איל וולך. צילום: שירה וולך

ילד פלא מהוד השרון: איל וולך רק בכיתה י"א בתיכון מוסינזון בהוד השרון, אבל יש לו כבר תואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה ובימים אלו משלים את התואר השני. הוא נבחר לאחרונה לייצג את העיר בנבחרת הישראלית שתשתתף באולימפיאדת הפיזיקה בוייטנאם שתתקים בסוף השבוע.

המיונים לאולימפיאדת הפיזיקה מורכבים מארבעה שלבים: השלב הראשון נערך בבתי הספר לתלמידי כיתה י"א, סביב חודש פברואר.

כ-400 תלמידים שעברו את השלב הראשון מוזמנים להשתתף בשלב השני, שנערך במרכזים אזוריים. כ-30 תלמידים שהצליחו בשלב השני מוזמנים לשלב השלישי – מחנה קיץ של שבועיים. בסוף המחנה כעשרים תלמידים בלבד מוכרזים כמועמדים לנבחרת ישראל לאולימפיאדת הפיזיקה. התלמידים שעברו את מחנה הקיץ מתחילים עבודה אינטנסיבית בבית שמטרתה להכין אותם מרמת תיכון לרמה של האולימפיאדה.

צילום: שירה וולך

העבודה בבית נמשכת עד שני מחנות נוספים, מחנה חנוכה ומחנה פסח, וגם ביניהם. שני המחנות האלה, שבוע כל אחד, הם השלב האחרון, בו נבחרים שמונה תלמידים בלבד לנבחרת ישראל לאולימפיאדת הפיזיקה האסייתית. האולימפיאדה ה-19 תיערך בהאנוי, וייטנאם בין 3 ו-13 במאי.

איל וולך מתיכון מוסינזון בהוד השרון הוא אחד מהם והוא ייצג את ישראל באולימפיאדת הפיזיקה האסייתית בווייטנאם.

אחרי החזרה מווייטנאם, ייבחרו – על פי הביצועים בווייטנאם – חמישה תלמידים מתוך השמונה שייצגו את ישראל באולימפיאדת הפיזיקה הבין לאומית ה-49. האולימפיאדה הבינלאומית תיערך בפורטוגל, ביולי.

וולך במקביל ללימודיו בכיתה יא' בתיכון הוא סטודנט לתואר שני בפיזיקה באוניברסיטת בר אילן. "באוקטובר 2011, בגיל תשע, התחלתי את התוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה של אוניברסיטת בר אילן. בקיץ 2014, כשסיימתי את כיתה ז', נבחנתי בבגרות במתמטיקה ב-5 יח"ל וקיבלתי 98", מספר וולך.

"באותו קיץ התחלתי תואר דו-ראשי במתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטת בר אילן, במסלול המיועד לתלמידי כיתה י"א. ב-2017 סיימתי את חובותיי לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה עם ממוצע מעל 98. בשנת הלימודים הנוכחית אני סטודנט לתואר שני במחלקה לפיזיקה במסלול למצטיינים, התואר שלי מתמקד בתחום של פיזיקת המצב המוצק". על הנסיעה הקרבה שלו לויאטנם אמר ולך: "מתרגש מאוד".