לידיעת התלמידים בהוד השרון, החל מהשנה הבאה יתועדו החיים בבית הספר במצלמות אבטחה. בניגוד לערים כמו רעננה והרצליה שכבר רישתו את חצרות בתי הספר במצלמות, בהוד השרון מלבד החצרות יותקנו חלק מהמצלמות בתוך המוסד החינוכי עצמו. כ-15 מצלמות יותקנו בכל בית ספר, כאשר לפחות 4 מהן יותקנו בשטח הפנימי, מסדרונות או כיתות לימוד, הכול בהתאם לדרישות מנהלי המוסד.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בצוות החינוכי ובעירייה מברכים על כך ומייחלים לצמצום האלימות והוונדליזם, אבל בקרב התלמידים נשמעה גם תרעומת. "זה פשוט לא הגיוני להתקין מצלמות בתוך בית הספר, כאילו שזה מוסד סגור", אומר תלמיד בעיר ל'ידיעות השרון', "זו חדירה לפרטיות. אני מבין שקיימת בעיה של גניבות וונדאליזם, אבל מצדי שינעלו את הכיתות בזמן ההפסקה ולא ישימו מצלמות. איך אפשר להרגיש בנוח כשכל הזמן עין בוחנת אותנו ומסתכלת על כל מה שאנחנו עושים".

פרויקט רישות בתי הספר בעיר במצלמות הוא חלק מתוכנית גדולה יותר להציב מצלמות אבטחה בכל העיר, שעלותה 2.5 מיליון שקלים. המכרז פורסם לאחרונה ובחודש הבא יתחילו בהתקנתן של כ-300 מצלמות ניידות ונייחות ברחבי העיר.

המוקד הראשון בו יותקנו המצלמות הוא בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכונים בעיר. "כל בתי הספר ירושתו במצלמות בדגש על חצרות המוסדות", אמר השבוע נועם בן יהודה, מנהל מחלקת הביטחון בעירייה. לדבריו, על פי בקשת המנהלים, גם בתוך בתי הספר יותקנו מצלמות, כאשר המטרה היא למנוע פריצות, ונדאליזם ואלימות.

"קיימת תופעה בעיר שבסופי שבוע ובחופשים בני נוער פורצים לתוך בית הספר ואנו רוצים למנוע זאת", הוסיף בן יהודה, "כמו כן, בימי הלימודים המצלמות ישמשו את המנהלות על מנת לשמור על הסדר". מספר המצלמות בתוך בתי הספר ינוע בין 3-4 מצלמות ומחוצה לו בין 6-12 מצלמות, תלוי בגודל בית הספר.

היסטוריה אלימה
בוועד ההורים העירוני שמחו לשמוע על הפרויקט. מבחינתם זוהי הדרך האולטימטיבית למנוע ונדאליזם וגניבות בבית הספר. "מטרת המצלמות היא להפוך את העיר לבטוחה יותר עבור ילדינו". אומר אבי חסין, סגן יו"ר ועד ההורים בעיר, "בשנים האחרונות פרויקט כזה הוא מחויב המציאות. המצלמות ישפרו את היכולת של המנהלים ושל הרשות לשלוט באירועים חריגים ואף למנוע אותם. בשלוש שנים האחרונות מעשי הוונדאליזם בתוך בתי הספר, בעיקר בשעות הצהריים, הפכו לחגיגה עבור בני הנוער.

"בבית ספר 'לפיד', שזה בית ספר יסודי בעיר, השליכו כבר פעמיים בשלוש שנים האחרונות חפצים בוערים לתוך בית הספר. מבית ספר 'רבין' בעיר גנבו מזגנים והיו גם כמה תופעות של שאיפת גז מזגנים בתוך בית הספר, ואנחנו מעדיפים שיהיה מי שרואה את הדברים ויכול למנוע אותם".

האח הגדול, גרסת בית הספר "לפיד" (צילומים: יוגב עמרני)

לדברי ההורים, גם את בעיית העישון בקרב בני הנוער, יוכלו המצלמות לפתור. "המצלמות יראו בדיוק היכן הן פינות העישון בבית הספר", הוסיף חסין, "זה יכול מאוד להועיל. לראות בדיוק איפה תלמידים מעשנים בשטח בית הספר".

באותו קו מחשבה, אוחזים גם מנהלים בעיר שמחכים שהפרויקט יצא לדרך. "המצלמות יעזרו לסגל החינוך לשמור על הסדר", אמרה ל"ידיעות השרון" מנהלת של אחד מבתי הספר בעיר, "כאשר יש מקרה של ונדאליזם, אלימות או גניבה, לעתים הסגל החינוכי יודע מי עשה זאת, אך לא ניתן על פי שמועות או תחושה להעניש תלמידים, וכך אין לנו באמת יכולת למגר את הבעיה. ברגע שיהיו מצלמות, נוכל לפתור באמצעותן בעיות רציניות. צריך גם לזכור, שהמקרים האלה יצטמצמו מכיוון שנוכחות המצלמות תרתיע את התלמידים".

עיר מצולמת
התלמידים שמצולמים ביום בבית הספר, "יזכו" בערב להיות מצולמים בפארק, שכן החלק השני בתוכנית הגדולה של העירייה הוא רישות הפארקים במצלמות. הכוונה היא
לפארקים הגדולים בהם נוהגים בני הנוער להתאסף כגון פארק 4 עונות, עתידים, מגדיאל, פארק השחר, גן האם ועוד פארקים בהם יש ריכוז של מתקני משחקים. כאן מקווים בעיר למגר את תופעת שתיית האלכוהול, התקהלות של בני נוער ושוב הוונדאליזם. כמו כן, מצלמות יותקנו גם בספורטק העירוני על מנת לצמצם את תופעת הגניבות.

ט', שמיניסט בעיר סבור כי מדובר במהלך מגוחך, שיוביל לאלימות גדולה יותר. "התחושה היא שאין חופש כשאתה רואה מצלמה בתוך בית הספר", אומר ט' תלמיד מהעיר שמתנגד למהלך, "אנחנו לא בתוכנית ריאליטי. אנחנו בתוך בית ספר ואנחנו לא פושעים. מי שחושב שזה ימנע תופעות אלימות, טועה. תלמידים יידעו בדיוק איפה מותקנות מצלמות וידעו גם איך להימנע מהן.