בית המשפט לעניינים מינהליים בפתח תקווה קבע בשבוע שעבר דיון מוקדם בעתירה שהגישה לפני כשבועיים עמותת "מנוחה נכונה", הפועלת למען קידום קבורה אזרחית בארץ, נגד עיריית הוד השרון והוועדה המקומית לתכנון ובנייה. בעתירתה, טוענת העמותה כי עיריית הוד השרון איננה פועלת לקיום ולמימוש של הוראות תקנון תוכנית הבינוי, אשר קובעות כי בעת הרחבת בית העלמין הקיים בשכונת נווה הדר בעיר, המתחם הראשון בהרחבה יוקצה לטובת קבורה אזרחית.

עוד ב-mynet:
"חברה קדישא קברה אדם אחר בקבר שלי"
האם חברה קדישא תאפשר לנהל קבורה חילונית?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

לטענת העמותה, על אף שבתב"ע (תוכנית בניין עיר) של הרחבת בית העלמין נקבע כי המתחם יוקצה לטובת קבורה אזרחית, בעירייה טרם הקצו את השטח ואף לא הוקצה שטח חליפי או פורסם מכרז למסירתו לגוף קבורה אזרחי.

עוד טוענים בעמותה, כי למרות הדחיות והסחבת בה הם נתקלים מול עיריית הוד השרון, החברה קדישא המקומית התחילה לקבור בשטח ההרחבה ונוצר חשש כבד כי לא ייוותר שטח לקבורה אזרחית."החמור הוא, שלאחרונה החלה החברה קדישא לקבור בשטח ההרחבה של בית העלמין וכך נוצר מצב בו לא רק שהמשיבות אינן מיישמות את הוראות התב"ע, אלא שהתב"ע מופרת באופן גס", נכתב בעתירה. "נוצר חשש שמא כך ייקבעו העובדות בשטח, אשר יקשו מאוד ואף יסכלו את ביצוע הקבורה האזרחית".

בעתירה מציינת העמותה כי פגישה בין הצדדים כבר התקיימה ובה הראו שתי המשיבות (העירייה והוועדה המקומית) נכונות לעזור, אך העיכובים בביצוע ההחלטה חלים הן בשל בירוקרטיה והן בשל החשש של העירייה להתעמת עם הגורמים הדתיים בעיר.

"לא ניתן להתעלם מכך, שהמצב הנוכחי פוגע לא רק ב'מנוחה נכונה', אלא גם בציבור רחב המעוניין בקבורה אזרחית", טוענים בעמותה. "עתירה זו נועדה להגן גם על אינטרס ציבורי חשוב, המשתרע הרבה מעבר לאינטרס הפרטי של 'מנוחה נכונה'".

בעתירה, דורשת העמותה מבית המשפט להורות לעיריית הוד השרון ולוועדה המקומית לתכנון ובנייה לאפשר לעמותת 'מנוחה נכונה' להתחיל, ללא דיחוי, לקבור בקבורה אזרחית במתחם המיועד, לרווחת תושבי העיר. לחלופין מציעים בעמותה לעירייה למצוא מקום קבורה חלופי עבור קבורה אזרחית בעיר, או לצאת למכרז בנושא קבורה אזרחית במתחם במהרה.

מעיריית הוד השרון נמסר: "העירייה קיבלה את העתירה השבוע. היא לומדת אותה ותגיב לבית המשפט כנדרש על פי דין".