כ־100 בני נוער מחטיבות הביניים "הראשונים" ו"השחר" בהוד השרון נוטלים חלק בתוכנית חינוך ייחודית עירונית, בנושא נגישות וקבלת השונה. לאחר שהגיעו לבית הספר בכיסאות גלגלים והסתובבו ברחבי העיר בעיניים מכוסות, ביום ראשון הבא ייצאו התלמידים למסע אופניים מיוחד, עם גיא משה, קטוע רגליים, בכדי לעורר את המודעות לנושא הנגישות.

עוד ב-mynet:
בגלל כיסא הגלגלים: לנכה אין מקום בתיאטרון
היכן מוקמו משרדי הארגון למען אנשים עם נכויות? בקומה השנייה ללא מעלית
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

התוכנית החלה בימי עיון מעמיקים בנושא, שהועברו לתלמידים על ידי עמותת "נגישות ישראל" ומחלקת משאבי קהילה והתנדבות בעירייה. כחלק מההדרכה, כאמור, יצאו לאחרונה התלמידים לסיורים בהוד השרון כשהם מתניידים בכיסאות גלגלים או בעיניים מכוסות בהובלת מתנדבת עיוורת.

אסנת סטוצ'ינר, מנהלת יחידת משאבי קהילה והתנדבות, מלווה את התלמידים בפרוייקט לאורך השנה. "כדי להמחיש את הקושי של הנכה ואת מוגבלותו, התלמידים פשוט התנסו בכך בזמן אמת", היא אומרת. "אי אפשר להסביר את המשמעות של להיות עיוור, עד שאתה בעצמך לא רואה כלום. כשהילדים הלכו עם עיניים מכוסות, לצידם הלכה מתנדבת עיוורת ששיתפה אותם בתחושות ובחוויות שלה".

בסיום הסיור, אומרת סטוצ'ינר, התלמידים למדו לשים לב יותר לסביבתם. "התהליך שעברו הילדים הפך אותם לרגישים לסביבה שלהם", היא אומרת. "באחד הימים, התלמידים ישבו על כיסאות גלגלים וניסו להתנייד איתם לבית הספר וכשהגיעו למדרכה, באופן אוטומטי ירדו מהכיסאות כדי לרדת לכביש. רק אחרי שחשבו על כך, הילדים הבינו שלאדם הנכה אין אפשרות לרדת מכיסא הגלגלים ולכן הנגישות במדרכות חשובה מאוד. אין ספק שהתהליך 'הפיל אסימונים' רבים. הם הבינו כמה צריך להיות מפוקס כשאתה מוגבל ולמדו דרך התהליך על סובלנות ועל אמון באדם שלצידך".בשנים האחרונות הוקמו בעיר מועדונים רבים הפועלים למען בעלי צרכים מיוחדים דוגמת מועדון "עמיחי" לילדים בעלי צרכים אלה, מועדון "מתגלגלים בתנועה",
מועדון "תנופה" לבעלי צרכים מיוחדים ולקויי למידה, ו"כוכבים בתנועה".

חוג "מתגלגלים בתנועה" הוקם על מנת ליצור מסגרת לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות, אשר תאפשר להם לקחת חלק פעיל בקהילה ובחיי התרבות בעיר. בעקבות הצלחת קבוצת הבוגרים, הוחלט בעירייה על הקמת חוג "כוכבים בתנועה" המיועד לילדים ולצעירים. החוג הינו ייחודי וראשון מסוגו בארץ, המשלב ריקוד של ילד בעל מוגבלויות ומלווה עומד. החוג מהווה עבור ילדי הקבוצה מסגרת חברתית תומכת המאפשרת להם להרגיש תחושת שייכות ויכולת ליהנות מפעילות ספורטיבית, ריקודים ומוזיקה.