צילום: גיל יוחנן "שיקום זו לא מילה גסה, גם לאסיר כמוני", אמר בשבוע שעבר בבית המשפט מי שמוגדר על ידי המשטרה כאחד מבכירי העבריינים במדינת ישראל, זאב רוזנשטיין (61) מהוד השרון. זאת במסגרת בקשה שהגיש לאפשר לו לצאת לחופשות, שנמנעות ממנו מאז החל לרצות את מאסרו בן 17 השנים, לפני למעלה מעשור.

עוד ב-mynet:
בגלל המצב הכלכלי: ניסה להצית תחנת משטרה
רעננה: האם הרחוב ייקרא על שם אורי אורבך ז"ל?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

על מנת להיות ראוי לקבל את אמון רשויות שב"ס, כאחד התנאים שיאפשרו לו חופשה, השתלב רוזנשטיין בכל תוכנית שיקומית, חינוכית או טיפולית שהוצעה לו במסגרת הכלא. "רוזנשטיין עתיד לעמוד מול ועדת השחרורים בהמשך השנה הזאת", אמר סניגורו בבית המשפט. "מטרתו העיקרית בחיים היא לנפץ את הסטיגמה הקשה והמוניטין השליליים שדבקו בו ושרודפים אותו ואת משפחתו.

רוזנשטיין נכלא בעקבות משפט שהתנהל נגדו בארה"ב על קשירת קשר לייבוא סמים, ונגזרו עליו 12 שנות מאסר בפועל. בתוך תקופת מאסר זו, מרצה רוזנשטיין גם שלוש שנות מאסר חופפות, על קשירת קשר לחסל את האחים ניסים ויעקב אלפרון, באמצעות מחסלים קולומביאניים, אותם הביא מחו"ל.בנוסף, שני עדי מדינה הפלילו אותו בחלקו לקשירת קשר לרצח המשולש של רפי ויצמו, דוד מרגי ושרון מוסאי, שנורו למוות לעיני נשותיהם על שפת הכנרת בשנת 2011. רוזנשטיין הודה ונידון לעוד שבע שנות מאסר.

במסגרת בקשתו של רוזנשטיין להיכלל בסבב החופשות, הוצגו בפני בית המשפט מסמכים, שהגיעו לידי "ידיעות השרון" ו-mynet ומצביעים על העובדה כי "הזאב" עדיין מסוכן. "בעל סכסוכים, קשרים ומעמד בכיר בקרב ארגונים בעולם התחתון", נכתב בדוח אגף המודיעין של המשטרה. "מדובר בעבריין ובמחולל פשיעה מהותי. אחד מבכירי העבריינים שידעה מדינת ישראל בשנים האחרונות... הערכת משטרת ישראל היא, כי אם ישוחרר רוזנשטיין אף למספר שעות, יגרום הדבר להתססה בקרב אותם בכירים בעולם התחתון עימם הוא נמצא בסכסוך, ויגרור אחריו תגובות נגד ופעולות נקם אשר יעמידו את הניצים ואף חפים מפשע בסכנת חיים ממשית".

תמימות דעים נרשמה גם בחטיבת המודיעין של שב"ס. "מתחילת מאסרו התקבל מידע רב המצביע על סכסוכים וכוונת פגיעה ממשית בו על ידי עבריינים בכירים, גם מחוץ לכותלי הכלא. כן הצטבר אודותיו מידע המצביע על המשך פעילות פלילית, סכסוכים, כוונות פגיעה גם בעת הנוכחית, ופעילות שלילית", נכתב באחד מהדוחות שהוצגו בפני בית המשפט.

סניגורו של רוזנשטיין טען מנגד, כי "הכלא לא נותן לו אפיק שיקומי. הוא רוצה שיקום. אז מה אם המוניטין שלו נקשר באירועים כאלה ואחרים. במשך 11 שנה אין לו אפיק שיקומי. זה בלתי אפשרי ובלתי מתקבל על הדעת".

עתירתו של רוזנשטיין נדחתה על ידי בית המשפט. "מעורבות בפלילים מתוככי הכלא, וכי יציאתו לחופשה עלולה לסכן את שלום הציבור וביטחונו", קבעה השופטת מיכל ברנט, מבית המשפט המחוזי מרכז.

"עיינתי אף אני באסופת המידע המודיעיני בעניינו. מדובר בידיעות מהעת האחרונה ולא ניתן לומר כי 'נס ליחן' אף עתה. אם לא די בכך, הרי שידיעות אשר נתקבלו לאחר הדיון האחרון בעניינו של רוזנשטיין לפני שלושה שבועות, אף מחזקות את הידיעות הקודמות בדבר המשך פעילות פלילית של רוזנשטיין במהלך מאסרו. על כן החלטת שב"ס שלא להוציא את רוזנשטיין לחופשות הינה סבירה לעת הזו".