כלובים מרווחים יותר | צילום: רועי רובינשטיין

"משהו טוב קורה בכלבייה העירונית ברעננה", חוזרים ומעידים פעילים למען זכויות בעלי חיים בעיר עימם דיברנו בתקופה האחרונה. לאחר שנים מעט בעייתיות, פתאום מתאי הכלבים נגלים קשקושי זנב ואווירה אופטימית.

שלושה חודשי שיפוץ לקח כדי לשנות את פני המקום. כבר בשביל המוביל לכלבייה אפשר להבחין בשינוי. היכן שפעם עמדו מחסני המקום ישנה כעת גינת כלבים רחבת ידיים עם דשא סינטטי, כדורים וספסלים, כדי שהכלבים יוכלו לשחק. דפנות הכלבייה הפכו לשקופות, על מנת שייכנס יותר אור והותקנה מערכת חימום לימי החורף ומערכת התזה, המשחררת בצורה עדינה מים לאוויר ומקררת את המקום בימי הקיץ החמים.

החצר החדשה | צילום: רועי רובינשטיין

36 תאים נמצאים בכלבייה, כשברף השיא שלה היא יכולה להכיל 72 כלבים - שניים בכל תא. בינתיים שוהים במקום כעשרים כלבים, שכל אחד מהם מיטה משלו. כעת המטרה של וילדר, העובדים והפעילים היא להחליף גם את המיטות הישנות והחדשות ולגייס שמיכות לקראת החורף.

הכלבייה מחולקת לשלושה חלקים: כלביית ההסגר, שבה נמצאים כלבים שנשכו וצריך לבדוק האם יש להם כלבת, כלבייה שבה שוהים כלבים הנמצאים בתהליכי בדיקה וכלביית האימוץ. כל כלב מוצא לפחות פעמיים ביום על ידי מתנדבים מעמותת "חבר לי" הפועלת במקום.

המרפאה לאחר השיפוץ | צילום: רועי רובינשטיין

לצד תאים אלו קיימת גם מרפאה חדשה שהוקמה במקום ובה ניתן לעשות עיקורים, סירוסים וטיפולים כירורגיים פשוטים לכלבים שהגיעו פצועים למקום. נכון להיום נערכים במרפאה שני סירוסים או עיקורים ביום וההערכות הן שהמספר רק יגדל במהלך השנה הבאה.

"יש עוד דרך ארוכה"

ד"ר רוני וידר (46, נשוי+2) זכה במכרז העירוני ונכנס לתפקיד לפני כחצי שנה. הוא סיים את לימודי הווטרינריה בשנת 2000 ושנה לאחר מכן הצטרף לצוות "מגן דויד ירוק" ברמת גן, שם עבד במשך כמעט עשור. במקביל היה חלק מאיגוד ערים לשירותים וטרינרים בגוש דן. כשהתפנה המקום ברעננה הוא החליט לנסות את מזלו ומאז מגיע בכל בוקר למשרדו מחוייך.

"אנחנו עוברים שינוי ויש עוד הרבה שינויים בדרך", הוא מבטיח. "אחד הדברים למשל שאני מאוד רוצה לעשות הוא להעביר את יום האימוץ שהיה בדרך כלל בפארק רעננה לפה, לכלבייה. אני חושב שזה יותר טוב לכלבים שהם יישארו בסביבה הטבעית שלהם שמישהו זר בוחן אותם. אני אשמח שיותר אנשים יגיעו ויראו את הכלבים הכלבייה החדשה, ולא בחלון ראווה בפארק מסוים".

ד"ר וילדר עם אחד הכלבים | צילום: רועי רובינשטיין

היה זה לפני כמעט שנה שעמותת "רעננה כפר סבא אוהבי חיות" שהייתה אמונה על ימי האימוץ בעיר שנערכו בפארק רעננה, סיימה את הקשר שלה עם השירות הווטרינרי העירוני. כשד"ר וילדר הגיע היו מי שחשבו שהם ישובו לשתף פעולה, אך וידלר הביא עימו לרעננה עמותה אחרת, "חבר לי", אותה הוא הכיר משנים עברו.

למה בעצם הבאת עמותה חדשה?

"הבאתי עמותה שאני מכיר את אנשיה והיה לי חשוב להביא מישהו שמכיר אותי ויהיה בקשר עם המתנדבים. אני בקשר עם כל העמותות בסביבה, כולל עמותת "רעננה כפר סבא אוהבות חיות" ומאמין שכולנו צריכים לעבוד ביחד ולשים את האגו בצד לטובת בעלי החיים".

מה הבעיות הכי חמורות שיש בעיר בתחום אחריותך?

"בעיות שאינן שונות מערים אחרות. יש פה אנשים שחושבים שהם יכולים לשחרר את כלבם מבלי שהוא ייפגע ברחוב וישוב הביתה בשלום. אנחנו הרבה פעמים מחלצים את הכלבים האלו ועוזרים להם. יש כלבים עזובים שאנחנו משקמים לפני מסירה לאימוץ, אלו יכולים להיות כלבי בר שצריך לחנך ולאלף או כלבים שננטשו. המטרה שלי היא לעשות טוב, גם באימוצים, לכן המתנדבים שלנו מכירים כל כלב וכלב ומתאימים אותם למשפחות המאמצות".