החשבון ופלנסיה | צילומים: פרטי, עדי שביט באדיבות אורנה פלנסיה

זה מספר שנים שאורנה פלנסיה (55) תושבת הוד השרון ובעלת שני מכוני הקוסמטיקה 'עורגני' בכפר סבא, כמו גם מספר רב של עסקים אחרים, נאלצים לשלם מיסי השמעת מוסיקה לפדרציה לתקליטים ולהקלטות. לאחרונה, היא מובילה ביחד עם עסקים מקומיים נוספים מאבק שכותרתו היא דרישה ברורה: די.

המאבק שהורם תחת המטריה של התאחדות המלאכה והתעשייה, מצטרף למאמציה של האחרונה לקדם חוק הפוטר עסקים קטנים מתשלום תמלוגי מוסיקה לתאגידי זכויות יוצרים. פלנסיה, מצידה, כמובילת המאבק, מתארת מציאות לא פשוטה מלכתחילה עבור העסקים הקטנים שבין כה וכה נאלצים להתמודד עם ריבוי מיסים.  

"השמעתי מוסיקה מרשת FM100 ברדיו כמוסיקת רקע ופתאום הגיעה אלינו דרישה לשלם על השמעת מוסיקה בפומבי", פלנסיה מתארת את מפגשיה עם מיסי הפדרציה. "עכשיו אני שואלת מה זה פומבי?", היא ממשיכה תוך כדי הבעת תסכול, "הרי מדובר באדם אחד-שניים, מה פומבי בזה? ובכל זאת, הפדרציה לתקליטים ולקלטות שלחה לנו דרישת תשלום, ואתה צריך לשלם להם תגמולים".

אורנה, מה זאת אומרת? מישהו בא פיזית לעסק ודרש שתשלמו כסף?
"הם שולחים אנשים שלהם אל העסק שמחכים לראות אם יש מוסיקה ולמחרת הם שולחים לך דרישת תשלום".

כמה תשלום הם דורשים?
"הם דורשים 5,000 שקלים בשנה לכל אחד מהמכונים שלי. כאשר קיבלתי דרישה לשלם 15,000 שקלים על 3 שנים אחורה. את 15,000 השקלים האלו שילמתי אבל הטענה שלנו היא שאנחנו כעסקים קטנים לא מתפרנסים מהשמעת מוסיקה. לא מדובר כאן בחוג ריקודי עם שבלי המוסיקה אי אפשר להפעיל, אני גם לא מועדון ריקודים או פאב, מקומות שאליהם אנשים מגיעים בגלל המוסיקה. הרי מדובר בהשמעה מתוך רדיו שגם בין כה וכה הם מקבלים מהם תמלוגים".

איך נראים האנשים הזה?
"הם מגיעים כמו לקוחות סמויים ועושים מעין ריגול תעשייתי. הם נכנסים ושואלים אותך שאלות רגילות כמו 'איזה טיפולים עושים כאן?' או 'מי עושה את הטיפולים?', ואז הם מוציאים דרישת תשלום".

רגע, וזו דרישה שמגיעה לכולם בכפר סבא?
"כן, כל הספרים מסביבי, כל מכוני הקוסמטיקה סביבי, בכפר סבא ולא רק בכפר סבא, כולם מקבלים את הדרישות האלה".

ומה קורה במקרה שאתם לא משלמים?
"יש איום בתביעה. אם אתה מקבל 3 דרישות כאלה אז הם כבר מפנים אותך לבתי משפט ולאיומים משפטיים. אלו קנסות שיכולים להצטבר עד לסכום של 100 אלף שקלים. ואני שואלת אותך, כשאתה מזמין אורחים אלייך הביתה ואתה משמיע מוסיקה, במה זה שונה?".

הקנסות האלו היו תמיד קיימים?
"כן, זה כבר 4-3 שנים ככה. אבל אתה יודע? המלחמה על העסקים הקטנים והבינוניים היא מלחמה קשה ויומיומית. זה הרי לא נגמר במיסים אליהם, אלא לעירייה ולגופים נוספים. אתה חושב שהרמת את הראש ובום מנחיתים עלייך עוד גוף שדורש תשלום. עכשיו זה תור הפדרציה. וזה לא משנה מבחינתם אם יש לך יכולת לשלם או אין לך יכולת לשלם – זה בום טראח. מונחת עלייך. לא נותנים לנו לנשום".

החשבון ששילמה פלנסיה. 15,000 שקלים על השמעת מוסיקה | צילום: פרטי

רוית גרוס, מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשייה, אמרה לאור המאבק של העסקים הקטנים בכפר סבא: "אנו דורשים להפסיק לאלתר את עושק בעלי העסקים שכל חפצם להשמיע מוזיקה בכדי להנעים את האווירה בזמן העבודה. כתושבת כפר סבא נדהמתי לשמוע על בתי עסק רבים בעיר שנדרשו לשלם על כך סכומים אסטרונומיים של אלפי ועשרות אלפי שקלים במצטבר. אנחנו פועלים ללא הרף להסיר את החרב של ההיטלים, המיסים הגבוהים, האגרות ושאר החיובים המופרכים מעל ראשם של העסקים הקטנים החברים בארגוננו".

תגובת הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות:  "טענות "עורגני – רשת קליניקות לאסתטיקה אורגנית" והבעלים אורנה פלנסיה הן, בלשון המעטה, רחוקות מן האמת. מדובר ברשת מכוני קוסמטיקה עתירי פעילות.

"למותר לציין, כי בשני המקרים, על-בסיס יומי, התשלום לפדרציה עומד על מספר שקלים בודדים והוא זניח יחסית להיקף השימוש במוסיקה והתרומה שלה לעסק של הגברת פלנסיה. הסכומים שהיא מציינת אינם משקפים את היקף התשלום לפדרציה ואלה הם נתונים שניתנים לבדיקה. למותר לציין, כי בית העסק יכול, בכל עת, להפסיק שימוש ברפרטואר הפדרציה ולא לשלם תמלוגים, ו/או לעשות שימוש במוסיקה אחרת/"לא מתומלגת.

"אין כל יסוד לטענה, כי הפדרציה ממקדת את פעילותה כנגד עסקים קטנים דווקא בכפר סבא.

"כמו כן, אין יסוד לטענה שהמוסיקה מושמעת אך ורק ממכשיר רדיו ובכל מקרה, מקום בו המוסיקה מכוונת לקהל המבקרים בבית העסק, מקור ההשמעה של המוסיקה אינו משנה. בדיוק כפי שהגברת פלנסיה לא הייתה רוצה שלקוחותיה יעזבו את בית העסק  שלה, לאחר שקיבלו טיפול מבלי לשלם, כך גם אין כל סיבה שאמני ישראל יעמידו את פרי עמלם לשימוש מסחרי על-ידי בתי עסק בלא כל תמורה כספית. זכותם של האמנים להתפרנס בכבוד אינה פחותה מזו של הגברת פלנסיה".