צילום: shutterstock תושבים מהוד השרון מתלוננים על ריסוס בחומרים מסוכנים של שטח חקלאי הסמוך לאשכול גני הילדים ופעוטון "הוד ילדותי" שברחוב הדרים במתחם 1200. השטח המרוסס נמצא במרחק עשרות מטרים מהגנים.

אחד התושבים תיעד ב-15 בנובמבר ארבעה פועלים תאילנדים כשהם מערבבים את חומרי הריסוס, מכניסים אותם למיכלי הריסוס, ומרססים. על אחד ממיכלי הריסוס, המכיל קוטל פטריות משולב להדברת קימחון בגידולים שונים, רשום "דרגת רעילות: מסוכן (דרגה 4)"; על מיכל אחר, המכיל תרכיז מתחלב של קוטל חרקים רשום "דרגת רעילות: רעיל (דרגה 3)".

עוד ב-mynet:
שוב בשימוש: חומר ההדברה שהרג שתי פעוטות
אביה של בת ה-13 שהתאבדה: "היא נשברה"

תושבים שהתקשרו למוקד עיריית הוד השרון הופנו למועצה האזורית דרום השרון, שהשטח המרוסס נמצא בתחומה. אחד התושבים נפגש עם פקח של המשרד להגנת הסביבה, שלדבריו ניתן לרסס בחומרים אלה כשמהירות הרוח מתחת ל-5 קמ"ש.עם זאת מומלץ, לדבריו, לתאם את מועד הריסוס עם הגנים, והילדים צריכים להיות בתוך המבנה כשחלונותיו סגורים. הפקח שוחח עם בעל השטח וביקש ממנו שלא ירסס בשעות הפעילות של הגנים. אגב, החקלאי שריסס באותו היום טען שהוא הודיע על כך לגנים מבעוד מועד. "שאלתי את הגננות והן טענו שלא התקשרו אליהן". ואכן, כל הילדים שיחקו בזמן הריסוס בחצרות הגנים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "הדברה חקלאית ובפרט כשהיא מתבצעת באופן ידני ועם תכשירי הדברה חקלאיים, היא באחריות משרד החקלאות ובסמכותו לפקח ולאכוף שתתבצע על פי חוק. לא ידוע לנו על ריסוס מכלי טיס בשטח המצוין ובמידה ויתקבלו דיווחים על מטוס ריסוס, הם יטופלו בהתאם". ממשרד החקלאות נמסר שהפיקוח על הריסוסים באחריות המשרד להגנת הסביבה.

ממחלקת התברואה שבמועצה האזורית דרום השרון נמסר: "ביצוע הדברות נעשה באמצעות חומרי הדברה מורשים, תוך חריגה מהנחיות הנוגעות למועדי הריסוסים. התראה נשלחה לחקלאי ובוצעה ביקורת מעקב. נמשיך לעקוב אחר הנושא".