ענבל הרפז, תושבת הוד השרון, נקנסה בידי פקח על כך שלא אספה את הצרכים של כלבתה. אלא שלטענתה הקנס שקיבלה ניתן לה באופן שגוי ולא חוקי, ולכן ניסתה לערער על כך במשך שנה מבלי שקיבלה מענה מאף אגף עירוני. עכשיו פתחה נגדה העירייה בתהליכי הוצאה לפועל.

"כך בוחרת העירייה להוציא במרמה כסף מתושבים?". הרפז עם הכלבה ובנה, צילום: אלבום משפחתי

בזמן המקרה סבלה הרפז מבעיות בריאות, שגרמו לה להיכנס למצב של שמירת הריון. לדבריה יצאה עם הכלבה שלה לסיבוב, אך לא הצליחה לעמוד בקצב.

בינתיים עשתה הכלבה את צרכיה בשטח פרטי פתוח ופקח עירוני שהיה באזור לא הבחין בהרפז, ואסף את הכלבה. "זיהיתי מרחוק את הפקח אבל מאוחר", סיפרה הרפז למיינט קיבוץ.

"צעקתי לו שיחכה כי אני מגיעה, אבל הוא לא הקשיב. כשהגעתי אליו אדומה ומתנשפת, בהיריון מתקדם, הוא התעקש לא לבטל את הדו"ח בגובה 730 שקל על עשיית צרכים בשטח ציבורי, למרות שהיה מדובר בשטח פרטי. הוא סירב להקשיב לי ולטענות שלי.

"לא הסכמתי לקבל את הדו"ח הזה, אני תמיד מנקה אחרי הכלבה שלי ופשוט במקרה הזה הלכתי לאט מדי בגלל מצבי. יש לציין שבאותו מעמד קיבלתי דו"ח נוסף בגובה 500 שקל על שוטטות. את הקנס הזה שילמתי מיד, מאחר והכלבה אכן הייתה ללא חגורה. אני לא מתחמקת מאחריות כשאני טועה".

הרפז הוסיפה ותיארה כי דרישת התשלום הגיעה אליה בדואר לאחר שלושה חודשים, ובאיחור של יום מהמועד האחרון לתשלום. "החלטתי לערער. פניתי בטלפון למחלקת הפיקוח העירונית, וקיבלתי כתובת מייל באמצעותה מערערים על דו"ח.

"שלחתי טופס ערעור ואת מכתב ההצהרה חתום בידי עורכת דין, שמסביר למה אני מבקשת לבטל את הדו"ח והוספתי גם מסמכים רפואיים שמעידים על שמירת היריון.

"מה שקרה לאחר מכן זה שהמייל לא נענה, אז המשכתי להתקשר למחלקת הפיקוח ולשלוח מיילים. הסאגה הזאת נמשכה מספר חודשים ולא קיבלתי מענה. פניתי למחלקות אחרות בעירייה ולכתובות אחרות ואין חדש.

"לאחרונה קיבלתי מכתב מעורכי דין מטעם העירייה, ובו דרישת תשלום לקנס שצבר בינתיים ריביות ועלה ל-1,300 שקל והודעה שנפתחים מולי הליכי גבייה לאלתר. מיד פניתי למשרד עורכי הדין והסברתי את כל הסיפור שקרה, כולל תיעוד לפניותיי.

"לצערי זה לא עזר, לטענת העירייה הם לא קיבלו את הערעור שלי והייתה זו אחריות שלי לוודא שהערעור התקבל. זה מאוד מתסכל כי ניסיתי שוב ושוב לבדוק שהמיילים שלי התקבלו, ולא זכיתי לשום מענה במשך חודשים ארוכים. מה עוד הייתי אמורה לעשות?".

איך את מתכוונת לנהוג כרגע?

"אני ממש לא יודעת. איך יכול להיות שאני, אזרחית שומרת חוק, המנסה שוב ושוב לפעול בערוצים המקובלים ולהשיג את הרשויות הרלוונטיות במשך חודשים על מנת לערער, נדרשת לשלם את הקנס מבלי שמעולם לא קיבלתי התייחסות לערעור ועל הדרך הבוטה והספק חוקית שבה הוא ניתן? האם כך בוחרת עיריית הוד השרון להוציא במרמה כספים מתושביה?".

חבר המועצה נוה גור התערב לטובת התושבת, ופנה עם המסמכים הרלוונטיים ליועץ המשפטי של העירייה ירון סולברג ולמבקר העירייה מוטי פרוינד. הוא ביקש כי תהליכי ההוצאה לפועל נגד הרפז יעצרו עד לבירור הנתונים. גם גור לא זכה למענה לפנייתו.

יש לציין שעד מועד פרסום הכתבה התושבת החליטה לשלם את הדו"ח, מאחר וקיבלה הודעה מטעם העירייה כי נפתחים מולה הליכי עיקול.

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "פנייתה של התושבת מתייחסת לקנס שניתן לה לפני למעלה משנה, בינואר 2017, בגין אי איסוף גללי כלב הנמצא בחזקתה, עבירה שבצידה קבוע קנס בסך 730 שקלים.

"על פי חוק, מרגע קבלת הודעת תשלום הקנס ישנם 30 יום בהם ניתן להגיש בקשה לביטול. נושא זה כתוב ומפורט על גבי הודעת התשלום עצמה, לרבות דרכי הגשת הבקשה ופרטי הקשר אליהם יש להגישה. כמו כן, קיימת אפשרות להגיש את בקשת הביטול ישירות דרך אתר העירייה.

"על פי הודעתה של התושבת עצמה, על הודעת תשלום שנמסרה לה ביום 27.4.17 היא ניסתה להגיש בקשה לביטול רק ביום 12.7.17, קרי למעלה מחודש וחצי לאחר חלוף המועד הקבוע בחוק.

"התושבת שלחה לטענתה את בקשת הביטול באמצעות דוא"ל, כשמבדיקת העובדות עולה כי הכתובת אליה שלחה הינה כתובת עליה היא החליטה ולא לכתובת המופיעה על גבי הודעת התשלום והיא הכתובת הנדרשת למשלוח.

"כמו כן, מאז חודש ינואר 2017 ועד היום, פנתה התושבת מספר פעמים למוקד העירוני בנושאים שונים אך אף לא פעם אחת בנושא זה על אף שלדבריה נדרשה לסיוע.

"אנו שבים ומזכירים לתושבי העיר כי יש להקפיד על שמירת הוראות החוק, לא לאפשר לכלביהם לשוטט ללא השגחה ולאסוף את גלליהם למען שמירה על עירנו נקייה ולרווחת כלל התושבים".