צילום ארכיון: עידו ארז

מדי שנה, מתגלים סיפורי זוועה על השלכת בעלי חיים, בעיקר גורי חתולים וכלבים למדורות ל“ג בעומר. כדי למנוע את התופעה המחרידה הזאת מאי אלמוג, תושבת הוד השרון, מגייסת מתנדבים לסיירת למען בעלי חיים במדורות ברחבי העיר.

השנה, אומרת אלמוג, מספר המתנדבים נמוך והם קוראים לתושבי העיר להצטרף על מנת למנוע מקרים של התעללות בבעלי חיים במדורות. ”כל שנה בל"ג בעומר יוצאת קבוצת מתנדבים לרחובות“, מספרת אלמוג. ”הם מסיירים בין המדורות ברחבי העיר ומנסים לאתר בין ההמולה קולות של כלבים וחתולים הזקוקים לעזרה“.

תופעת ההתעללות בבעלי חיים הפכה להיות נפוצה בשנים האחרונות במיוחד בל"ג בעומר וסיירת המתנדבים פועלת למנוע את מקרי ההתעללות. אלמוג, המשמשת כרכזת פעילות המתנדבים בל"ג בעומר בעיר, מחלקת את המתנדבים לקבוצות וכל קבוצה מסיירת בשכונה אחרת בה מתקיימות מדורות, בעיקר בקרבת בתי ספר ובשכונות. ”המטרה שלנו היא לבדוק שאין בעלי חיים שנמצאים במצוקה וזקוקים לעזרה“, היא מסבירה.

מאי אלמוג. צילום: פרטי

גם בהוד השרון היו מקרים של התעללות בבעלי חיים בזמן המדורות?

"בשנה שעברה, כשפעלתי בסיירת כמתנדבת, לא מצאנו, לשמחתי, אף מקרה של התעללות, אבל בשנה שלפני זה נמצאו ארגזים בהם גורי חתולים וגורי כלבים. הארגזים הושלכו למדורה אבל בעלי החיים ניצלו בדרך נס. הם היו זקוקים לטיפול רפואי אצל וטרינר ואחר כך חיפשו בשבילם אומנה. בערים אחרות באזור השרון היו מקרים מזעזעים בהם סיירות המתנדבים הגיעו מאוחר מדי.

"בדרך כלל ליד מדורות של בתי ספר יש מבוגר אחראי, אבל יש קבוצות ילדים ונערים שעושים מדורה ללא השגחה. במקרים כאלה, הרבה פעמים, אנחנו מגלים מקרי התעללות. זה נובע מחוסר מודעות או ממצוקה כלשהי בקרב אוכלוסיה מסוימת, אותה הם משליכים על בעלי חיים. בסופו של דבר התעללות בבעלי חיים זאת אלימות לכל דבר".

איך ההיענות להתנדבות בסיירת?

"לצערי השנה ההיענות נמוכה יותר משנים קודמות. בשנה שעברה היינו קבוצה של 25 מתנדבים והשנה עדיין אין מספיק. אנחנו פועלים על מנת לגייס מתנדבים לסיירת. חשוב לציין שמאז שהתחילו הסיורים של הסיירות ברחבי הארץ תופעת ההתעללות הצטמצמה, לכן חשוב להמשיך ולקיים את הסיירת“.

אנשים (מעל גיל 18) המעוניינים להתנדב מוזמנים ליצור קשר בכתובת דוא“ל: maykiespam@gmail.com