רזה, מגודל שיער, עירום, מתבוסס בשתן וצואה, ציפורניו מגודלות ומסביב צחנה עזה. כך נמצא לפני שלוש שנים וחצי צעיר בשנות ה-20 לחייו, הסובל מלקות נפשית בבית בו התגורר עם אביו. שוטרים ועובדים סוציאליים שהגיעו למקום הזדעזעו מהמראה. האב נעצר והואשם בהזנחה קשה. השבוע בעקבות הסדר טיעון, נגזרו על האב יעקב (שם בדוי) רק שישה חודשי מאסר על תנאי. מרבית האישומים נגדו נמחקו, ולמרות שהורשע בסופו של דבר בהזנחת ילד מושגח, קבע בית המשפט כי עולה חשש ממשי לרשלנות מצד רשויות הרווחה בעיר בטיפול במקרה הקשה.

במסגרת הסדר הטיעון הודה האב כי בנו שחי איתו במשך עשר שנים, נמצא בדירה בסביבה מזוהמת כשהוא ערום ומוזנח. אולם הדגיש כי פנה שוב ושוב לרשויות והתריע על מצב בנו. "טיפלתי בבן שלי למרות שהוא היה בגיר והיה צריך להיות מטופל על ידי הרשויות", מספר האב, "במקום לעזור לי התעלמו ממני ואז עצרו אותי על לא עוול בכפי. עשיתי כל מה שיכולתי. ההליך המשפטי היה מאוד קשה וכל הזמן רק קיוויתי שהקול שלי יקבל ביטוי. כואב לי שהרשויות מתעלמות ממי שזקוק לעזרה ואני חושב שאני לא היחיד".

עירום ומוזנח
מדובר באחת הפרשיות הקשות בהוד השרון שנחשפה בסוף שנת 2008, אז הגיעו גורמי רשויות הרווחה של עיריית הוד השרון, לבית בו התגוררו האב ובנו וביקשו לבדוק את מצבו של הבן, בעקבות דיווחים שקיבלו, לטענתם, על הצעיר, הסובל מבעיות נפשיות, ועל הזנחתו מצד האב. בעקבות סירובו של האב לאפשר לעובדות הסוציאליות להיכנס לבית הזעיקו העובדות את המשטרה והמחזה שנגלה לעיניהם היה מחריד.

בתוך הדירה הקטנה, שהייתה עמוסה בפריטים ובזבל, לדברי השוטרים ועובדי הרווחה שהיו במקום, נמצא הצעיר השדוף כשהוא שוכב על הרצפה עירום, בעל זקן ושיער פרא כשהוא מתבוסס בשתן ובצואה של עצמו. בדיקה ראשונית העלתה כי הצעיר אינו נמצא במצב של תת תזונה, אך הוא הובהל לבית החולים "מאיר" בכפר סבא ובהמשך הועבר לבית החולים הפסיכיאטרי "שלוותה" בהוד השרון, הוגדר כחסר ישע ואושפז במקום.כיום מתגורר הצעיר בהוסטל ובניגוד לדברי גורמי הרווחה בעירייה, שטענו עם חשיפת המקרה כי המשפחה לא הייתה מוכרת לגורמי הרווחה וכי רק בעקבות מידע שהגיע למחלקה הוחלט לבדוק את העניין, טען אביו של הצעיר בבית המשפט כי פנה לרשויות הרווחה ולגורמים רפואיים שונים פעמים רבות אך זכה להתעלמות מצד כולם.

במשטרה פתחו בחקירת הפרשה ובסופה החליטו להגיש נגד האב כתב אישום חמור באמצעות פרקליטות מחוז המרכז, בגין עבירה של הזנחת ילד. יעקב מספר מנגד כי טיפל בבנו, לבדו, ככל האפשר. "כל השנים פניתי גם לרשויות הרווחה וגם לגורמים רפואיים כדי שיעזרו לי לטפל בבני שהוא בעל צרכים מיוחדים", סיפר בשבוע שעבר, "פעלתי ככל יכולתי. אף אחד לא עזר לי עד שכל העניין הזה נחשף ועלה בכלי התקשורת".

רשלנות הרשויות
יעקב נעצר ועבר חקירות חוזרות ונשנות מצד גורמי המשטרה. למעלה משלוש שנים נמשך משפטו ורק כעת, החליטו בפרקליטות להגיע להסדר טיעון עם הצדדים לאחר שגילו אף הם כי אכן יעקב פנה לא אחת בבקשות עזרה וסיוע לגורמים שונים.

"עד שנת 2001 המצב של הבן היה שפיר והוא טופל באמצעות הרווחה, גם על ידי האב וגם על ידי פסיכיאטרים", מסבירה עו"ד איריס פקר מהפרקליטות. "כשחלה הידרדרות במצבו של הבן פנה האב פעמיים לרופא קופת החולים והתריע על מצבו של בנו. האב ניסה לערב את הרשויות כפי יכולתו. הרופא נמנע מלערוך ביקורי בית ומעדותן של שתי עובדות סוציאליות עולה כי הן נשלחו לבית הנאשם אך חזרו מבלי לראות כלל את הבן. אין גם תיעוד לביקורים האלה ברישומי הרווחה".

עו"ד אשר חן, המייצג את יעקב הוסיף ואמר כי מדובר בנכה צה"ל, הסובל מבעיות בריאותיות קשות וניסה לטפל בבנו במסגרת המגבלות הרפואיות מהן הוא סובל. "הנאשם ניסה לעשות ככל יכולתו", טען עו"ד חן בבית המשפט.

השופט מיכאל קרשן החליט לקבל את הסדר הטיעון, במסגרתו תוקן כתב האישום באופן משמעותי ונמחקו מרבית סעיפי האישום, ויעקב הורשע בסעיף של הזנחת ילד מושגח. עוד קבע השופט כי כתב האישום המתוקן מאוזן בנסיבות המקרה וגזר על יעקב שישה חודשי מאסר על תנאי בלבד.

"כתב האישום המתוקן נעדר מספר סממנים מחמירים שהופיעו בכתב האישום המקורי. מהחומר הראייתי שבידי התביעה ושחלק ממנו עלה כבר בעדויות בבית המשפט עולה כי הנאשם פנה מספר פעמים לרשויות והתריע על מצבו של בנו וכן עולה חשש ממשי לרשלנות טיפול רשויות הרווחה במקרה", קבע השופט, "המקרה הוא מקרה מזעזע, אך מן החומר שהונח בפניי במסגרת הליך ההוכחות נוצרה תמונה לפיה ייתכן שישנם אחראים נוספים למצב הקשה אליו הגיע בנו של הנאשם".

"התעלמו ממני"
יעקב, שלא מצליח לשכוח עד היום את היום בו פרצו השוטרים לביתו, מספר כי למרות השנים הקשות שעבר, הקשר בינו לב