יורם ביטון (מימין) בספרייה הציבורית. צילום: אסף פרידמן

הספרייה הציבורית של הוד השרון היא הספרייה הראשונה בארץ המונגשת לעיוורים: העירייה רכשה מכשיר משקפיים מיוחד של חברת "אורקם" המאפשר תרגום הטקסט שנקלט במצלמה המיוחדת המחוברת למשקפיים ותרגום קולי.

הכל התחיל ביורם ביטון, 55, תושב הוד השרון המתמודד עם לקות ראיה ומחלה גנטית ברשתיות שהובילה לעיוורון. "אני מאוד אוהב ספרים, תמיד אהבתי לקרוא", הוא מספר. "אני לא יכול לצפות בסרטים אבל אני יכול להקשיב כשמקריאים לי ספר ואני נהנה מזה. עם היעדר הראייה דווקא השמיעה שלי התחזקה מאוד". ביטון פנה לעירייה, לאחר ששמע על המכשיר של חברת אורקם, וביקש שינגישו לו את הספרייה הציבורית על מנת שיוכל להמשיך ליהנות מאהבתו לספרים. העירייה יצרה קשר עם חברת אורקם ויחד הם הרימו את הכפפה.

המשקפיים שמאפשרים זיהוי והקראה של הטקסט. צילום: יח"צ אורקם

לדברי מתן בר נוי, מנהל הפעילות של אורקם בישראל: "חברת אורקם מתמחה בייצור טכנולוגיות שמאפשרות ראייה מלאכותית ועיבוד תמונה. בהתחלה חשבו שמי שצריך את הטכנולוגיה הזאת הוא כל מי שלא יכול לראות, אבל עכשיו אנחנו מבינים שהטכנולוגיה הזאת מתאימה למי שלא יכול לקרוא. המכשיר שלנו שנקרא 'אורקם my eye', מסתכל על העולם, מזהה איפה יש טקסט - וקורא את הטקסט. המכשיר בנוי ממשקפיים ששמים על העיניים וממצלמה מיוחדת.

"בדרך כלל עבור האדם העיוור ספריה ציבורית זה מקום שאין לו מה לעשות בו. עכשיו עשינו שינוי – האדם העיוור יכול להגיע לספריה, להשאיל את המשקפיים האלו, לפתוח ספר ולהתבונן בו. המכשיר מזהה את הטקסט ומתחיל להקריא לו. יש לנו מכשירים בכל העולם והוד השרון זה המקום הראשון בארץ שמפעיל את הסטארטאפ הייחודי.

"הספרייה רכשה מספר מכשירים בעברית ובאנגלית להשאלה עבור התושבים. הכל התחיל כשפנו אלינו מעיריית הוד השרון ובשיתוף פעולה הרמנו את הכפפה. השאיפה שלנו שהמכשיר יעזור לכל מי שצריך, לא רק לבעלי לקות ראייה אלא גם לבעלי לקויות קריאה אחרות. המכשיר הזה נותן לראשונה סיבה לאדם עיוור להגיע לספריה ולקרוא ספר כאחד האדם. אני קורא לספריות ברחבי הארץ לעשות את זה גם".

"ניסיתי את המשקפיים המיוחדות והייתי המום", מסכם יורם. "זה עבד ממש נפלא. אני פותח ספר והמכשיר ננעל על כל דף ומקריא לי את הכתוב. ישבתי המום ומאושר ונהניתי לדפדף בספרים".

חבר המועצה משה חנוכה, מחזיק תיק התרבות, הוא שקידם את המיזם. לדבריו, ״תרבות היא מצרך בסיסי. לכל אדם. שמחתי לקדם את מיזם הספרייה העירונית הראשונה שמונגשת עבור עיוורים ולקוי ראייה. 

"באמצעות המכשיר המהפכני של חברת אורקם הנגשנו את הספרייה הציבורית בהוד השרון והפכנו את החדשנות לכלי להגשמת הערכים שאנחנו מאמינים בהם ואת קבלת האחרהמכשירים שרכשה העירייה בעצם מולבש על גבי המשקפיים מצלם את הטקסט ומקריא למשתמש את הכתוב. אנחנו נמשיך לקדם תרבות, לכולם".