כפי שנכתב אתמול במיינט הוד השרון, מעל 300 הורים, חלקם גם לא מהוד השרון, חתמו על עצומה הקוראת למשרד החינוך לבטל את טיול השל"ח שנקבע לשבוע הבא במועצה אזורית בקעת הירדן.

אתר הנצחה בבקעת הירדן. רחבעם זאבי. צילום: אורן אגמון

הטיול היה אמור לכלול טקס לזכרו של רחבעם זאבי וכן נאומים של פוליטיקאים שישתתפו בטקס.למרות האמור, הבהירו גורמים במערכת החינוך העירונית כי לא מדובר בטיול לזכרו של רחבעם זאבי ז"ל, אלא בטיול בבקעת הירדן, שבאותו זמן יתקיים טקס לזכרו של רחבעם זאבי שלטענת אחד המורים "התלמידים לא ישתתפו בו כלל". 

כזכור, ההורים טענו בעצומה כי לא מדובר בטיול תמים אלא בצעדה פוליטית של הימין ודרשו ממשרד החינוך לא לעשות שימוש ציני בילדים.

חברת הכנסת מיכל רוזין שיגרה הבוקר מכתב את יו"ר ועדת חינוך יעקב מרגי. במכתב כתבה: "הובא לידיעתי כי אגף של"ח וידיעת הארץ במנהל חברה ונוער שבמשרד החינוך בשיתוף מועצה אזורית בקעת הירדן, חברו יחד בכדי לקיים את מרוץ הלפיד המסורתי המתקיים מדי שנה בבקעת הירדן.

"בהזמנה שקיבלו הורים לתלמידים בבתי ספר שמשתתפים ביום זה, נכתב כי במהלך היום התלמידים יטיילו בנחל תלכיד-פיראן, הנמצא מעבר לקו הירוק. לא זאת בלבד, מבדיקה שערכו הורי הילדים, התגלה כי בסוף תכנית מרוץ הלפיד של בקעת הירדן מתקיים טקס לזכרו של רחבעם זאבי שכולל נאומים של פוליטיקאים מהצד הימני של המפה הפוליטית בלבד.

צילום: ירון ברנר

במכתב שקיבלו ההורים, אין זכר לשמו של רחבעם זאבי ובוודאי לא לנאומים פוליטיים, ואם לא היו עורכים בדיקה מקיפה בעצמם, לא היו נחשפים לטיול המלא שילדיהם אמורים לחוות באותו יום. הורים רבים התרעמו על כך ואף פתחו בעצומה לביטול השתתפות ילדי מגמת של"ח ביום זה. אין זו הפעם הראשונה שאנו נתקלים בכך שתלמידים בבתי ספר ממלכתיים נשלחים לטיולים מעבר לקו הירוק בניגוד לנוהל.

"אל לנו לגלות אדישות לנוכח חשד להתנהלות שמנוגדת לחוק ולשימוש בלתי סביר במשאבי הביטחון הצבאיים שנדרשים לטיולים אלו. תפקידו של צה"ל הוא להגן על הגבולות, ולא להשתתף בטיולי בית ספר שיכלו להתקיים באותה מידה ובאופן חוקי בתוך תחומי הקו הירוק. מרוץ הלפיד יתקיים בעוד כשבוע, על כן אבקש לקיים דיון דחוף בועדת החינוך בכדי לבחון כיצד קיבלו בתי הספר אישור לקחת את הילדים לטיול בגדה המערבית, והאם מלוא המידע הועבר להורים כנדרש".

כאמור, סערה רבה התחוללה בעקבו ת העצומה, במסגרתה טענו גורמים רבים כי "זוהי התנגדות עם אג'נדה של הורים מסויימים שמצויים בשמאל העמוק, וסחפו את ההורים לחתום על עצומה שכביכול היא לזכר גנדי ז"ל. להד"ם".