יום רביעי שעבר. עשרות בני נוער, תלמידי תיכון "הדרים" בהוד השרון, מתאספים לקראת נסיעה למסיבת קדם פורים המסורתית של תלמידי התיכון. חלקם מצויידים בבקבוקי אלכוהול שהביאו מהבית. חלקם כבר מבוסמים ושיכורים ויחד הם נוסעים לבילוי, שעבור חלק מהם יסתיים בבית החולים בעקבות הרעלת אלכוהול.

עוד ב-mynet:
עדות: בני הנוער שיכורים ואלימים בקווי הלילה
אלכוהול בגיל 11: "אי אפשר להגיד 'אצלי זה לא קורה'"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

המסיבה התמימה, מסורת בת מספר שנים בתיכון, הפכה בשבוע שעבר לסיוט של כל הורה. מעדויות שהגיעו ל-mynet ו"ידיעות השרון", עשרות השתכרו, חלקם איבדו את הכרתם, מרביתם הקיאו ומצאו את עצמם חסרי שליטה על גופם, כשהם שרועים על המדרכות ברחובות העיר. שלושה מהם הגיעו לבית החולים "מאיר" בכפר סבא ואושפזו.

"זו פעם ראשונה שקרה דבר כזה", אומרת אחת התלמידות שהשתתפה במסיבה. "מה שקרה הפעם במסיבה הוא אירוע חריג במיוחד. בדרך כלל, בכל מסיבה יש 3-2 תלמידים שיכורים, שמאבדים את עצמם לדעת. הפעם זה היה ממש קיצוני".

"הגענו שפוכים"
מסיבת הפורים, שהתקיימה שבוע לפני החגיגות הרשמיות, היא מסיבה המתקיימת מדי שנה, אליה נערכים תלמידי בית הספר מבעוד מועד, דואגים להפקת האירוע ולמכירת כרטיסים מוקדמת, הנעשית בבית הספר במהלך ההפסקות.

הפעם חרגה המסיבה מגבולותיה והתלמידים, בגילאי 18-16, לקחו את המשפט "עד לא ידע", צעד אחד רחוק מדי. לדברי התלמידים, במועדון בו חגגו, נמכר אלכוהול, בחדר סגור, לבני 18 ומעלה בלבד, שלא יכלו לצאת מחוץ לשטח החדר עם האלכוהול, אך בני נוער הביאו את האלכוהול מהבית.

"כולם שותים, בבית או בפארק", מספר אחד התלמידים שהשתכר. "אנחנו קונים בפיצוציות אלכוהול, שותים, ובאים 'מסטולים' למסיבה. אחד החברים, שהוא מעל גיל 18, קנה לנו בקבוק אלכוהול ושתינו את כולו לפני המסיבה. למסיבה הגענו כבר שפוכים לגמרי".

"הייתה לי סחרחורת נוראית", מספר תלמיד נוסף. "אחד החברים שלי לא הפסיק להקיא. אני הרגשתי נורא. למזלי, אחד מחבריו של אחי הגדול היה במקום והוא טיפל בי, השקה אותי במים ולקח אותי הביתה".

לדברי התלמידים, מאבטחי המקום ניסו להשתלט על בני הנוער שהשתכרו, אך הדבר היה בלתי אפשרי. "הגיעה חבורה של תלמידים למועדון, שיכורים לגמרי, והתחילו לעשות בלאגן", מספר אחד הנערים. "המאבטח הוציא אותם, אבל בדרך הם הקיאו על כל רחבת הריקודים במקום".

"יצאתי מוקדם כי לא הרגשתי טוב", מספרת תלמידה נוספת. "בחוץ ראיתי תלמיד מכיתה י' שאני מכירה והוא היה במצב נוראי. הוא הקיא המון, רעד והתחיל לבכות. הגשתי לו עזרה, כמיטב יכולתי, והתקשרתי להורים שלו שבאו לקחת אותו. ההורים היו בשוק. מרבית הילדים שהשתכרו היו דווקא משכבת י'. הם כנראה רצו לעשות רושם על הבוגרים ושילמו על זה מחיר כבד".

"ההרגשה היא כאילו עברנו אירוע רב נפגעים", אומרת רינה קלדרון, יו"ר ועד ההורים היישובי. "זה היה נראה כמו זירת קרב. אנחנו, כהורים, צריכים לקחת את האחריות ולהתעורר. הורים צריכים להבין שקיימת תרבות של שתיית אלכוהול, ברמה שלא היינו ערים אליה. הילדים העידו שהם זקוקים לאלכוהול כדי להרגיש שמחים וזה צריך להדליק נורה אדומה אצל כולנו".

בעקבות האירוע, החליטה הנהלת בית הספר לכנס את כל התלמידים והמורים שוחחו עימם על אותו הערב. "המורים היו בשוק ממה שקרה וההורים הוזמנו להרצאה בבית הספר בנושא", אומר אחד התלמידים. "בדרך כלל מסיבות כאלה משאירות חוויות חיוביות וטובות, הפעם זה היה מפחיד. זה נגמר בנס רק באיבוד הכרה, כי זה יכול היה להיגמר הרבה יותר גרוע. אי אפשר למנוע מבני נוער לשתות אלכוהול. במקום לאסור זאת ולנסות למנוע זאת, עדיף שילמדו אותנו לשתות במינונים נכונים, כדי שלא נפגע בעצמנו".

ממשרד החינוך נמסר: "מדובר באירוע חמור, אשר התרחש לאחר שעות הלימודים. בעקבות האירוע החליטה מנהלת מחוז מרכז, עמליה חיימוביץ' לנקוט בפעולה רב מערכתית לצורך טיפול באירוע: בית הספר החל לערוך בדיקה מקיפה של העניין ויקיים טיפול פדגוגי-חינוכי ומשמעתי בתלמידים המעורבים, מפקחת בית הספר ומנהלת בית הספר שיגרו מכתב אל כל הורי התלמידים למפגש משותף, לצורך פעילות הסברה ולקיחת אחריות משותפת, בית הספר קיים סדנאות לכלל התלמידים בהן יושם דגש על הסכנות שבאלכוהול ומניעת השימוש שבו. במקביל יכנסו אל בית הספר רופאים לצורך שיחות הסברה אודות הסכנות שבשתיית האלכוהול. הנושא מצוי בחקירת משטרה, והנהלת בית הספר ממתינה במקביל לממצאי החקירה".

מעיריית הוד השרון נמסר: "המאבק בצריכת אלכוהול ובשימוש בחומרים ממכרים מלווה את התוכנית החינוכית מגילאי גן ועד לתיכונים. בעקבות האירוע, אף תוגברה הפעילות במסגרת העירונית ובשיתוף ההורים. בנוסף, פ