צילום: יוגב עמרני שישה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים קיבלו הורים לילדים אלרגיים מהוד השרון הודעה מהעירייה כי הסייעת הרפואית הצמודה של הילד, תלווה אותו רק עד השעה 14:00 בצהריים.

עוד ב-mynet:
תקף את אשתו ההרה - והורשה להיכנס לחדר הלידה
עיריית נתניה מימנה הסעות רק לילדים מצטיינים
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

במכתב ציינה העירייה בפני ההורים, כי על מנת לדאוג שילדיהם יהיו בגני יול"א, הם יצטרכו לדאוג בעצמם לסייעת שתלווה אותו גם בשעות הצהריים. "במידה ולא יתקיים הליווי הנדרש", הדגישו בעירייה, "לא נוכל לאשר שיבוץ הילד ליול"א ועליכם יהיה להוציאו מהגן בשעה 14:00. הורים שלא ידאגו לליווי ולא יוציאו את ילדם מהגן - ילדם ישובץ למסגרת גן שאיננה יול"א".

ההורים היו המומים מעצם הטלת האחריות עליהם לשכור סייעת רפואית ולממן אותה מכיסם, ומעצם ההתראה הקצרה. הם פנו לעמותת י.ה.ל, העוסקת בייעוץ והדרכה בתחום אלרגיות מזון, וזו פנתה לעירייה במכתב תקיף, בטענה שהתניית קבלתם של ילדים אלרגיים לגני יול"א בשכירת שירותה של סייעת, אינה עומדת במבחן החוק (סעיף 2 א' בחוק יום חינוך ארוך קובע: "מטרתו של חוק זה לתת הזדמנות שווה בחינוך לכל ילד בישראל כדי להביאו למיצוי מרבי של כישרונותיו"- ב.ק.).

"כפי שהובהר כבר פעמים רבות, הסייעות אשר משגיחות על הילדים האלרגיים במסגרת שעות היום בגן הן חלק מהפיתרון שמשרד החינוך סבר שנכון להציב לטובת הילדים הללו - כמובן שסייעות אלו ממומנות על ידי המדינה ובוודאי שהנטל הכלכלי הכרוך בעניין זה אינו מושתת על ההורים. אם סבורה העירייה שגם בשעות היול"א זקוקים הילדים לסיוע שכזה, הרי שיש להסדיר את הנושא באופן דומה ולא להסיר את האחריות ולהטיל אותה לפתחם של ההורים בלבד".

במכתבה מבהירה עמותת יהל, כי "ניתן לשלב את הילדים האלרגיים בגני יול"א בקלות יחסית ובקביעת נהלים פשוטים ליישום ולביצוע, ללא סייעת, זאת כמובן למעט מקרים חריגים שלגביהם יש לשקול סיוע בשיתוף העירייה ובמימונה, כפי שקורה ברשויות אחרות ברחבי הארץ".

"לא לקבל ילד אלרגי לצהרון, זו אפליה מהזן הנמוך ביותר", אומרת סמנכ"ל עמותת י.ה.ל, נעמה קציר-שמואלי, שפנתה ליו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, בבקשה לקיים דיון פגרה דחוף בעניין הדרת ילדים אלרגיים ממסגרות חינוכיות בהוד השרון."מסר רע לילדים"
אדוה מלמד לוי היא חלק מקבוצת ההורים שמנהלת את המאבק בעירייה. בנה ליבי בן ה-4, עולה לגן "תפוז" וסובל מאלרגיה לשומשום. "רוצים שנממן את הסייעת הרפואית מכיסנו - 21 יום בחודש, 3 שעות ביום, לפי 30 שקל לשעה. הכל מסתכם ב-1,890 שקל לחודש. לאחר שנפגשנו עם ראש העיר נמסר לנו, שהעירייה מוכנה לסבסד לנו את הצהרון במלואו בסך 1,150 שקל לחודש.

"אנו מבקשים שיחסכו לנו את הסייעות, אבל העירייה לא לוקחת אחריות בטענה שמדובר במצבים מסכני חיים, ובלי סייעת לא מוכנה להכניס את הילד לגן יול"א. מהעירייה נאמר לנו גם, שמנכ"לית חברת מוסדות חינוך, אירית מזור, המפעילה את הצהרונים, היא זו שמסרבת לקחת על עצמה את האחריות. מנהלת מחלקת הגנים בעירייה, גלילה שמש, אמרה לנו: 'אם אתם חותמים בפני עורך דין שאתם מוכנים לקחת אחריות על הילדים שלכם, אכניס את הילדים שלכם ליול"א".

"המסר החברתי חמור בעיניי יותר מהקביעה אם הוא עומד במבחן החוק או לא", קובעת סמנכ"ל עמותת י.ה.ל. "כשמערכת החינוך מפלה ילדים בגלל המוגבלות שלהם, איזה מסר נוראי אנו מעבירים לילדים שלנו? זוהי אמירה חברתית קשה של מי שמתהדר בהתנהלות ערכית של אכפתיות, סובלנות וערבות הדדית".

מעיין מור מוטרדת מהעניינים הפרקטיים יותר. בתה, יובל בת הארבע, הלומדת בגן טרום חובה "אגס", אלרגית לביצים, בוטנים, שומשום, אגוזים ושקדים. "בשנה שעברה הייתה לנו סייעת רפואית בבוקר ואחרי הצהריים צוות הגן סייע לנו בצורה מדהימה. כשהיה צריך, אפילו אפו עבורה חלה בנפרד".

ובאשר לצפוי השנה: "הסייעת הרפואית של יובל ממשיכה החל מהשעה 14:00 לעבוד כסייעת הרגילה של הצהרון. חשבתי שלפחות יהיה מי שישמור עליה. האבסורד הוא שלא נותנים לי לנצל אותה כסייעת הרפואית של יובל. העירייה בעצם רוצה שאני אממן סייעת נוספת, ובכך אגדיל על חשבוני את צוות היול"א".

"מבחינתנו, הסייעת הרפואית צריכה להיות צמודה אליו ולהשגיח עליו מקרוב רק בזמן האוכל", אומרת ורד לוי, אמו של מאור בן החמש, הלומד בגן חובה "סתוונית" ואלרגי לאגוזים ולקיווי וכן רגיש לביצים ולטחינה. "הסייעת לא קיבלה שום הדרכה מקצועית משום גורם. רק אני תדרכתי אותה איך לבדוק כל מזון שנכנס לגן. תדרכתי גם את צוות הגן ואת הורי הגן, שמהם ביקשתי לא להביא, למשל, עוגות אגוזים. יש בגן מזרק מיוחד שבאמצעותו ניתן להזריק לילד תרופה במקרה של תגובה