התנגדות הורים בבית הספר תל"י בהוד השרון לפרויקט הקפטריה (הקאפיט'ת) שמפעילים תלמידי כיתות ט', ובמסגרתו הם מוכרים מוצרי מזון לשכבות האחרות בימי שישי כדי לממן את מסיבת הסיום, הסעירה את בית הספר בשבוע שעבר.

בית ספר תל"י. צילום: אסף פרידמן
השבוע מתייצב רונן איתמרי, יו"ר הנהגת ההורים של בית הספר, לימינם של התלמידים ומסביר על הפרויקט: "המיזם הזה מלמד את הבוגרים התנהלות כספית, מחויבות אישית ודאגה לילדים הקטנים מהם. הפרויקט מלמד אותם לקחת משימה ולעשות אותה מתחילת הדרך ועד סופה".


לדברי איתמרי, למיזם יש כל האישורים הנדרשים כדי למכור מזון בשטח בית הספר. "הפרויקט הזה מקסים ויוצר אווירה נפלאה בבית הספר בכל יום שישי", הוא מוסיף.
התנגדותם של אחדים מההורים נובעת בעיקר מכך שהמאכלים שנמכרים בקאפיט'ת אינם מוגדרים, לטענתם, תזונה בריאה.

איתמרי מדגיש כי התפריט בריא מאוד ומפרט: "בשנים האחרונות נעשה שינוי של 180 מעלות בתפריט. ועדת הבריאות של בית הספר מתכנסת כדי לבחון את הנושא, וכל דבר נבדק. הדברים שנמכרים מבוקרים ומפוקחים. יש פינה לאלרגנים, מזון ללא גלוטן וללא סוכר. אמנם נמכרות פיצות, אבל האם משולש אחד לשבוע זה הרבה? הפיצות לא מכילות חומרים משמרים או שומן טראנס. השתייה הנמכרת זה שייקים של פירות, אנחנו לא מוכרים ממתקים זולים ושתייה ממותקת. בכל מקרה, לכל ילד מוקצבים 10 שקלים בלבד לרכישה, וכל ילד נהנה ממוצר מזון אחד או שניים בלבד".


איך אפשר לפקח על כך ולוודא שהילדים לא קונים יותר ממוצר אחד?

"ההנחיה היא שכל ילד מביא 10 שקלים בלבד. כאשר ילד נותן למוכר מכיתה ט' שטר של 50, ההנחיה שלהם היא לא לקבל את השטר ולדווח למחנכת. תמיד יש מחנכות והורים מתנדבים שמפקחים על הכסף שהילדים מביאים".
יש הורים שמתקשים לתת לילדים שלהם כסף בכל שבוע. לטענת ההורים המתנגדים, נוצרים פערים חברתיים.


"אנחנו קשובים לכל ילד ולכל הורה, וכל מי שיפנה אלינו יקבל מענה ופתרון, אבל זה לא קרה עד היום. התנגדות ההורים צצה בחצי השנה האחרונה, ויש לציין שלא שמענו על הנושא ישירות, אלא במכתב שהגיע לעירייה. עד אותו היום מעולם לא שמענו התנגדות למיזם שמצליח זה עשור".