22 שנים עברו מאז הסתיים מבצע שלמה שהעלה את יהודי אתיופיה לישראל. כעת, משהדור השני ואפילו השלישי כבר נטמעו בחברה הישראלית, ולעתים אף התברגו לעמדות מפתח, מנסים זקני העדה בישראל להקנות להם מעט מהערכים והמסורת של ארץ מוצאם.

עוד ב-mynet:
נתניה: לא רוצים בתי ספר "אתיופים"
התלמידים חגגו עם אלכוהול במסיבה בבית הספר
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בשבועות הקרובים אמור להיפתח קורס ללימודי אמהרית לצאצאי יוצאי אתיופיה במרכז הקהילתי בית אברהם בכפר סבא, כאשר ההיענות, כך מסתבר, גבוהה כל כך עד שמנהלת המקום, גרציה אוחיון, סיפרה השבוע כי ככל הנראה המורה היחיד שנמצא בכדי ללמד את הילדים קרוא וכתוב באמהרית, ייאלץ לעבוד שעות נוספות עם שתי קבוצות שונות של מתקדמים ורגילים.

"כבר היום אנחנו מבינים שנצטרך לעשות מחזורים נוספים של קורסים לילדים בגילאי 6-14 שצמאים ללמוד את השפה וגם הוריהם רוצים שהם ילמדו", טוענת אוחיון. "לא חשבנו שנגיע לכזו היענות. בשנה האחרונה קיבלנו הכרה ממשרד הקליטה ויחד עימו גם תקציב לטובת הקורסים האלה".

למרבה הפלא, המורה אינו גבר קשיש שדיבר את השפה ברחובות אתיופיה הישנה, אלא דווקא רועי טמיו, בן 18 וחצי מחדרה, שלמד את השפה על בוריה מאביו עוד בילדותו ומהר מאוד מצא את עצמו כמדריך של עשרות ילדים בני העדה. "אבי לימד אותי את הכול, לקרוא ולכתוב באמהרית, את הברכות השונות ואת התרבות. בחדרה שמעו שאני יודע ללמד והורים לילדים צעירים פנו אליי וביקשו ממני ללמד אותם קרוא וכתוב", מספר טמיו. "זה הלך וגדל ואז קיבלתי פנייה ללמד בכפר סבא".

טמיו, שבימים אלו אמור לקבל שחרור מיוחד מהצבא על מנת להתעסק בלימודים ולהפוך לקייס העדה בחדרה, מאמין כי חשוב לילדים האתיופים ללמוד על המנהגים של העדה ואת שפתה, אך הדבר חשוב לא פחות להורים ששולחים את ילדיהם לקורס. "כמו בכל מקצוע שילדים לומדים, יש כאלו שזה מעניין אותם יותר ויש כאלו שפחות.

"מי שבאמת מתלהבים מהלימודים הללו הם דווקא ההורים שדוחפים את ילדיהם ללמוד כי הם רוצים לשמר בהם משהו, הם רוצים שהם יתחברו גם לתרבות שלהם ולא רק לתרבות הישראלית שאליה רובם כבר מחוברים".

טמיו, שמקווה שלימודיו והצבא יאפשרו לו להיות אחד המורים בקורס החדש שייפתח בקרוב, סיפר השבוע כי הוא מלמד את הילדים לא רק קרוא וכתוב אלא גם על החגים של העדה ובמיוחד על חג הסיגד המסורתי. "מדובר באחד השיעורים החשובים ביותר שאנו מעבירים", מסביר טמיו, "יש מקרים שבעקבות הקורס הילדים מתקנים את הוריהם בתפילות ובמנהגים שונים".