באתר האינטרנט של מפלגת עלה ירוק, שביקשה להפוך את הקנביס לחוקי בישראל, מתנצלים חברי המפלגה שלא זכו לאמון הציבור ולא עברו את אחוז החסימה. כל זה לא מטריד את עו"ד דקל-דוד עוזר, תושב הוד השרון בן 30, שהקים לאחרונה את ארגון "דור האמת" ומתכוון להתמודד לכנסת, במסגרת מפלגת העבודה בה הוא חבר מאז ימיו כסטודנט למשפטים, במטרה להביא לליגליזציה של הקנביס בישראל.

עוד ב-mynet:
החוקר הפרטי להורים: הבן שלכם מעשן סמים
המשטרה תוהה: איך רן שריג מעשן מריחואנה ונוהג?
ומה אתם חושבים על לגליזציה של קנביס? ספרו לנו בפייסבוק

עוזר, בן למשפחת חקלאים ותיקה בעיר, נשמע בטוח בעצמו ונראה שיש לו תשובות לכל השאלות. "אין מנוס מאישור הקנביס כחומר חוקי, את זה מבינים כבר בכל העולם והחלטתי לפעול למען העניין", מציין עוזר ומסביר: "ברגע שתהיה לגיטימציה לקנביס והוא יהיה חוקי, ניתן יהיה לפקח עליו ולהביא את צריכת האנשים בו לכדי שליטה. אפשר להגביל את נקודות המכירה, לדאוג לטיב ולאיכות החומר שיימכר, לגבות מסים בגין קנייה ומכירה וזה יוביל לשליטה בשוק".
מעצר שווא
לדידו של עוזר, השיטה הפועלת היום בישראל לא מוצדקת. "השיטה היום היא לכלוא אנשים בגין שימוש עצמי של קנביס. רק בשנת 2010 הובאו למשפט 2,500 איש בגין שימוש עצמי בקנביס ו-500 מהם אף נכלאו. במשך שנה אחת יש 25 אלף מעצרים של משתמשי קנביס, בגין שימוש עצמי ואחזקה וזאת, לעומת פחות מ-5,000 מעצרים של סוחרי סמים", הוא אומר.

עוזר מציין, כי על פי נתוני הרשות למלחמה בסמים, כ-10 אחוזים מהאוכלוסייה בישראל עושים שימוש בקנביס, כלומר לפחות 750 אלף איש. "עובדה זו מוכיחה כי השימוש בקנביס הפך ללגיטימי ולנורמטיבי. להשליך מישהו לכלא בגין שימוש עצמי בקנביס, זה פשוט הזוי והחלטתי לפעול למען הנושא. הבנתי שאנשים מפחדים להיות מזוהים עם זה מחשש של סטיגמה שתדבק בהם ופגיעה בחייהם ובעבודתם".

בחודש מאי האחרון התפרסם דוח של ועדת האו"ם לפיו השיטה הקיימת היום, של איסור הקנביס וכליאתם של משתמשים, היא שיטה לא מוסרית ולא אפקטיבית. בעקבות הדוח התקיים דיון בכנסת ועוזר השתתף בו כנציג הפעילים למען ליגליזציה של הקנביס בישראל. "גיליתי תמיכה בנושא גם מקרב חברי כנסת, אך אלה העדיפו לתמוך מבלי להזדהות ומבלי לשייך את עצמם לנושא. החלטתי לקחת על עצמי את הקמת הארגון וקידום הנושא. כאשר הבנתי שאנשים חוששים להיחשף, החלטתי שאני לא מפחד ושהגיע הזמן להוביל מהלך", מציין עוזר.

חופש כערך מוביל
עוזר סבור כי הארגון שהקים פונה לציבור גדול של אנשים שנמצאים בכל מקום ומגיעים מתוך כלל שכבות החברה - חילוניים ודתיים, אנשי ימין ושמאל, מפורסמים ואנשים פרטיים."זו לא תנועה מפלגתית אלא תנועה שדוגלת בשלושה עקרונות בסיסיים: דמוקרטיה למען האנשים ולא למען נבחרי הציבור, חופש כערך מוביל ומתן לגיטימציה לאישורו של הקנביס. המשטרה חוששת שאם יהפוך הקנביס לחומר חוקי במדינת ישראל, הוא יזלוג לשוק באופן חופשי, אבל בעצם זה מה שקורה כבר היום", הוא אומר.

"מדובר בחומר שמסייע לחולי סרטן, לחולי אסתמה, חולי טורט, אנשים הסובלים מפוסט טראומה ומחלות נוספות ואלו דברים שהוכחו במחקרים. אני לא אומר שבקנביס יש רק דברים טובים. הוא יכול למשל להציף ולהעצים תחושות חרדה אצל אלה שסובלים מכך, אבל הוא בהחלט יכול לסייע להרבה אנשים אחרים".

לגבי הסוגיה האם צריכת קנביס עלולה להוביל לשימוש בסמים קשים, אומר עוזר: "מדובר בחומר שאינו גורם להתמכרות אלא לתלות מסוימת. גם ברשות למלחמה בסמים מסכימים שצריכת קנביס לא מובילה לצריכת סמים קשים, כדוגמת הירואין. מי שמודע לסיכוני ההירואין לא ייגע בחומר, כי זה כמו להכניס את מלאך המוות לגוף. מי שעושה שימוש בהירואין, זה בדרך כלל אנשים מסכנים שעבדו עליהם והם לא ידעו מה הם לוקחים".

מה לגבי ילדים ובני נוער שעלולים למצוא את החומר נגיש בבתיהם?
"לטעמי, מה שיקרה הוא בדיוק הפוך. היום בכל בית ספר ובכל תיכון יש לפחות תלמיד אחד שהוא סוחר סמים שכל מטרתו היא להרוויח קצת כסף והם עושים כסף טוב מזה. ברגע שזה יהיה חוקי, המכירה תהיה תחת פיקוח. היום מדובר בסם רחוב הנמכר באיכות נמוכה. אבל אם הוא יהיה מפוקח ויימכר, לדוגמה על ידי רוקחים בבתי מרקחת, זה יביא לשינוי. גם היום 70 אחוזים מצריכת הסמים האסורים מתחילה בארון התרופות בבית וארון חומרי הניקיון. גז מזגנים למשל, שבני נוער עושים בו שימוש, הרבה יותר מסוכן מקנביס.

"בהולנד, בניגוד לטענות, זה עבד. שם הצליחו להביא לכדי סגירתם של תשעה בתי כלא כתוצאה מכך שהחומר חוקי. כמו כן, כמו שנעשה בהולנד, ברגע שהחומר יהיה חוקי ומפוקח, ניתן יהיה גם להגביל את כמות החומר הפעיל בתוכו, מה שלא נעשה היום, כי אין על זה שליטה".

התעוררות פוליטית