צילום: יוגב עמרני יום שני בבוקר השבוע, בית המשפט העליון ביושבו כבג"ץ, בירושלים. בין יתר הפוליטיקאים, ההורים והמומחים שהמתינו לפסיקת בית המשפט בעניין מחאת הטאבלטים, ישב באולם בית המשפט גם גדעון לייכנר מהוד השרון. בניגוד ליתר הנוכחים, על פניו הוא יוצא הדופן. אין לו אג'נדה פוליטית, הוא לא מגיע מהאקדמיה והוא אפילו לא אב לתלמיד בבית ספר. ולמרות זאת, לייכנר הוא אחד ממובילי המאבק נגד הכנסת קרינה אלחוטית (Wi-Fi) לבתי הספר במדינה, ובהוד השרון בפרט.

דו"ח: רמות קרינה חריגות בבתי ספר בבירה
כפר סבא: לא הולכים לבית הספר בגלל קרינהמדובר באדם שהחליט ללמוד את החומר ביסודיות, לשוחח עם מומחים בעלי שם בארץ ובעולם, כדי להבין את דעתם בעניין הקרינה האלחוטית. המסקנה אליה הוא מגיע היא, שהמומחים חלוקים, אבל הרוב קובעים כי לא היו משתמשים בתלמידים כשפני ניסיונות.

מהרגע שלייכנר הבין זאת, הוא הכין מצגות מפורטות ובאמצעותן הוא פועל להפיץ את הבשורה בקרב אנשי החינוך במדינה. קרוב לוודאי שאם תזכירו את שמו לאנשי חינוך ברחבי הארץ, הם יניפו את ידיהם בבוז. לייכנר נחשב לפרסונה נון-גרטה בכנסים ובפגישות מקצועיות בנושא. רבים מסרבים לפגוש אותו. רק בשבוע שעבר הוא עשה את כל הדרך לחיפה, לכנס של הרשות המקומית, שבה דווח על ההחלטה הגורפת של אנשי החינוך בעירייה לרשת את כל בתי הספר באינטרנט קווי. אף שבא לתמוך וללמוד את הנושא, נותר לייכנר, לדבריו, בחוץ, ב"הוראה מלמעלה".

אזהרות המומחים
בשנה שעברה החליט בג"ץ שהוא אינו מתערב בכל הקשור לתקשורת אלחוטית בבתי הספר. למרות זאת, בספטמבר אותה שנה הוגש בג"ץ נגד חיוב ההורים לרכוש טאבלטים, במסגרת פרויקט הלמידה בטאבלטים בבתי הספר, אותו רצו להחיל בהוד השרון, כמו גם ברשויות נוספות. בסוגיה הזאת קבע השבוע בג"ץ, כי משרד החינוך והרשויות המקומיות פעלו שלא על פי הוראות הדין. בית המשפט דרש ממשרד החינוך לשוב לדיון באמצע ספטמבר הקרוב, רק אחרי שיוסדר נושא תשלומי ההורים בחוזר מנכ"ל ויקבל את אישור הכנסת. במטה המאבק נשמו לרווחה ומקווים שהנושא ירד זמנית מסדר היום של הרשויות. לייכנר מקווה שמיזמים המבוססים על אינטרנט אלחוטי, כפי שמתכוונים להפעיל בהוד השרון בתחילת שנת הלימודים, יידחו בינתיים.

"לא הייתי רוצה שהנכדות שלי ישבו כל היום בכיתה עם Wi-Fi. החשיפה בכיתה יכולה להגיע לרמות די גבוהות", הוא משמיע ל"ידיעות השרון" הקלטת שיחה עם ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, פרופ' סטיליאן גלברג.

בשיחה אחרת שהקליט לייכנר, נשמעת מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן ושל קרינה במכון גרטנר, פרופ' סיגל סדצקי, אומרת לו: "Wi-Fi הוא זיהום סביבתי. אני מאוד מוטרדת מהשפעות אחרות על הבריאות ומעדיפה שלא תהיה קרינה באוויר בתי הספר, אם יש לזה פתרון טכני אחר".

"משרד החינוך והרשויות המקומיות מתעלמות ממה שהאנשים האלה אומרים", זועם לייכינר. "משרד החינוך אומר כל הזמן שהוא נוקט בעיקרון הזהירות המונעת, אך זה לא כך. בנספח אחד לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך כתוב שבכיתה א' ו-ב' מותר לחשוף ילד לקרינה אלחוטית שעה ביום, ולא יותר משלוש שעות בשבוע. בכיתה ג' מותר לחשוף ילד עד שעתיים ביום ולא יותר משמונה שעות בשבוע. הבעיה שאותו ילד מגיע לכיתה ד' והוא פשוט לא מוגן יותר. בית ספר רשאי לחשוף אותו 24 שעות ביממה לקרינה אלחוטית. זה עיקרון הזהירות המונעת שמשרד החינוך מתהדר בו. אין שום מגבלה לילדים מכיתה ד' ומעלה. זה פשוט אבסורד".

לוקחים סיכון
לייכנר שטוען כי במשרד החינוך לא מיישמים בפועל את חוזר מנכ"ל, לפיו במוסדות החינוך יש להעדיף התקנה של רשת חוטית. לדבריו, בידיו תיעודי פגישות עם מומחים, סרטים, הקלטות ומסמכים בנושא, אך איש במערכת החינוך וברשויות המקומיות לא רוצה לראותם.

"אני לא מומחה בתחום הקרינה האלחוטית. אני מנגיש מידע ומביא לידיעת הציבור מה אומרים הרגולטורים במדינה ואת התעלמות הרשויות המקומיות מהם", מסביר לייכנר. עוד לטענתו, עלות הכנסת תקשורת קווית לבית הספר נמוכה משמעותית מהתקנת תקשורת אלחוטית.

אז למה הרשויות מתעקשות?
"גם אני שואל, למה אתם מתעקשים? אין ספק שיש איזשהו יתרון לניידות. אתה יכול לקחת את המחשב או את הטאבלט לאן שאתה רוצה. אבל במיזם שרוצים להכניס בבתי הספר בהוד השרון, מדובר על עגלות שעומדות עם ציוד המחשוב עליהן. שום דבר לא זז. ועדיין הם רוצים לחווט זאת באינטרנט אלחוטי. כששמים את התחלואות מול זה, זה נורא. מדובר על סכנות בתחלואת סרטן, על פגיעה ב-D.N.A, על פגיעה בזרע, למה אנחנו לוקחים את הסיכונים האלה? אז אנשים אומרים מנגד שאין מחקרים שמוכיחים את זה. זה לא ממש נכון, אבל גם אם כן, אז ניקח את הסיכון? למה לעשות זאת אם יש אפשרויות אחרות, מבלי לטגן את המוח של הילדי