נחל צפית, דוברות זק"א

מה שהיה אמור להיות טיול אביבי הפך לטרגדיה נוראית: 10 נערים ונערים ממכינת "בני ציון" נספו בשיטפון בנחל צפית שבערבה (26.4).

משעות הצהריים התקבלו הדיווחים על הצרה בנחל כאשר כוחות רבים של חילוץ והצלה הגיעו לאזור בניסיון להציל את החניכים ואנשי הצוות (ומטיילים אחרים שנקלעו למקום). זה הסתיים באסון עם 10 הרוגים, 5 מהם הותרו לפרסום.

מדובר ביעל סדן מירושלים, צור אלפי ממזכרת בתיה, אלה אור ממעלה אדמים, מעיין ברהום מירושלים, רומי כהן ממושב מאור וגם את  אגם לוי ממושב חירות הסמוך לכפר סבא.

הלוויתה של אגם לוי בת ה-18 ממושב חירות תתקיים היום, שישי, בשעה 12:30 בבית העלמין האזורי לב השרון- תל מונד.

עמליה, חברתה של אגם, הכירה אותה בתנועת הנוער בני המושבים. "אגם הייתה מלח הארץ, ילדה של חיוך וצחוק", סיפרה למיינט רעננה. היו לה תמיד אנרגיות טובות ויכולת למשוך אחריה את החברים באנרגיות המהממות שלה. היא הייתה מאוד חכמה, נהגה לקרוא עיתונים וספרים.

"השיחה האחרונה שלנו הייתה קצת לפני שהתגייסתי לצבא. אז אני זוכרת שאמרתי לה שאני בלחץ מהטירונות והיא אמרה לי שאם המ"כיות צורחות עליי, לזכור שאני מושבניקית ופעילה בתנועות נוער, ויודעת יותר מהן על הצבא.

"היא הייתה בחורה מאוד מפרגנת. הייתה מעודדת את כל מי שהתקשה בביטויים כמו 'את חזקה', 'את גיבורה'. זה בלתי נתפס שהעולם יתנהל בלי אגם. היא דמות שצריך אותה. הלב פשוט מתקשה להאמין".

באתר ynet דווח כי בבית הנוער במושב חירות התכנסו אמש חבריה וחברותיה של אגם ז"ל, ממררים בבכי, כואבים את מותה של אגם באסון. הם לוו על ידי עובדים סוציאליים של המועצה.

אגם לוי ז"ל (צילום: פרטי)

"כולנו בלב שבור, מתקשים לעכל את הבשורה הקשה שאגם נספתה", אמר מזכיר המושב מיכה זוהר, "הכאב הוא גדול. בלתי נתפס. מדובר במשפחה אהובה ומדהימה ועתה עלינו לחזק אותה בשעה הקשה".

אגם, תלמידת כיתה י"ב בקריית החינוך בני דרור, הייתה אמורה להתחיל ללמוד בשנה הבאה במכינת "בני ציון", וחברותיה סיפרו כי הייתה נרגשת לקראת טיול הגיבוש. משפחתה: הוריה שירי ושי ואחיה אופק ושקד, תמכו בהחלטתה.

קראו גם:

>> אחד מהנספים באסון הנחל הוא צור אלפי ממזכרת בתיה

>> אסון השטפון בנגב: גופה נמצאה סמוך למשאית שהתהפכה

>> אגם לוי ממושב חירות נספתה באסון נחל צפית: "לא נתפס"

>> האסון בנחל צפית: הותרו לפרסום שמותיהן של שלוש מההרוגות- תושבות ירושלים ומעלה אדומים 

>> צור אלפי ממזכרת בתיה נספה באסון נחל תפית

למכינה קדם-צבאית בני ציון (הוקמה בשנת 2007), יש שתי שלוחות: בתל אביב-יפו ובפרדס חנה-כרכור, באזור חדרה. השלוחה בפרדס חנה פעלה בשנותיה הראשונות בכפר הנוער אלוני יצחק, קרויה על שם סמל ראשון ג'ורדן בן סימון שנהרג במבצע צוק איתן. בניגוד לשלוחה התל אביבית, במכינה זו לומדים בנים בלבד והיא מיועדת לבוגרי כפרי נוער ומסגרות קידום נוער וחסות נוער. אמש (ה') הגיעו למכינה בתל אביב אנשים רבים והדליקו נרות זיכרון.

25 מטיילים נקלעו לשיטפון, 10 לא חזרו ממנו

ביום חמישי (26.4.18) בשעה 14:27 התקבלה במוקד 101 של מד"א שיחה שבה דווח על קבוצה של כ-25 מטיילים, נערים ונערות ממכינה קדם צבאית אשר נקלעה לשיטפון בנחל צפית באזור צומת הערבה. 8 נערות ונער שחולצו על ידי צוותי יחידות חילוץ ומסוקי יחידת 669 של חיל האוויר הועברו לטיפול צוותי מד"א ומותם נקבע בשטח.

13 נערים ונערות חולצו בשלום ולא נזקקו לטיפול רפואי. כמו-כן, נער ונערה שנפגעו במצב קל עד בינוני טופלו על ידי חובשים ופאראמדיקים של מד"א ופונו לבית החולים סורוקה כשהם סובלים מחבלות והיפותרמיה קלה.

האסון בנחל צפית (דוברות מד"א)

באסון נספו 10 צעירים, 2 נוספים נפגעו באורח קל עד בינוני, 13 צעירים חולצו כשהם בריאים.

חובש רפואת חירום במד"א איתן שלמה, שפינה את 2 הפצועים לבית החולים סורוקה, סיפר: "עוד כשהיינו בדרך למקום חלפנו על פני שלוליות גדולות וסחף על הכביש שבסיוע טרקטורים פינו לנו את הדרך. סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה כבני 17, הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש. הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול וכשהגיעו מסוקי חיל האוויר הם חילצו אותם לכניסה לנחל הסמוך לכביש הערבה תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים, הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי לבי"ח סורוקה כשמצבם מוגדר קל עד בינוני".