לפני שבוע חש תושב מרכז העיר ברע, לאחר שחומו עלה לסירוגין, וחולשה כללית. הוא הובהל לבית החולים "מאיר" שם קרסו כליותיו וריאותיו, והוא הורדם והונשם. לאחר שבוע ימים של בדיקות  חוזרות ונשנות, ולאחר ששום טיפול לא עזר, התברר: האיש לקה בחיידק השייך לטיפוס הבהרות/קדחת הבהרות (שנהוג לכנותו בשם: קדחת "קרציית הכלב"). 

צילום המחשה: shutterstock

כזכור, בתחילת חודש אוקטובר נפטר נער בן 15 לאחר שהתמוטט בביתו והובהל לבית החולים הלל יפה בחדרה. עם הנער אושפזו גם אביו ואמו שלקו אף הם בחיידק. 

קדחת הבהרות פרצה לתודעת הציבור לפני כ-18 שנה כמחלה שהביאה למותו של הזמר מאיר אריאל.  הקדחת הינה מחלה הנגרמת על ידי חיידק הריקציה המועבר לבני אדם באמצעות קרציות שהיו על כלבים נגועים, כשהחיה עצמה אינה חולה. עם התקדמות והתפשטות החיידק החולה יכול להדביק גם אחרים.

מדובר במחלה שהשכיחות שלה בישראל נפוצה בעיקר בשני אזורים: צפון השרון - העיר חדרה והסביבה, ואיזור הנגב. אך, כאמור, מסתבר שהיא הדרימה לאזור השרון הדרומי, כפר סבא, רעננה והוד השרון. 

קדחת הבהרות: תסמינים, ואיך ינתן להמנע מהדבקה (ד"ר גרשון קרן)

קרציית כלב. צילום המחשה: shutterstock

התסמינים של הקדחת יכולים לחקות תסמינים של מחלת שפעת כגון: חום גבוה מלווה בצמרמורות, כאבי שרירים ועצמות, חולשה כללית ועוד. אלו יופיעו יומיים- שלושה אחרי ההידבקות. כעבור שלושה עד חמישה ימים מהופעת סימנים אלו, תופענה גם בהרות, שהן גם מקור שמה של המחלה. 

הבהרות הן כתמים קטנים, אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה, שעל פי רוב, מופיעות בהגבלה לאזור הפנים, ולאזור כפות הרגליים וכפות הידיים (בצידן הפנימי). בדרך כלל, סימני בהרות לא יופיעו על כל הגוף. הפריחה נמשכת בין שישה עד שבעה ימים, כאשר אם החולה אינו מאובחן והמחלה אינה מטופלת בטיפול אנטיביוטי מתאים, עלול מצבו להידרדר עד לכדי סיבוכים נוירולוגים, דלקות ריאה, הפרעה בתפקודי הכליות, דלקות בשריר הלב ובמקרים חמורים אף מוות. בקרב האוכלוסייה המבוגרת עלולה המחלה להיות קטלנית בשיעור של שניים עד שלושה אחוזים.

איך להזהר מהדבקה?

על מנת להימנע ככל הניתן מעקיצת קרצייה יש לבצע מספר פעולות בסיסיות בסביבת המחייה של האדם ושל הכלב. ראשית, ישנה חשיבות רבה להגברת המודעות והערנות למתן טיפול וטרינרי נאות בכלבים. מומלץ לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב או במקומות המרבץ שלו. 

במידה שישנן מדשאות, לדאוג גם להאבקתם בחומרים מתאימים. יש לשמור על היגיינה אישית אחרי טיולים במוקמות כפריים או ביקור בחוות כלבים. בנוסף, בקרב תינוקות וילדים, שעלולים שלא להרגיש את הימצאות הקרצייה על גופם, יש לבדוק מקומות חבויים בגוף כגון מאחורי האוזניים, או קרוב לאיברי המין. 

במידה שהתגלתה קרצייה, יש להקפיד לשלוף אותה במלואה באמצעות פינצטה ולא למעוך אותה עם האצבעות על הגוף. ישנה חשיבות רבה לשליפת הקרצייה במלואה מהגוף, כי אם נשארים חלקים של הקרצייה, כך נשאר גם החיידק. אחרי שליפת הקרצייה יש לכבס היטב את הבגדים.