עד לפני שבועיים חלק גדול מחייה של מריה בוטוסוב מהוד השרון התנהלו בקצב דהירה. לא מדובר רק בחיים הקצביים של אשת המחשבים הצעירה שעובדת בעולם הסטארט-אפ, אלא גם בדהירה של ממש, על גבי הסוס הפרטי שלה, סמוקי, עימו הייתה יוצאת לטיולים בסופי השבוע. אלא, שבימים האחרונים הכול השתנה.

עוד ב-mynet:
כפר סבא: נולדה במשקל 770 גרם ושרדה
"משמר בעלי החיים" הנתנייתי - בקרוב בתל אביב
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

חייה של בוטוסוב עברו לקצב איטי, מאופיין בעיקר בשכיבה כואבת על המיטה, כאב שלא נובע רק מהעובדה שהיא הייתה מרותקת למיטת מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, כשהיא סובלת מקרע בכבד, שלוש צלעות שבורות ושברים בעצמות הגב, אלא בעיקר בשל העובדה שמי שגרם לכל אלו הוא לא אחר מאשר אחד מאהוביה, סוסהּ סמוקי, שברגע אחד של בהלה ופאניקה בגד בגבירתו בשלוש וחצי השנים האחרונות ובעט בה בחוזקה, כשהוא גורם לה לפגיעות קשות בגופה.

בוטוסוב (33) קטנה, עדינה ורגשנית. האישה הצנומה הזו, המתנשאת לגובה של 1.57 מטרים בלבד, נזכרת ומנסה ולהבין כיצד הצליחה ביום שלישי לפני כשבועיים, לצאת מתאו של סמוקי, בחוות הסוסים שבמושב שדה ורבורג, רגעים בודדים אחרי שהוא בעט בה בחוזקה, העיף אותה אל עבר הקיר וגרם לה לאבד את הכרתה כשאיש אינו נמצא בסביבה.

"מבחינתי, זה היה עוד יום רגיל בו הגעתי לחווה לאימון רכיבה עם סמוקי", היא מספרת בכאב. "מעולם לא חשבתי שמשהו שכזה יקרה, בעיקר, בגלל שהוא נמצא בבעלותי מאז שרכשתי אותו כשהיה סייח קטן בן חצי שנה. מאז אני מטפלת בו באופן קבוע, יוצאת לרכוב עליו לפחות פעם בשבוע ומבקרת אותו כמעט כל יום בחווה.

"באותו יום הגעתי למקום מעט באיחור מהעבודה והייתי צריכה עוד להבריש אותו, לשים לו את האוכף ולסדר לו את הרצועות לקראת האימון. כשנכנסתי לתא הוא בדיוק אכל, כך שהוא היה למעשה עם הגב שלו לדלת וכנראה שלא ראה שנכנסתי. נגעתי בגבו בעדינות במטרה לסובב אותו ופתאום ראיתי את שתי רגליו האחוריות מול הפרצוף שלי".ניצלה בנס
בבעיטה חדה ומהירה הצליח סמוקי להעיף את בוטוסוב הרזה היישר אל מסגרת השער של התא, העשויה ברזל. ראשה וגבה נחבטו בגדר והיא איבדה את הכרתה למשך מספר דקות לא ידוע. "אני לא זוכרת הרבה מכל האירוע, רק את הרגליים שלו", נזכרת בוטוסוב. "אני מניחה שחלפו כמה דקות עד שהתעוררתי ואין לי מושג איך, אבל, מצאתי את הכוחות לצאת מהתא, לסגור את הדלת מאחוריי ולהתקשר למאמן ולבעלי כדי שיגיעו מהר למקום".

במשך רבע שעה נותרה בוטוסוב לבדה בחווה, כשסוסה החל להשתולל בתאו, בעודה שכובה על הארץ מחוץ לתא, מתפללת שמישהו יגיע לעזור לה ומנסה להבין לא רק מהיכן מגיע כל כאב, אלא גם מה בדיוק קרה שניות קודם לכן. "ככל שרמת האדרנלין ירדה, הכאב התגבר ויחד איתו הגיעו כמובן השאלות: מה קרה? למה הוא עשה לי את זה? לבסוף הגיעו חברים שלי שגרים בקירבת מקום וכשהם ראו אותי הם הזמינו אמבולנס".

עם הגיעה לבית החולים, נערכו לבוטוסוב מספר בדיקות, ביניהן בדיקת סי.טי. שסרקה את האזורים שנפגעו בגופה. כאשר הרופאים שבו אליה עם הדיאגנוזה, התברר לבוטוסוב כי היא סובלת משלוש צלעות שבורות, שבר בעצם בגב, זכר לפגיעה בקיר התא של הסוס, וקרע בכבד. "פחדתי, כי מהמעט שקראתי בעבר על פגיעות בכבד ידעתי שקרע יכול להיות קטלני", היא מספרת. במשך יומיים שכבה בוטוסוב ביחידת טיפול נמרץ, מחוברת לכל צינורית אפשרית, כדבריה. ביממה הראשונה היא עוד ניסתה להתגבר על הכאבים ולא לבקש משככי כאבים, אך נשברה תוך זמן קצר מפאת חוזקם.

"הסבירו לי כבר בהתחלה שתרופות מתפרקות בכבד ובגלל שלא רציתי לגרום לו נזק נוסף, העדפתי שלא ייתנו לי תרופות, אבל ביום השני הכאבים הפכו לכאבי תופת והבנתי שאם לא אקח אותן יהיה לי קשה לנשום ללא מכונת הנשמה. לכן, בחרתי לנשום בכוחות עצמי, ליטול את התרופות ואולי אף לסכן את הכבד", היא אומרת בחצי חיוך.

הרופאים בבית החולים מספרים כי העובדה שבוטוסוב קטנת מימדים דווקא עזרה לה במקרה זה, משום שהסוס העיף אותה כבר במכה הראשונה ולכן היא לא ספגה את מלוא עוצמתה.

"הקשר עם סמוקי היה טוב מההתחלה", היא אומרת. "הוא תמיד היה סוס שובב שאוהב לשחק ונחשב למאוד אקטיבי, אבל הוא גם תמיד היה ממושמע ואף פעם לא הראה סימנים של אלימות. מעולם הוא לא נשך ודווקא אהב שאנשים מלטפים אותו. הוא תמיד נתן לי הרגשה טובה ובגלל זה לא חששתי. הייתי עוברת לו תמיד בין הרגליים בלי לחשוש, משחקת איתו, ואני בן אדם זהיר. תמיד חובשת קסדה שאני רוכבת".

ניכר כי ההתמודדות של בוטוסוב עם הכאבים, שבעטיים לא ירדה מהמיטה במשך כמעט שבוע ימים, מהולה בהתמודדות הנפשית שלה מול סוסה, שאותו לא ראתה מאז המקרה. "עוד כששכבתי מחוץ לתא