צילום: אסף פרידמן הסערה בהוד השרון בשבוע שעבר לא הייתה רק בגלל מזג האוויר, אלא בעיקר בגלל התפרקותו של אחד החיבורים הכי שנויים במחלוקת בפוליטיקה המקומית - ראש העירייה חי אדיב וסגנו בשנה האחרונה, אמיר כוכבי.

עוד ב-mynet:
הנוער נתפס במסיבת אלכוהול בהוד השרון: "הם נראו בטירוף"
הוד השרון: "15 אלף שקל ארנונה? זה מוגזם!"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

ביום חמישי לפני כשבוע וחצי החליט אדיב לשלול את סמכויותיו של כוכבי בשל מה שהוא מכנה "אי משמעת קאליציונית", ובכך למעשה הראה לו את הדלת החוצה - מלשכת סגן ראש העירייה ומהקואליציה.

"מרגע קבלת מכתב זה, אין לך כל סמכות לעשות כל פעולה בשם עיריית הוד השרון ו/או לחתום בשמה על כל מסמך. החל ממועד שלילת הסמכויות לפי מכתבי זה, לא תהיה זכאי לקבל שכר", כתב אדיב במכתב שהונח על שולחנו של כוכבי, על אף שלשכתו של אדיב נמצאת קומה אחת מעל זו של סגנו. ואם לא די בכך, לאחר הנחת המכתב, שלח אדיב הודעת סמס לכוכבי בדבר המכתב. כשהגיע כוכבי למשרדו וקרא את תוכן הדברים, הוא השכיל להבין כי מעתה הוא סגן ראש עירייה ללא סמכויות ושכר, ולמעשה חסר כל משמעות.

מאז המכתב, הזירה הפוליטית בעיר בוערת, כאשר עיריית הוד השרון טוענת כי כוכבי לא פוטר מתפקידו, אלא רק נשללו ממנו סמכויותיו, ואילו כוכבי מצדו, על אף שלא הגיש כל מכתב רשמי בעניין, הודיע בעמוד הפייסבוק שלו כי מבחינתו הוא מתפטר.תרחיש ידוע מראש
מערכת היחסים בין אדיב לכוכבי מעולם לא התנהלה על מי מנוחות, והמהלך לא מפתיע את מי שמכיר את השניים מקרוב, אך העיתוי והסיבות מעסיקים את כל צמרת העירייה ובמיוחד את ראש העירייה. כעת מתברר שבפני אדיב עלול לעמוד מכשול נוסף בדמות מינוי סגן חדש. שכן, פקודת העיריות מנחה כי אם במסגרת הסכם קדנציה מוחלף סגן ראש העירייה בשכר, בעת שהוא נמצא ברוטציה עם אחר, כל אחד מן הסגנים צריך להישאר בתפקידו 28 חודשים. כוכבי כאמור, היה בתפקידו פחות משנה וייתכן שעל פי פקודת העיריות, בכל הקשור למינוי סגנים ברוטציה, תהיה לראש העירייה בעיה עם המהלך.

כמה ימים לפני המכתב, נפגשו אדיב וכוכבי ודנו במספר נושאים. בסיום השיחה אמר כוכבי, לטענתו, כי הוא מוכן להחזיר את המפתחות ולהתפטר אם אין אמון ביניהם, אך לדבריו, אדיב הבהיר לו שימצא את הדרך על מנת שיוכלו לעבוד יחד. בהמשך כאמור, הגיעה שלילת הסמכויות.

הסיבה הרשמית בגינה החליט אדיב לשלול את סמכויות סגנו היא "אי כיבוד ההסכם הקואליציוני" והתנהלות סיעתו של כוכבי בתוך הקואליציה. הקש ששבר את גבו של אדיב, כך אומר גורם בעירייה, היה יציאתו של כוכבי בהפגנתיות מההצבעה על תקציבי הפיתוח של העיר. הסיבות למהלך המפתיע של ראש העירייה, חלוקות. יש גורמים שמדברים על "תרגיל מסריח" שעשה ראש העירייה לכוכבי, כשהשתמש בו כאצבע מונפת בעד העברת התקציב לשנת 2015, יש יגידו שמלכתחילה לא תכנן אדיב להעניק לכוכבי את תפקיד יו"ר דירקטוריון תאגיד המים כפי שסוכם, ויש גם גורסים שכוכבי הגיע קרוב מדי למידע רגיש וראש העירייה לא אהב את זה.

בעמוד הפייסבוק שלו, שעות אחר שקרא את המכתב, כתב כוכבי: "שנה פחות שבוע ימים. זה מה שלקח לו (לחי אדיב) להחליט שסולם הערכים שלנו בסיעת קצב - ושלו, פשוט אינם נפגשים. שנה פחות שבעה ימים, עד שבלע את הגלולה והקשיב ליועציו. שנה פחות שבעה ימים והעצה הייתה לאיום. איום רציני. גברי. כזה שכנראה חשבו שם בסביבתו, שיקפל אותנו. יחזיר אותנו על ארבע. יגרום לנו להפסיק לחקור מינהל לא תקין וחצאי שקרים ורבעי אמיתות בניהול העיר".

הביקורות והטחות האשמה כנגד המעורבים בפרשה מגיעות כירי ללא מטרה ולכל עבר. "אם בעבר היו גורמים שמיתנו את ראש העירייה, היום אין מבוגר אחראי. חי שולף החלטות מהמותן ויורה לעצמו ברגל. אין לו כעת קואליציה גדולה להישען עליה והאבסורד שהוא נשען על יואב רוזן, יריבו המר", אומר גורם בכיר לשעבר בעירייה.

"לא אשחק את המשחק"
"אין אדם נוח ממני לעבוד איתו כסגן, כל עוד עומדים בסולם הערכים שעולה בקנה אחד עם אלו שלנו", אומר אמיר כוכבי. "ראש העירייה חשב אולי ששלילת הסמכויות תגרום לי להתיישר. הוא הניח שאזחל על ארבע, אתנצל על התנהגותי והוא ימחל לי ונשוב לשתף פעולה. סירבתי לשחק את המשחק הזה".

כאמור, פחות משנה כיהן כוכבי בתפקיד ומספר על הקושי לעבוד. "כסגן ראש עירייה הבנתי את הקושי של עובדי העירייה לעבוד מול הנהגה מסרסת. ההתחלה אמנם הייתה משביעת רצון, אך ככל שסירבנו להתעמק רק בנושאים אליהם הוגבלנו, והמשכנו לחקור לעומק נושאים עירוניים אחרים, הבנו שמנסים לשים לנו רגליים מתוך ניסיון ליישר אותנו".

כוכבי תקף את מ"מ ראש העירייה והבהיר כי גם שלילת השכר לא תשנה את דרכו. "מ"מ ראש העירייה, יגאל שמעון,