "ברעננה, בכפר סבא ובהוד השרון מתמודדים כעשרה מועמדים בכל עיר, איש איש והבטחותיו, איש איש וסיסמאותיו. אנו בטוחים כי תושבי ערים אלה יודעים להבחין בין עיקר לבין טפל, ובין מציאות לבין דמיון".