חשוב להישמע לכללי הבטיחות. צילום: ירון ברנר

עיריית הוד השרון פרסמה את רשימת המקומות שבהם מותר השנה לחגוג את מדורות ל“ג בעומר. מטרת הפרסום היא מניעת סכנות והפרעות לשאר תושבי העיר עם עשן וזיהום אויר מיותר בקרבת בתי מגורים. העירייה מזהירה: "השילוב של לילה מאוחר, מדורה וחופש מוביל לא פעם להתנהגויות סיכוניות ואף לפגיעות".

התאריכים המאושרים להדלקת מדורות בהוד השרון הם ה-2-3 במאי בלבד. שימו לב, לא יאושרו הדלקת מדורות בתאריכים אחרים וכן במגרשים הנמצאים סמוך לשכונות מגורים שלא מופיעים ברשימה הבאה:

בצד המערבי של העיר ניתן להדליק מדורות במגרשים ברחוב הפשוש מזרחה מבית ספר רבין, ברחובות אם הקבוצות והסוכנות, במגרש ברחוב המדרגות פינת המייסד, וברחבת מגרש הכדורגל בין הרחובות גני צבי-המחתרות.

בצד המזרחי של העיר ניתן להדליק מדורות במגרש ברחוב הפרחים פינת הדרים (מול בית ספר בגין), במגרש בפינת הרחובות נחשון ועזר ויצמן, ובמגרש בפינת הרחובות המתנחלים וששת הימים.

בשכונת נווה נאמן מותר להדליק מדורות במגרש ברחוב המכבים מאחורי מתקן בזק עד למרכז המסחרי.

במד"א מזהירים מפני הסכנות הכרוכות באיסוף קרשים, והסכנות במהלך הקמת המדורה ולאחריה: אין לאסוף קרשים עם מסמרים ודברים בולטים שעלולים לפצוע, אין להיכנס לשדות עזובים מחשש לנחשים, אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, פציעות וחתכים, בזמן איסוף הקרשים שדה הראייה יכול להיחסם ולכן יש להקפיד לחצות את הכבישים אך ורק במעברי חציה ובזהירות מרבית.

לפי הנחיות שירותי הכבאות אסור להקים מדורות בגובה של יותר מ-1.80 מטרים, הן מסיבות בטיחותיות והן עקב זיהום אוויר. חל איסור מוחלט להבעיר מדורות בחורשות, ביערות ובגנים ציבוריים. 

בשירותי הכבאות מבקשים להקפיד על כללי הבטיחות על מנת למנוע נפגעים: יש לבחור מקום מבודד ונקי מחומרים דליקים, עדיף שטח חולי, בנוסף, מומלץ לתחום את המדורה באבנים כדי למנוע מילדים להתקרב. סמוך למדורה יש ללבוש בגדים ארוכים ונעליים סגורות, ומומלץ להחזיק בקרבת מקום שני דליי מים.

הנחיות נוספות הן: הדלקת האש תיעשה אך ורק על ידי אדם מבוגר, שישמש אחראי וישגיח על הילדים, ההדלקה תתבצע אך ורק באמצעות גפרור, מצת וניירות ולא באמצעות נוזל דליק, יש להדליק את האש עם כיוון הרוח, חל איסור מוחלט להשליך תרסיס גז, חזיזים או קליעים למדורה, יש להרחיק ילדים מהאש, ואין להשאיר מדורה ללא השגחה. 

בסיום המדורה יש לוודא כי האש כובתה לחלוטין ויש לכסות את המקום היטב בחול. במד“א ובשירותי הכבאות מדגישים כי במקרה, חלילה, שבו האש אוחזת בבגדים, יש לעצור ולא לרוץ, לשכב על הקרקע ולהתגלגל מספר פעמים, ניתן להשתמש בשמיכה או בגד לעטוף את הנפגע, כאשר ראש הנפגע נשאר חשוף על מנת למנוע חנק.

במד“א מדגישים עוד כי אין להסיר או לתלוש בגדים חרוכים שנדבקו באזור הכוויה. במקרה של כוויה באזור מוגבל בגוף יש לקרר מיד במים זורמים או להניח רטיות קרות ולחות (רצוי סטריליות) על הכוויה. ניתן להשתמש גם בממחטות בד או בגד. אין לנקב שלפוחיות ואין להסיר עור. כמו כן, אין למרוח על הכוויה משחות או חומרים שונים אחרים.

במקרה של חדירת גץ לעין, מומלץ לשטוף את העין היטב עם הרבה מים זורמים. בשל זיהום האוויר החריג מהעשן הסמיך העולה מהמדורות שנושא עימו אפר רב שנחשב מסוכן לבריאות, ממליץ מד"א לקשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה וכן לפעוטות לשהות בבתים עם חלונות מוגפים.