צילום: רכבת ישראל

חברת נתיבי ישראל החלה בימים האחרונים בתהליך הפקעת אלפי דונם של קרקעות פרטיות באזור השרון לטובת הקמת המקטע הצפוני של המסילה המזרחית בהוד השרון. המסלול של המסילה יהיה מחדרה עד מחלף ג'לג'וליה. תוואי מסילת הרכבת המלא יעבור מחדרה בקצה הצפוני עד לוד בקצה הדרומי.

בסך הכל צפויה ההפקעה להתבצע בשטחים המוניציפאליים של הוד השרון, כפר סבא, חדרה, פרדס חנה־כרכור, ג'לג'וליה, טירה, טייבה, קלנסוואה והמועצות האזוריות מנשה, לב השרון, דרום השרון ועמק חפר.

ההפקעה מבוצעת מתוקף תוכנית תשתיות לאומית והמסילה המזרחית מקודמת בשפלה המזרחית. אורכה של המתוכנן של המסילה כ־65 ק"מ, ושטחה של התוכנית כ־10,700 דונם. עדיין לא ברור היכן בדיוק תמוקם תחנת הרכבת השנייה בהוד השרון.

בין היתר צפויה התוכנית לחבר את הערים טירה, טייבה ואלעד לראשונה לרשת הרכבות, ולהוסיף לחדרה, כפר סבא והוד השרון תחנת רכבת שנייה. 

מנתיבי ישראל נמסר בתגובה: "במסגרת ההפקעות המבוצעות לפרויקט המסילה המזרחית, מציעה נתיבי ישראל פיצוי לבעלי הקרקעות המופקעות בהתאם להוראות החוק והפסיקה.

"יתרה מכך, לפנים משורת הדין, במסגרת הפקעת המקרקעין, החברה נותנת אפשרות לבעלי הזכויות פיצוי המשקף את שוויין של קרקעותיהם, כפי שהיה במועד אישורה של תת”ל 22. זאת בין היתר לאור סמיכות הזמנים בין אישורה של תת”ל 22 לביצוע הליכי ההפקעה".