השדרה ברחוב בארי הייתה של עצי סייסם הודי (Indian rosewood). עץ ירוק עד היכול להגיע לגובה של כ-20 מטר ולרוחב של 12 מטר.

צילום: פרטי

זהו בין סוגי העצים היקרים ביותר לנגרות היות ויש להם שני חלקים, הקליפה שהיא רכה מאוד ועובייה כשניים עד שלושה סנטימטר והמרכז שהוא קשה שאף טפיל לא יכול לו. העצה עמידה בפני טרמיטים גם באיזורים בהם יש בעיית טרמיטים ומזיקים. בדרך כלל משתמשים בעץ לכלי נגינה ופסלים יקרים. כמו כן העץ משמש להסקה ולייצור פחמים איכותיים.

צילום: פרטי

הנושא פורסם לראשונה ב"פורום אביב למען התושבים". תושבי הרחוב הזדעזעו לגלות כי העירייה כרתה 11 עצים ובכוונתה להמשיך לכרות עץ נוסף אחד באותו רחוב ועצים נוספים ברחובות הסמוכים. תושבת הרחוב מספרת: "העצים בריאים לחלוטין. אין עליהם טיפה של ריקבון. צריך רק לגעת בשביל להרגיש שמדובר בעצים בריאים. אני לא מבינה איזה סיבה יכולה להיות לזלזל בצורה כזאת. פניתי למחלקת גננות שכמובן הבטיחה להחליפם בעצים "בוגרים" של שלושה מטר, אך העצים המקוריים היו של למעלה מ15 מטרים ובני למעלה משמונים שנה. העצים היו בוגרים מאז שאני זוכרת את עצמי ואני אינני צעירה עוד.

צילום: פרטי

"יש בעירייה התנהלות מזלזלת כלפי עצים", מוסיפה התושבת. "לפני כשלוש שנים קבלן שבנה ברחוב עלה עם אחת המשאיות שלו על אחד מהעצים ברחוב האורנים (מעבר לכביש). העץ נפל רק למחרת - סימן כנראה שהיה חולה... הבטיחו לנו לשתול עץ במקומו - עד היום זה לא נעשה. כמה שנים לפני כן היו ממש בפינת הרחוב שני עצי פיקוס שהשגתי להם הגנה פרטית היות והיו מאוד זקנים, אז העירייה בנתה גינה לכלבים ממש צמוד ואז דרשה מקקל שתיתן לה אישור לכרות אחד מהם כיוון שהוא מפריע למעבר. העצים ה"בוגרים" שהעירייה שתלה במקומו עדיין פחות מחמישה ס"מ קוטר. עבודות פיתוח, בעיקר כשהן לא רצויות, לא מצדיקות כריתה של עצים ותיקים.

"זה עצוב. לא נשארו הרבה מהשדרות עצים הוותיקות של כפר הדר. השדרה הזו הייתה בין האחרונות. 

ממנהל הגינון בעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "העצים ברחוב נבדקו על ידי אגרונום ומבדיקות אלו עלה כי העצים חולים וחלולים, מהווים סכנה ואינם ניתנים לשיקום. בתיאום מול קק"ל הוחלט על כריתתם ובמקומם ישתלו עצים חדשים אשר יתנו מענה לכל אורך הרחוב".