צילום: אסף פרידמן

עיריית הוד השרון ביטלה את השימוש במבנה חטיבת השחר בעיר, בעלות נמוכה, על ידי חניכי תנועת הנוער העובד והלומד, לצורך קייטנת "הקייצת", שהתקיימה בשנה שעברה באותו המבנה. כך גילו לתדהמתם השבוע הורי החניכים.

"הקייצת" נפתחה ביום ראשון השבוע, בעבור חניכי קן רמתיים. אף שבשנה שעברה אפשרה העירייה את השימוש במבנה החטיבה במחיר נמוך מאוד למען המטרה, ביום שישי האחרון, יומיים בלבד לפני פתיחת הקייטנה, נודע להורים כי העירייה לא תאפשר את אותה ההנחה. זאת, לאחר שההורים כבר שילמו את מחיר הקייטנה, ולפיכך לא נותר תקציב אחר לשכור את המבנים במחיר גבוה יותר.

הפתרון החלופי שהצליחה למצוא תנועת הנוער הוא העברת "הקייצת" לקן ברחוב השקמים, אך הורי החניכים הגיבו בזעם לכך, מאחר שלטענתם המשמעות היא, שהילדים ישהו בשעות החמות במבנה בלי מזגן, תחת ציליות, המכסות רק חלק מהמתחם. "הנחנו שהקייטנה השנה תהיה באותה המתכונת כמו בשנה שעברה", מספרת אורנה, אם לילדה המשתתפת ב"קייצת".

"במבנה ברחוב השקמים אין די מקום לכולם, כך שחלק ניכר מהילדים ייאלץ להיות בחצר. הציליות אינן מספקות מענה, ואי אפשר לצפות שהילדים יהיו בשמש במשך חצי יום במהלך הקיץ. זאת חוצפה מצד מקבלי ההחלטות, וסיכון גדול לילדים המשתתפים".

אב לילדה אחרת מהקייטנה מוסיף, כי "למעשה, הילדים נמצאים בחוץ. המקום שבו תתקיים הקייטנה עלוב והילדים סובלים. זאת פשוט אטימות לב". 

בעקבות החלטת העירייה, פנו השבוע המועמדת לראשות העירייה, יפעת קריב, וסגניתה וחברת המועצה אביבה גוטרמן, במכתב לראש העירייה, חי אדיב, ולמנכ"לית העירייה, חנה גולן, בדרישה לטיפול מיידי בבעיה. "עלינו לדאוג לשימור המפעל המסורתי והחיובי של 'הקייצת' ולהימנע מגל ביטולים המוני של הורים", כתבו. "על ראש העירייה לכנס ישיבה דחופה כדי למצוא פתרון מיידי".

גם המועמד לראשות העירייה וחבר המועצה, עו"ד נוה גור, פנה בפנייה דחופה לחנה גולן בנושא. "החוסר בכיתות שמוקצות לקייטנת 'הקייצת' הוא חוסר שנודע להורים רק באחרונה, כאשר התברר כי לא יוקצו כיתות לימוד באחד ממוסדות החינוך בעיר, וכי חלק מהילדים ייאלצו לבלות את ימי יולי הלוהטים של 'הקייצת' תחת ציליות במתחם קן רמתיים. עיריית הוד השרון מסכנת ילדים וילדות בני עשר, שיכולים להתייבש תוך כדי הפעילות ונוקטת בחוסר אחריות כלפי הילדים והוריהם".

"אני לא מצליח להבין מדוע העירייה אינה יכולה להקצות לשימוש תנועת הנוער כיתות באחד ממוסדות החינוך הריקים, כמו שנעשה בשנה שעברה", מוסיף גור. "במקום לעודד את הילדים לצאת לקייטנות ולפעילות בשטח, היא גורמת לכך שהם יישארו בבית, והוריהם יצטרכו למצוא סידור בעבורם. לעירייה יש די מבנים ריקים, כדי לקדם פעילות לילדים ולבני הנוער בקיץ".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "כפי שנמסר לנציגי התנועה לפני כחודש ימים, בהתאם לנוהל התמיכות העירוני, תנועת הנוער העובד והלומד בעיר נתמכת על ידי העירייה בסך עשרות אלפי שקלים. תמיכה זו נועדה לכלל פעילות התנועה לאורך השנה.

"לשימוש בכיתות לימוד בבתי הספר בעיר לצורך הפעלת קייטנה, קיימת עלות שנקבעה על ידי שמאי, והיא עלות אחידה לכלל המבקשים לעשות שימוש מסוג זה, ונועדה לצורך תשלום הוצאות כמו חשמל, מים ועוד. מכיוון שהעירייה מחויבת לגביית תעריף שימוש זה באופן שוויוני, ומכיוון שהתנועה מקבלת לאורך השנה תמיכה כספית מהעירייה, לא ניתן היה לאשר את בקשת התנועה להנחה נוספת, שכן מדובר בחריגה מהוראות החוק".